• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG tarczycy u dzieci - komfort i niska cena

usg tarczycy dzieci

Jak się przygotować do USG tarczycy u dzieci?

Badanie USG tarczycy u dzieci nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony małego pacjenta. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, w jego trakcie należy odsłonić szyję.

Co obejmuje USG tarczycy?

USG tarczycy obejmuje obrazowe badanie tego gruczołu, a w szczególności obrazuje:

  • wymiary tarczycy,
  • kształt gruczołu,
  • objętość tarczycy oraz przytarczyc,
  • wady budowy tarczycy,
  • zwapnienia,
  • torbiele,
  • guzki,
  • unaczynienie tarczycy.

USG tarczycy u dzieci – wskazania do wykonania badania

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania USG tarczycy u dzieci jest nieprawidłowy poziom badania laboratoryjnego TSH (na przykład podwyższone TSH u dziecka) lub powiększenie obwodu szyi oraz wyczuwalne zmiany w obrębie tarczycy. W trakcie badania USG tarczycy u dziecka ocenie podlega:

  • wielkość tarczycy,
  • budowa tarczycy,
  • struktura tarczycy,
  • symetria tarczycy,
  • obecność zmian ogniskowych.

USG tarczycy u dzieci jest ważne w diagnostyce niedoczynności i nadczynności gruczołu.

USG tarczycy u dziecka – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Lekarz prosi rodziców o podanie danych osobowych dziecka.
  2. Następnie wykonuje krótki wywiad w zakresie dolegliwości.
  3. Prowadzący badanie prosi o położenie dziecka na leżance i odsłonięcie szyi.
  4. Odzież dziecka zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  5. Podczas badania USG tarczycy diagnosta sprawdza po kolei i bada:
    • tarczycę
    • węzły chłonne szyjne
  6. Na koniec diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy wizyta powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania usg.
  7. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik badania USG tarczycy oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
part of medical ultrasonograhty machine in hospital at day time

Gabinet USG w Warszawie, jako specjalistyczna prywatna przychodnia, proponuje szereg badań USG prowadzonych przez wykwalifikowany personel. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług, jeśli konieczne jest wykonanie USG tarczycy u dzieci. Nasi specjaliści służą pomocą oraz empatycznym, indywidualnym podejściem do małego pacjenta.

Chora tarczyca u dzieci daje szereg symptomów. Wyróżnić możemy niedoczynność tarczycy u dziecka czy nadczynność tarczycy u niemowlaka (oraz dzieci i młodzieży w każdym wieku). Choroby tarczycy u dzieci wcale nie należą do rzadkości. Problem z tarczycą dotyka coraz większej grupy dzieci i nastolatków. Dlatego należy świadomie podejść do problemu i wykonać konieczne badania. Jednym z nich jest USG tarczycy.

Warto wiedzieć, że niedoczynność tarczycy u dzieci jest zespołem charakterystycznych objawów. Wynikają one z niedoboru hormonów tarczycy u dziecka. W niektórych przypadkach także są spowodowane defektem receptora hormonów tego gruczołu. Objawy niedoczynności tarczycy u dzieci są zróżnicowane. Ponadto objawy chorej tarczycy u dzieci zależą od wieku małego pacjenta.

Czym jest USG tarczycy u dzieci?

USG tarczycy u dzieci jest badaniem obrazowym, które pomaga w wykryciu wielu nieprawidłowości, w tym wad wrodzonych w ułożeniu tego gruczołu oraz słabego wykształcenia tarczycy u dziecka. Pomaga w identyfikacji stanu zapalnego tarczycy, a także guzów. USG tarczycy jest jednym z badań uzupełniających, służących diagnostyce zaburzeń hormonalnych u dzieci. Wykorzystując ultrasonografię lekarz może na przykład zdiagnozować niedoczynność tarczycy u badanego dziecka.

Niedoczynność tarczycy u nastolatków, ale i w przypadku dzieci w każdym wieku możemy podzielić na: pierwotną, wtórną, wrodzoną i nabytą. Zastanawiając się czym jest niedoczynność tarczycy dzieci objawy – w tym miejscu należy wymienić szereg zróżnicowanych odchyleń zależnych od wieku dziecka. Niedoczynność tarczycy u dziecka po urodzeniu objawia się m.in. przedłużającą się żółtaczką fizjologiczną, dużym, charakterystycznym ciemieniem, hipotermią, słabym łaknieniem noworodka, a nawet przepukliną. Po jego pierwszym miesiącu życia, niedoczynność tarczycy u niemowląt poznać możemy po tym, że dziecko jest nadmiernie senne, cierpi na zaparcia i suchość skóry. Charakterystyczny jest też niewielki przyrost masy ciała niemowlęcia oraz zachrypnięty głos.

Natomiast chora tarczyca u nastolatków czy niedoczynność tarczycy u dzieci objawiają się zwłaszcza: opóźnieniem dojrzewania kośćca i zahamowaniem wzrostu, a także opóźnionym wiekiem zębowym dziecka. Z kolei niedoczynność tarczycy w okresie dojrzewania jest powodem późnego dojrzewania płciowego nastolatków. Ponadto problemy z tarczycą w tej grupie wiekowej sprawiają, że chorzy źle tolerują zimno, uskarżają się na suchość skóry, na której można zaobserwować zmiany w okolicach łokci i kolan, tj. objaw tak zwanych brudnych łokci i kolan. Dzieci i młodzież cierpiący na niedoczynność tarczycy posiadają suche, wypadające włosy, skarżą się też na zaparcia. Niedoczynność tarczycy u dziecka powoduje również zauważalny przyrost masy ciała, przy jednoczesnym obniżeniu łaknienia dziecka. Niedoczynność tarczycy u dziecka i nastolatków powoduje również niedokrwistość czy wzrost stężenia cholesterolu we krwi.

Z kolei nadczynność tarczycy u dziecka jest zespołem objawów związanych z nadmiarem hormonów tarczycowych. Tak jak w przypadku niedoczynności, wyróżniamy nadczynność tarczycy: pierwotną, wtórną, subkliniczną, jawną oraz tak zwany przełom tarczycowy.

Jakie są objawy nadczynności tarczycy u dzieci? Wymienić należy zwłaszcza nadmierną ruchliwość, lękliwość, zaburzenia snu, zmiany nastroju, brak koncentracji, a nawet trudności w chodzeniu po schodach. Dziecko cierpiące na nadczynność tarczycy boryka się z wypadaniem włosów, wysypkami skórnymi i świądem, a także uskarża się na ciepłą, wilgotną skórę. Oczy chorego na nadczynność tarczycy dziecka są podrażnione i zaczerwienione, z charakterystycznym objawem „rybich oczu” czy wytrzeszczem. Nadczynność tarczycy u dzieci powoduje też tachykardię, powiększenie wątroby i luźne stolce. W przypadku młodzieży – opóźnienie wystąpienia pierwszej miesiączki u dziewcząt lub wydłużenie cyklu miesiączkowego.

Czy niedoczynność tarczycy można wyleczyć? Choroby tarczycy są schorzeniami przewlekłymi, które towarzyszą pacjentowi przez całe życie. Jednak wdrożenie skutecznego leczenia zapewni funkcjonowanie na poziomie zbliżonym do zdrowej populacji.

Call Now Button