• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 09 PAŹ 15
    • 0
    Czym jest USG Dopplera?

    Czym jest USG Dopplera?

    Duża część wiedzy o schorzeniach na co dzień wydaje nam się zbędna. Jednak gdy tylko pojawiają się jakieś problemy zdrowotne, chcemy wyszukać jak najwięcej potrzebnych informacji. Dlatego przedstawiamy poradnik dotyczący USG Dopplera. To badanie – wydaje się, że mało znane – jest bardzo ważnym zabiegiem. Mianowicie bada żyły i tętnice, które są niezbędne w procesie pompowania krwi do serca. Brzmi książkowo i obco?

    Przekonujemy, że warto dowiedzieć się, czym mogą skutkować zbagatelizowane albo zbyt późno wykryte problemy z układem krwionośnym.

    Choroby żył są bardzo rozpowszechnione i dotykają dużej liczby Polaków. Nieleczone są bardzo groźne w skutkach, dlatego tak cenne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie problemów żylnych i rozpoczęcie odpowiedniej terapii. Aby zdiagnozować wydolność naszych żył i tętnic, konieczne jest wykonanie badania USG. Szczególna odmiana badania USG – tzw. USG Dopplera – specjalizującego się w diagnozowaniu chorób układu żylnego jest skuteczną profilaktyką na wypadek tego typu schorzeń.

    Być może nie spodziewamy się, że częstymi przyczynami nowotworów, udarów i zawałów jest właśnie zaniedbane schorzenie układu krwionośnego. Tym bardziej odpowiednio wczesna diagnoza ma szczególne znaczenie. Czym zatem jest USG Dopplera oraz kiedy je wykonać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

    Efekt Dopplera?

    Badanie jest bardzo dokładne i precyzyjne, dzięki czemu pomoże wykryć nawet najdrobniejsze zmiany w organizmie. Wszystko to dzieje się za sprawą wywoływanego efektu Dopplera. Zjawisko fizyczne opiera się na obserwacji fal i ma wszechstronne zastosowanie. Jednym z nich jest zastosowanie w diagnostyce medycznej.Mianowicie diagnostyka ta określa ruch tkanek dzięki zmianom częstotliwości fal ultradźwiękowych. W efekcie obraz (często kolorowy) w precyzyjny sposób przedstawia ruch płynu ustrojowego i diagnozuje choroby układu krążenia. Specjalna aparatura pozwala wyraźnie obejrzeć przepływ krwi przez żyły i tętnice, a także ocenić stan układu krwionośnego i wykryć ewentualne zagrożenia.

    Czy potrzebuję wykonać USG Dopplera?

    Istnieje wiele objawów, które powinny zmotywować nas do wykonania USG Dopplera. Jeśli którakolwiek z dolegliwości występuje u nas, niezwłocznie udajmy się na badanie. To pozwoli rozpoznać przyczynę schorzenia i podjąć kolejne kroki postępowania. Jeśli zatem dokucza nam ból kończyn dolnych i górnych oraz jeśli powoduje on puchnięcie rąk albo nóg, należy wykonać badanie, aby wykluczyć na przykład pojawienie się zakrzepicy. Również w przypadku częstych zawrotów głowy, szumów w uszach i problemów z równowagą, pilna jest konsultacja z gabinetem USG.

    Takie dolegliwości wskazują na ryzyko miażdżycowego zaburzenia przepływu krwi. Drętwienie rąk, także dłoni może wskazywać na niedrożność tętnic podobojczykowych. W każdej z powyższych sytuacji ważne jest, aby jak najszybciej wykonać badanie – to pozwoli nam wyeliminować zagrożenie, a w razie rzeczywistych problemów – rozpocząć szybkie i skuteczne leczenie. Wniosek? Niezależnie od rodzaju objawów, nie wolno czekać. Choroby dotyczą całego organizmu i mogą być naprawdę groźne w skutkach.

    Przeznaczenie badania

    Powyższe objawy i wskazania być może wydają się niegroźne. Jednak musimy być świadomi tego, że w konsekwencji prowadzą do bardzo poważnych chorób. Udar mózgu, zatorowość płucna albo zawał serca to tylko niektóre z nich. Zakrzepy, powstałe na skutek opisanych wcześniej zwężeń, mogą zablokować tętnicę. Innym bardzo ważnym przeznaczeniem jest wykrywanie wad zastawkowych. USG Dopplera jamy brzusznej (w tym na przykład wątroby, nerek, trzustki) pozwoli wykluczyć różnego rodzaju stany zapalne. USG pomaga także zdiagnozować zakrzepicę, guzy nowotworowe oraz zbadać prawidłowość innych narządów. Co więcej, tego typu choroby dotykają również narządy płciowe i doprowadzają do niepłodności. W tym wypadku również zalecana jest jak najszybsza diagnoza.

    Co trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do badania?

    Badanie, zwane ultrasonografią, jest nieinwazyjne i bezpieczne dla każdego z nas. Nie ma żadnych wymagań związanych z uprzednim przygotowaniem się. Jedynie w przypadku USG wątroby i nerek należy badanie wykonywać na czczo. Nie ma również żadnych przeciwwskazań co do wieku pacjenta. Badanie w sposobie przeprowadzenia nie różni się od zwykłego badania USG. Bezbolesna metoda jest dodatkowym walorem nowoczesnej metody diagnozowania chorób żylnych. Każda, choćby najmniejsza przyczyna do niepokoju powinna zostać wyjaśniona. Skutecznie pomaga w tym USG Dopplera.

Call Now Button