• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG obwodowych węzłów chłonnych - cennik usług

Gabinet USG w Warszawie, będący wyspecjalizowaną jednostką medyczną, zaprasza pacjentów planujących wykonanie badania USG. W ofercie przychodni znajdziesz szereg badań USG, wśród których znajduje się także USG obwodowych węzłów chłonnych. Zachęcamy do skorzystania z usług naszych specjalistów od ultrasonografii.

usg wezlow chlonnych

Czym jest USG węzłów chłonnych?

USG obwodowych węzłów chłonnych jest podstawowym badaniem, które umożliwia lekarzowi ocenę węzłów chłonnych, ich wielkość i strukturę miąższu. Badanie węzłów chłonnych to także bezpieczna i bezbolesna metoda diagnostyczna pozwalająca na wykrycie i określenie zmian w ich obrębie.

USG węzłów chłonnych umożliwia stwierdzenie czy zlokalizowana przez lekarza nieprawidłowość ma charakter nowotworowy, czy jest to toczący się w organizmie stan zapalny. Ponadto USG węzłów chłonnych pozwala lekarzowi na znalezienie i zbadanie licznych patologii w ich obrębie. W diagnostyce węzłów chłonnych wykorzystywane jest USG Dopplera. Tę metodę oceny powiększonych węzłów chłonnych stosuje się do określenia unaczynienia węzła chłonnego.

Najczęstszą przyczyną wykonywania badania USG obwodowych węzłów chłonnych jest ich powiększenie, odczuwany ból oraz zmiany zauważone na skórze w okolicy największych skupisk węzłów.

Co obejmuje USG węzłów chłonnych?

Węzły chłonne są ważną częścią układu immunologicznego człowieka. Rozproszone po całym ciele, tworzą układ połączony naczyniami chłonnymi. Najliczniejsze grupy węzłów chłonnych znajdują się pod pachami, na szyi, w rejonie pachwin, pod żuchwą i za uszami. Kluczowym zadaniem węzłów chłonnych jest filtracja limfy wychwytującej szkodliwe dla zdrowia organizmu bakterie, a także udział w produkcji przeciwciał.

USG węzłów chłonnych jest nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym. W trakcie jego przeprowadzania wykorzystywane są fale ultradźwiękowe, które pozwalają lekarzowi na precyzyjne zobrazowanie badanych tkanek. Stosując USG do badania węzłów chłonnych, diagnosta może od razu, jeszcze w trakcie badania wykryć niepokojące nieprawidłowości.

Badanie USG węzłów chłonnych obejmuje w szczególności ocenę wielkości, echogeniczności, kształtu i ukrwienia węzłów. Lekarz – wykorzystując ultrasonografię – obrazuje i bada:

  • węzły chłonne zlokalizowane na szyi
  • węzły chłonne pachowe
  • węzły chłonne krezkowe
  • węzły chłonne pachwinowe
  • węzły chłonne nadobojczykowe
  • węzły chłonne podobojczykowe
usg węzłów chłonnych warszawa

USG węzłów chłonnych – wskazania do wykonania badania

Bezpośrednimi wskazaniami do wykonania badania USG węzłów chłonnych są:

  • powiększenie węzła chłonnego
  • wyczuwalna bolesność węzła chłonnego
  • zmiana w wyglądzie skóry nad węzłem chłonnym
  • tocząca się choroba nowotworowa (USG węzłów chłonnych wykonuje się w celu zobrazowania ewentualnych przerzutów choroby)
  • planowana biopsja

Warto również wiedzieć, że pojawiające się zmiany w obrębie węzłów chłonnych są często symptomem groźnych dla zdrowia, toczących się w organizmie chorób. Wśród nich wymienić należy m.in. chorobę autoimmunologiczną, mononukleozę, gruźlicę czy choroby nowotworowe (w tym najczęściej chłoniaka i białaczkę).

Powiększenie i bolesność węzłów chłonnych nie musi jednak być oznaką poważnych chorób, a jedynie efektem stanu zapalnego w organizmie. Warto jednak – w każdym z wymienionych przypadków – skonsultować się z lekarzem i wykonać proste, wręcz rutynowe badanie USG węzłów chłonnych.

Jak się przygotować do USG węzłów chłonnych?

Badanie USG węzłów chłonnych nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Należy odsłonić badany obszar ciała oraz zdjąć wszelkie ozdoby.

Wyjątkiem jest badanie USG węzłów chłonnych umiejscowionych w jamie brzusznej. Na umówione wcześniej badanie USG węzłów chłonnych w jamie brzusznej pacjent powinien zgłosić się na czczo.

usg badanie węzłów chłonnych

USG węzłów chłonnych – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Diagnosta przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie badanego obszaru ciała.
  5. Odzież pacjenta zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas badania USG obwodowych węzłów chłonnych lekarz sprawdza po kolei i bada:
    • węzły chłonne pachwinowe
    • węzły chłonne pachowe
    • inne, jeżeli są wyczuwalne w badaniu palpacyjnym
  7. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  8. Na koniec wizyty pacjent otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  9. Lekarz krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy wizyta powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG węzłów chłonnych.
  10. Na koniec wizyty, każdy pacjent w kopercie otrzymuje wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
Call Now Button