• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 12 LIP 15
    • 0
    Badanie USG – skuteczna diagnostyka dzieci i niemowląt

    Badanie USG – skuteczna diagnostyka dzieci i niemowląt

    Badanie ultrasonograficzne jest jedną z podstawowych, nieinwazyjnych metod diagnostycznych. Pozwala na wykrycie lub wykluczenie nieprawidłowości , umożliwia niejednokrotnie postawienie jednoznacznej diagnozy. Jest w pełni bezpieczne, również dla najmłodszych.

    Profilaktyka dysplazji stawów biodrowych. Czy badanie USG jest skierowane do wszystkich dzieci?

    Zaleceniem pediatrów jest kontrola każdego dziecka z uwagi na konieczność wczesnej profilaktyki dysplazji stawów biodrowych u niemowląt. Jest to o tyle istotne, że badania przesiewowe wskazują, iż u 5% niemowląt występuje nieprawidłowość w budowie panewki, przez co staw biodrowy nie może się prawidłowo rozwijać.

    Dysplazja stawów biodrowych może być wrodzona (występuje rzadziej) lub rozwojowa. Dotyczy częściej dziewczynek niż chłopców. Jej przyczyną może być nieprawidłowe ukształtowanie stawów biodrowych w życiu płodowym, wpływ hormonów relaksyny na płód lub w przypadku rozwojowej dysplazji, nieprawidłowa pielęgnacja noworodka. Rekomenduje się, aby badanie USG stawu biodrowego wykonać do 6 tygodnia życia dziecka, kiedy nie rozpoczął się jeszcze proces kostnienia głowy kości udowej. Wtedy to ewentualne leczenie polega na utrzymaniu pozycji kończyn oraz odwiedzenia stawu biodrowego pod odpowiednim kątem.

    Celem ostrzeżenia warto dodać, że dysplazja stawu biodrowego wykryta między 6 a 9 miesiącem życia wymaga leczenia szpitalnego, a czasami również operacyjnego. Badanie powtarza się w celu kontrolnym po 3 miesiącu życia.

    Badanie USG powinno być wykonane przez doświadczonego diagnostę (na przykład w Prywatnej Przychodni Lekarskiej położonej przy ul. Białobrzeskiej), który wraz z wydrukiem przygotuje opis badania. Ważne jest, aby gabinet w którym przeprowadzane jest badanie, oferował nie tylko najlepszą aparaturę, ale również doświadczony personel, specjalizujący się także w diagnostyce dzieci .

    USG jako narzędzie kontroli rozwoju wcześniaków

    Dzieci urodzone przedwcześnie (przed 37 tygodniem ciąży) są obciążone ryzykiem wielu wad rozwoju mózgu. Jednym z najczęstszych powodów do wykonania badania USG przez-ciemiączkowego jest właśnie przedwczesny poród. Bardzo często w takich przypadkach dochodzi do niedotlenienia lub krwawienia do ośrodkowego układu nerwowego, co skutkować może późniejszym nieprawidłowym rozwojem psychoruchowym. Ważnym jest określenie stopnia (na czterostopniowej skali) oraz ewolucji uszkodzenia. Konsekwencjami uszkodzenia mózgu mogą być rozwój dysharmonijny (nie wszystkie umiejętności dziecko nabywa w odpowiednim czasie), opóźnienie rozwoju, rozwinięcie zespołu mózgowego porażenia dziecięcego, uszkodzenie słuchu i wzroku. Objawy kliniczne bardzo często pojawiają się w późniejszym okresie, około 2-3 lat, a czasem w okresie przedszkolnym lub szkolnym. Dzieci przedwcześnie urodzone powinny być pod opieką neonatologa, który monitoruje rozwój dziecka i zleca konieczne badania.

    Badanie ultrasonograficzne mózgu, nie jest zalecane wyłącznie dla wcześniaków, ale również dzieci po czasowym niedotlenieniu w czasie porodu, a nawet w trakcie ciąży. Rekomenduje się również wykonanie badania przez-ciemiączkowego w przypadku niskiej masy urodzeniowej lub kiedy dziecko uzyskało mniej niż 7 punktów w skali Apgar, w przypadku wcześniejszych nieprawidłowości w badaniu lub w każdym przypadku, kiedy lekarz wyrazi taką rekomendację. Badanie jest bezbolesne, a struktury mózgu badane są przez błoniaste obszary pomiędzy niezrośniętymi kośćmi czaszki.

    Kiedy dziecko boli brzuch

    Niejednokrotnie zdarza się, że malec wykazuje objawy bólu brzucha. Wtedy jednym z pierwszych badań powinno być badanie ultrasonograficzne. Może być wykonywane u dzieci w każdym wieku. Wskazaniem do badania jest nie tylko ból brzucha o niewiadomym podłożu, ale także: powiększenie brzucha, biegunka i wymioty, krwawienie z układu moczowego, dróg rodnych, układu pokarmowego, trudności lub ból przy oddawaniu stolca i moczu, urazy brzucha, gorączka o nieznanym podłożu, utrata wagi, oraz w celu wykluczenia wad rozwojowych, szczególnie u wcześniaków.

    Co możemy zbadać ?

    Ultrasonograf daje obraz narządów znajdujących się w jamie brzusznej czyli wątroby, pęcherzyka żółciowego, dróg żółciowych, śledziony, trzustki, nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego. Ocena wszystkich narządów odbywa sie podczas jednego badania.

    Choroby tarczycy dotyczą również dzieci

    Kolejnym zastosowaniem metody ultrasonograficznej jest badanie tarczycy. Gruczoł ten jest odpowiedzialny za produkcję hormonów: trójjodotyroninę (fT3)i tyroksynę (fT4). Najczęstszym sygnałem, że wydzielanie ich jest zaburzone, jest nieprawidłowy wynik poziomu hormonu TSH. Wtedy należy wykonać badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić budowę gruczołu oraz ewentualne zmiany.

    USG tarczycy u dzieci pozwala wykryć obecność torbieli, guzków, zwapnień. Lekarz mierzy wielkość obu płatów, bada ich strukturę, budowę oraz symetrię.

    Choroby tarczycy są często dziedziczone, dlatego w przypadku dzieci, których rodzice cierpią na dysfunkcję tarczycy, należy uważnie obserwować. USG tarczycy jest punktem wyjścia w diagnostyce nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Warto dodać, że jedynie wczesna diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia pozwala na prawidłowy rozwój dziecka.

Call Now Button