• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG stawu skokowego - ortopedyczne

USG stawu skokowego – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania USG stopy jest ostry lub przewlekły ból w okolicy stawu skokowego lub występujące zmiany pourazowe. Ponadto guzy, gangliony, zaburzenia ruchomości stawów, zwyrodnienia i stany zapalneWskazaniem do przeprowadzenia USG stawu skokowego jest również ocena rozcięgna podeszwowego pod kątem stanu zapalnego czy nerwiaka Mortona. Lekarz wykonując USG stopy ocenia powikłania pooperacyjne i kontroluje efekty prowadzonego leczenia.

W trakcie badania ocenia się kaletki kostki przyśrodkowej i bocznej, więzadła stawu skokowego, zarysy kostne stawu, jamy stawu, gangliony. Celem badania jest ustalenie stanu stawu skokowego, ocena więzadeł i ścięgien.

Jak się przygotować do USG stawu skokowego?

Do USG stawu skokowego nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta. Podczas wizyty należy jedynie odsłonić stopę.

USG stawu skokowego – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Następnie wykonuje krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na jakie uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie stopy.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki stawu skokowego lekarz bada:
    • – więzadła: piszczelowo-piętowe, skokowo-strzałkowe, piętowo-strzałkowe, skokowe przednie i tylne, więzłozrost strzałkowo-piszczelowy;
    • – ścięgna: mięśni strzałkowych, mięśnia piszczelowego przedniego i tylnego, zginaczy palców;
    • – troczki: zginacze i prostowniki utrzymujące ścięgna mięśni we właściwej pozycji;
    • – wysięk, obecność stanu zapalnego błony maziowej;
    • – stawy śródstopno-paliczkowe i międzypaliczkowe pod kątem stanu zapalnego.
  7. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  8. Pacjent po USG stopy otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  9. Na koniec wizyty diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna ona mieć charakter pilny. Ponadto informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG stawu skokowego.
  10. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje jego wynik oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.

Jesteśmy prywatną przychodnią realizującą szereg badań USG. Wśród nich znajduje się USG stawu skokowego, tj. USG ortopedyczne. Zapraszamy osoby borykające się z uporczywym bólem stopy, w tym stawu skokowego, spowodowanym stanem zapalnym, przeciążeniem lub doznanym urazem. W Gabinecie USG w Warszawie wykonamy prześwietlenie stawu skokowego, by jak najszybciej postawić trafną diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Czym jest USG stawu skokowego?

USG stawu skokowego jest badaniem ultrasonograficznym, które wykonuje się w sytuacji, gdy pacjent skarży się na uporczywy ból w okolicy stawu skokowego lub cierpi na zmiany pourazowe. Ponadto USG stawu skokowego daje lekarzowi możliwość oceny wad wrodzonych i zmian o charakterze zapalnym lub powstałych w wyniku przeciążenia stopy. 

USG śródstopia jest zalecane, gdy konieczne jest rozpoznanie uszkodzeń w obrębie tkanek miękkich zlokalizowanych wokół stawu. Zalicza się do nich więzadła, ścięgna mięśni, naczynia oraz nerwy. Ponadto USG stopy wykonuje się –  w ograniczonym zakresie – dla oceny obrysów kostnych i chrząstki. USG kostki oraz USG stawu skokowego powinno być wykonywane zawsze, gdy dochodzi do urazu skrętnego kostki.

Co obejmuje USG stawu skokowego?

USG stawu skokowego (standardowe) obejmuje ocenę okolic stawu, tj. przedniej, bocznej, przyśrodkowej i tylnej. Podczas tego badania pacjent leży na plecach z ugiętą do kąta 45 stopni kończyną, natomiast w przypadku badania USG ścięgna Achillesa oraz stopy od strony podeszwy, pacjent leży na brzuchu. 

W trakcie wykonywania USG stawu skokowego lekarz ocenia w szczególności: staw skokowo-goleniowy, skokowo-piętowo-łódkowy, tj. staw skokowy dolny, stawy stępu, śródstopowo-paliczkowe i międzypaliczkowe oraz powierzchnie kości, ścięgna mięśni strzałkowych, prostowników, zginaczy oraz pachewki. Ponadto więzadła, błonę maziową i rozcięgno podeszwowe.

W wielu przypadkach konieczne jest również wykonanie dynamicznego USG stawu skokowego. Jest to ważne badanie, gdyż w jego trakcie oceniana jest ruchomość czynna i bierna ścięgien, więzadeł i kości. Ponadto dynamiczne badanie USG stawu skokowego polega na ocenie poszczególnych struktur zlokalizowanych w stopie podczas tzw. prób stresowych, w ruchu w stawie, a także przy napięciu mięśni. Lekarz poddaje ocenie stan więzadeł, tj. w czasie próby szuflady przedniej – bada więzadło skokowo-strzałkowe przednie (często uszkadzane podczas skręcenia stawu skokowego). Natomiast w trakcie zgięcia grzbietowego z rotacją zewnętrzną stopy – więzadło piszczelowo-strzałkowe przednie dolne i więzozrost piszczelowo-strzałkowy.

Call Now Button