• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 20 PAŹ 16
    • 0
    Do jakich badań USG należy się przygotować

    Do jakich badań USG należy się przygotować

    Badanie USG to metoda diagnostyczna wykorzystująca ultradźwięki. Za ich pomocą lekarz otrzymuje obraz badanego narządu. W ten sposób ocenia jego wielkość oraz sprawdza, w czym tkwi przyczyna zgłaszanych dolegliwości lub nieprawidłowe funkcjonowanie danego organu. Niektóre z badań wymagają od pacjentów specjalnego przygotowania. Wyjaśniamy, które oraz na czym polega owo przygotowanie.

    Czemu służą badania USG i jak wyglądają

    USG wykonuje się wówczas, gdy organy wewnętrzne wykazują cechy uszkodzenia czy wadliwego działania, a inne metody diagnostyczne nie dały odpowiedzi, co jest tego przyczyną. Badanie to jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Zazwyczaj wykonuje się je, gdy pacjent zgłasza lekarzowi silne bóle danego narządu lub uskarża się na jego niewłaściwe funkcjonowanie. USG służy następującym zadaniom:

    • ocena struktury organów wewnętrznych,
    • określenie przyczyny odczuwanego bólu,
    • ustalenie przyczyny powiększenia narządów, wyczuwane w trakcie badania palpacyjnego.

    Z racji na niezwykłą dokładność i szybkość uzyskania wyników, badanie tego typu pozwala również:

    • wykryć obecność kamieni,
    • stwierdzić powstanie zakrzepu czy tętniaka.

    Często jest też stosowane w badaniach związanych z obecnością guza lub innej zmiany świadczącej o rozwoju choroby nowotworowej. Badanie tego typu wykonuje lekarzspecjalista, który najpierw prosi pacjenta o przyjęcie określonej pozycji. Zazwyczaj jest to pozycja leżąca lub siedząca. Następnie jest on proszony o odsłonięcie diagnozowanej części ciała. Lekarz pokrywa obszar ten specjalnym żelem, który ułatwia pełen kontakt głowicy aparatu ze skórą.

    W ten sposób diagnosta otrzymuje bardzo wyraźny obraz badanego organu. Kolejny etap badania polega na przesuwaniu głowicą po określonym obszarze skóry, gdzie wcześniej naniesiony został żel przewodzący. Lekarz może prosić pacjenta o oddychanie bądź wstrzymanie oddechu, co ma na celu lepsze dotarcie do badanego narządu.

    Jakie są zalety badania USG?

    Najważniejszy jego atut to bezbolesność. To ważne, szczególnie, że często USG wykonuje się u dzieci – także u niemowląt – co ułatwia szybkie rozpoznanie problemu zdrowotnego i rozpoczęcie właściwego leczenia. Poza tym badania ultrasonograficzne są nieinwazyjne, stąd też można wykonywać je również profilaktycznie lub kontrolnie bez szkody dla zdrowia pacjenta.

    Korzyścią, jaką daje USG jest również fakt, że wyniki badania są widoczne i opisywane natychmiast. To z kolei ułatwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia, co może ratować, a niekiedy przedłużyć życie pacjentowi.

    Do jakich badań trzeba się przygotować i jak

    Niektóre badania USG wymagają specjalnego przygotowania.  Wolne są od nich jedynie USG takich narządów, jak:

    • piersi,
    • tarczyca,
    • węzły chłonne,
    • jądra,
    • serce.

    W przypadku pozostałych badań, pacjentów obowiązują określone procedury. Na 6 godzin przed badaniem zakazane jest spożywanie jakichkolwiek posiłków. Jest to związane z możliwością przedostania się do jamy brzusznej pęcherzyków powietrza, co zniekształca obraz i uniemożliwia jego odczytanie.

    Pacjent powinien też powstrzymać się na ten czas od palenia papierosów. W przypadku USG układu moczowego (miednicy) konieczne jest wypełnienie pęcherza, czyli zatrzymanie moczu. Pacjent powinien więc na godzinę przed terminem badania wypić tyle wody, aby czuć parcie na pęcherz. Dzięki temu łatwiej ocenić u kobiet – stan narządów rodnych, a u mężczyzn – gruczołu krokowego. Gdy USG wykonywane jest w godzinach popołudniowych, dozwolone jest beztłuszczowe śniadanie; przy porannych – pacjent powinien zgłosić się na czczo.

    Przed badaniem należy zgłosić lekarzowi, w jakim celu ma ono zostać wykonane. Czy ma to być badanie: kontrolne, profilaktyczne czy diagnostyka. Warto też mieć ze sobą poprzednie wyniki. Gdy USG dotyczy kobiet w ciąży, fakt ten również powinien być zgłoszony. 

Call Now Button