• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG ścięgna Achillesa i badania USG ortopedyczne

usg sciegna achillesa

Gabinet USG w Warszawie jest specjalistyczną prywatną przychodnią wykonującą szereg badań USG. Jednym z nich jest USG ścięgna Achillesa oraz inne badania ortopedyczne. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia wizyty u ortopedy, który przeprowadzi dokładną diagnostykę.

Czym jest USG ścięgna Achillesa?

Na USG Achillesa zgłaszają się przede wszystkim osoby, które doznały kontuzji ścięgna.

USG Achillesa daje ortopedzie obraz struktury ścięgna. Podczas USG badaniu poddawane są kaletka ścięgna Achillesa i zarysy kostne.

W trakcie badania ultrasonografem lekarz ocenia stopień zaawansowania doznanego urazu, a następnie przedstawia plan leczenia i rehabilitacji, by pacjent mógł powrócić do pełnej sprawności fizycznej.

Warto wiedzieć, że Achilles jest największym ścięgnem w ludzkim organizmie – to obszerny zespół włókien znajdujący się w tylnej części kostki. Odpowiedzialny jest za połączenie dwóch mięśni łydki z piętą. Umożliwia chodzenie, skakanie czy wspinanie się na palcach.

Kontuzje ścięgien Achillesa są częste, zwłaszcza u sportowców i osób aktywnych fizycznie. Można nawet stwierdzić, że Achilles jest najczęściej zrywanym ścięgnem kończyny dolnej, a zerwanie ścięgna Achillesa jest bolączką wielu sportowców. Ścięgno może być zerwane częściowo lub całkowicie. Przy czym najczęściej zrywany jest środkowy odcinek Achillesa, ponieważ jest on najcieńszy i mniej ukrwiony.

Do całkowitego zerwania ścięgna Achillesa dochodzi najczęściej w związku ze zbyt dużym rozciągnięciem ścięgna przy napięciu mięśnia brzuchatego łydki. Zerwanie Achillesa zdarza się podczas uprawiania sportu lub upadku.

Ścięgno Achillesa zerwanie – jakie daje objawy? Pacjenci mówią o charakterystycznym uczuciu uderzenia w łydkę czy smagnięcia biczem. Zerwaniu ścięgna często towarzyszy obrzęk i krwawe wybroczyny.

Zerwany Achilles daje następujące objawy:

  • mocny ból, który promieniuje do pięty,
  • obrzęk,
  • siniak widoczny na pięcie,
  • trudności w zginaniu palców stopy,
  • brak możliwości chodzenia na nodze objętej kontuzją,
  • charakterystyczny dźwięk podczas zerwania ścięgna.

Badanie USG Achillesa jest najszybszą i jedną z najlepszych dodatkowych metod służących diagnostyce urazów w tym obszarze ciała.

USG ścięgna achillesa

Co obejmuje USG ścięgna Achillesa?

Podczas badania ultrasonograficznego oceniana jest kaletka Achillesa i zarysy kostne. USG Achillesa umożliwia lekarzowi dokładnie ocenić stan ścięgna Achillesa oraz pozwala określić czy na przykład nastąpiło zerwanie Achillesa. Ortopeda bada strukturę ścięgna. Jeśli pacjent uskarża się na dyskomfort, przeprowadza też USG pięty, USG stopy czy USG śródstopia.

USG Achillesa pozwala na wykrycie stanu zapalnego ścięgna oraz obecności płynu w tkankach przylegających.

USG Achillesa jest badaniem wykonywanym w czasie rzeczywistym, już w trakcie jego przeprowadzania, lekarz przekazuje pacjentowi wszystkie konieczne informacje na temat obecnego stanu i stawia diagnozę czy jest zerwane ścięgno Achillesa.

Badanie USG ścięgna achillesa

USG ścięgna Achillesa – wskazania do wykonania badania

Bezpośrednim wskazaniem do wykonania USG ścięgna Achillesa jest nagłe, a także przewlekłe ograniczenie ruchomości w obrębie stawu. Ponadto na USG Achillesa powinny zgłosić się osoby odczuwające ból i usztywnienie wzdłuż ścięgna. Zaniepokoić powinien ostry ból po treningu oraz wzmagający się w trakcie biegania, czy nawet chodzenia.

Na badanie powinny udać się osoby z widocznym w okolicy Achillesa obrzękiem. Ponadto sygnałem ostrzegawczym są wszelkie ograniczenia ruchomości stawu skokowego i kolanowego oraz brak możliwości stania na palcach. Na USG ścięgna Achillesa należy zgłosić się również, gdy słyszalny jest charakterystyczny dźwięk trzaskania w ścięgnie podczas wykonywanego ruchu.

Jak się przygotować do USG ścięgna Achillesa?

Do badania USG ścięgna Achillesa nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta.

USG ścięgna Achillesa – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Ortopeda przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie stopy.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki ścięgna Achillesa lekarz bada:
  • strukturę ścięgna i ścięgno 
  • kaletkę ścięgna
  • zarysy kostne kaletki ścięgna i jego przyczepu piętowego
  1. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  2. Pacjent na koniec badań otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  3. Na koniec wizyty lekarz krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG ścięgna Achillesa.
  4. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
Call Now Button