• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG stawu biodrowego (biodra) - ortopedyczne

usg stawu biodrowego

Jak się przygotować do USG stawu biodrowego (biodra)?

Do USG stawu biodrowego (biodra) nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta.

Co obejmuje USG stawu biodrowego (biodra)?

Dzięki USG bioder diagnosta poddaje ocenie zarysy kostne stawu biodrowego. Ponadto wykorzystując ultrasonograf może ocenić ewentualną obecność płynu w obrębie stawu czy w okolicy krętarza większego.

W trakcie badania USG stawu biodrowego (biodra) ocenia się wysięk w stawie biodrowym, obrzęk błony maziowej w stawie, zarysy kostne głowy i szyi kości udowej, obrąbek chrzęstny panewki (panewka biodrowa), a także przyczepy i ścięgna mięśni. Zatem, jeśli pacjent chce wiedzieć, co oznacza płyn w stawie biodrowym, dobrze jest zgłosić się na badanie USG stawu biodrowego (biodra). Jest ono badaniem pomocniczym do RTG bioder.

Warto również wiedzieć, że podczas USG biodra u dorosłych, poddając badaniu przednią część stawu biodrowego, diagnosta prosi pacjenta o ułożenie się na plecach, z kończyną dolną w pozycji neutralnej (swobodnej). W tym przypadku badanie USG stawu biodrowego (biodra) uwidacznia staw biodrowy, mięsień prosty uda, krawiecki i napinacz powięzi szerokiej. Ponadto mięsień biodrowo-lędźwiowy i pęczek naczyniowo-nerwowy uda.

Podczas badania bioder, badając przyśrodkową okolicę stawu biodrowego, pacjent jest układany na plecach, a kończyna dolna pozostaje w rotacji zewnętrznej. Diagnosta może wówczas ocenić stan mięśni przywodzicieli. Jeśli w trakcie USG bioder pacjent zostanie ułożony na niebadanym biodrze, diagnosta będzie w stanie ocenić okolicę boczną uda wraz z mięśniami pośladkowymi. Natomiast badanie USG biodra – a konkretnie tylnego obszaru biodra wymaga ułożenia pacjenta na brzuchu, z kończyną w pozycji neutralnej. W tym przypadku badana jest tylna grupa mięśni uda, tj. kulszowo-goleniowa, a także nerw kulszowy.

USG stawu biodrowego (biodra) – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Diagnosta prosi o podanie danych osobowych.
  3. Następnie wykonuje krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. USG biodra – czy trzeba się rozebrać? Diagnosta prosi pacjenta o rozebranie się od pasa w dół i położenie się na leżance na boku.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas USG biodra ocenie diagnosty podlega:
    • wysięk, obrzęk błony maziowej,
    • obrąbek chrzęstny i kostny panewki,
    • chrząstka przedniej części głowy kości udowej,
    • zarysy kostne przedniej części głowy i szyjki kości udowej,
    • pasmo biodrowo-piszczelowe,
    • ścięgna i przyczepy.
  7. Pacjent na koniec badań otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  8. Na koniec wizyty diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego określając czy wizyta powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG stawu biodrowego (biodra).
  9. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
_ADW8694

Gabinet USG w Warszawie jest wyspecjalizowaną placówką medyczną świadczącą kompleksowe usługi w zakresie badań USG. Przeprowadzamy diagnostykę USG wykorzystując nowoczesną aparaturę ultrasonograficzną. Jesteśmy do dyspozycji pacjentów także w sytuacji, gdy jest konieczne wykonanie badania USG stawu biodrowego (biodra). Jest to USG ortopedyczne obrazujące rzeczywisty stan stawu biodrowego pacjenta. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Czym jest USG stawu biodrowego (biodra)?

USG biodra jest ogólnodostępną, łatwodostępną, bezbolesną i nieinwazyjną metodą diagnostyczną, która pozwala na szybkie wykrycie nieprawidłowości w obrębie tego stawu. Głównym zadaniem USG stawu biodrowego (biodra) jest ocena jamy stawu biodrowego, a także tkanek miękkich znajdujących się w tym obszarze.

Badanie stawu biodrowego pozwala diagnoście na ocenę jego stanu w czasie rzeczywistym. USG bioder u dorosłych wykonuje się w celu szybkiego zdiagnozowania choroby bioder. Do zgłoszenia się na badanie pacjenta skłania odczuwany i nieprzemijający ból.

Call Now Button