• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG układu moczowego – cennik usług

Gabinet USG w Warszawie jest prywatną przychodnią wykonującą,  wśród szeregu badań, USG układu moczowego. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług realizowanych przez wykwalifikowaną kadrę lekarską.

usg ukladu moczowego

Czym jest badanie USG układu moczowego?

USG układu moczowego jest rozszerzeniem badania USG jamy brzusznej o ocenę układu moczowego, ze zwróceniem uwagi także na pęcherz moczowy, tj. ocenę jego ścian. Urolog, dla pełnego obrazu stanu układu moczowego, wykonuje USG pęcherza.

W przypadku mężczyzn oceniany jest także  gruczoł krokowy, jego wielkości oraz struktury. Badanie USG układu moczowego jest realizowane dwuetapowo, tj. z pełnym pęcherzem oraz po jego opróżnieniu.

Badanie układu moczowego pozwala ocenić ilość moczu zalegającego w pęcherzu. To ważna wskazówka dla urologa, analizowana przez specjalistę podczas USG dróg moczowych.

Wskazaniem, dla pełnej oceny układu moczowego, uzyskiwanej przez badanie pęcherza, jest zawsze krwiomocz, czyli obecność krwi w moczu. Ponadto bezpośrednim wskazaniem do USG układu moczowego są utrudnienia w swobodnym oddawaniu moczu. Wykonując badanie pęcherza moczowego możemy ocenić jego ściany oraz wykryć guzy pęcherza. 

Co obejmuje USG układu moczowego?

Badanie układu moczowego obejmuje pełną diagnostykę pęcherza moczowego. Podczas USG układu moczowego ocenie specjalisty podlegają również moczowody, nerki i w przypadku mężczyzn – gruczoł krokowy.

USG układu moczowego i stercza z oceną zalegania moczu po mikcji – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do badania USG dróg moczowych są:

  • nieprawidłowości związane z układem moczowym,
  • dolegliwości bólowe nerek,
  • ból przy oddawaniu moczu,
  • częste oddawanie moczu,

nocne oddawanie moczu (nykturia).

USG układu moczowego

Ponadto badanie układu moczowego koniecznie należy wykonać przy krwiomoczu.

USG układu moczowego trzeba poddać się przy napadach bólu kolkowego nerek (kolka nerkowa) oraz w celu oceny zastoju moczu w nerce.

USG pęcherza powinni systematycznie wykonywać mężczyźni po 50 roku życia, jako profilaktykę chorób gruczołu krokowego (prostaty).

W trakcie tego badania oceniane są nerki (kamica nerkowa, zastój moczu w nerce, guzy nerek, torbiele nerek), ewentualnie poszerzone moczowody, pęcherz moczowy (uchyłki, guzy), gruczoł krokowy (u mężczyzn) oraz oceniana jest ilość moczu zalegającego w pęcherzu po mikcji.

Badanie pęcherza moczowego przeprowadza się u pacjentów uskarżających się na dolegliwości w obrębie układu moczowego, jak również w sytuacji nieprawidłowych wyników badania moczu.

Jak się przygotować do USG układu moczowego?

Przed badaniem USG pęcherza moczowego pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać. Należy jedynie pamiętać o wypiciu wody. Zatem odpowiadamy na często pojawiające się pytanie, tj. ile wypić wody przed USG pęcherza? Zaleca się, by przed USG układu moczowego, w celu wypełnienia pęcherza moczowego – na ok. 1 godzinę przed badaniem – wypić ok. 1 litra wody niegazowanej i zatrzymać mocz w pęcherzu. W przypadku USG układu moczowego konieczne jest wypełnienie pęcherza moczem – pacjent musi odczuwać parcie. Do USG układu moczowego nie jest konieczne pozostawanie na czczo.

Badanie pęcherza moczowego jest bezbolesne. Pacjent musi odkryć brzuch, skóra jest pokrywana specjalnym żelem, a lekarz wykonuje badanie przy użyciu głowicy ultrasonograficznej.

USG układu moczowego – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Lekarz wykonuje krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na plecach na leżance i odsłonięcie brzucha.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki USG układu moczowego lekarz sprawdza po kolei stan narządów wewnętrznych zlokalizowanych w jamie brzusznej i bada:
    • prawą nerkę ocenia się, kiedy pacjent pozostaje w pozycji leżącej na lewym boku. Także w tym położeniu jest on proszony o ponowne nabranie powietrza, po tym zabiegu znów kładzie się na plecach umożliwiając urologowi obejrzenie nerki z przodu;
    • lewą nerkę stan nerki ocenia się najpierw od przodu, a następnie w pozycji leżącej na prawym boku. Badany znów powinien zaczerpnąć głęboko powietrza, aby ułatwić uzyskanie pełnego i wyraźnego obrazu;
    • pęcherz moczowy badany jest w pozycji leżącej na wznak na plecach. Warunkiem uzyskania wiarygodnych danych jest właściwe wypełnienie pęcherza – tylko ono umożliwi zbadanie ścian organu oraz pozwoli zobaczyć ewentualne patologie;
    • przy badaniu USG układu moczowego i stercza z zaleganiem moczu, przez pełny pęcherz lekarz dodatkowo bada gruczoł krokowy. Po oddaniu moczu ocenia ilość zalegającego (ewentualnie) moczu w pęcherzu.
  7. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  8. Pacjent na koniec wykonywanego USG pęcherza otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  9. Na koniec diagnosta krótko streszcza wynik badania pęcherza moczowego, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna mieć ona charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG układu moczowego.
  10. Każdy pacjent po badaniu USG układu moczowego w kopercie otrzymuje wynik oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian zachodzących w układzie moczowym.
Call Now Button