• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 31 MAJ 16
    • 0
    Moda na bieganie. Co zrobić, jeśli złapiesz kontuzję ścięgna Achillesa?

    Moda na bieganie. Co zrobić, jeśli złapiesz kontuzję ścięgna Achillesa?

    Aktywny tryb życia, regularne treningi, jogging i bieganie w ostatnich latach zyskały na popularności. Moda na ruch stała się sposobem na życie. Co jednak zrobić, gdy sprawne dotąd ciało ulegnie kontuzji?

    Biegasz – zadbaj o ścięgna Achillesa

    Znajdujące się w łydce ścięgno Achillesa zbudowane jest z mięśnia brzuchatego oraz płaszczykowego. Jest najmocniejszym i jednocześnie największym ścięgnem w organizmie człowieka, odpowiedzialnym za przenoszenie siły mięśni podudzia na stopę – na jej zgięcie podeszwowe, co jest szczególnie ważne w procesie chodzenia, biegania czy skakania.

    Podczas biegu ścięgno Achillesa – zwane inaczej piętowym – jest najbardziej narażone na działanie sił przekraczających nawet dziesięć razy masę ciała biegacza.

    Ścięgno Achillesa często ulega licznym kontuzjom. Wszelkie istniejące zmiany zwyrodnieniowe w jego obrębie można opóźnić, uprawiając sport. Biegacze powinni jednak pamiętać o unikaniu nadmiernej eksploatacji oraz o niezmiernie ważnej potreningowej regeneracji organizmu – tylko wtedy unikną niebezpiecznych kontuzji.

    Ścięgno Achillesa często ulega kontuzjom w wyniku dużych obciążeń treningowych, jak również złej techniki biegu. Nie bez znaczenia jest także dobór odpowiedniego, specjalistycznego obuwia. Równie ważna jest rozgrzewka przed treningiem oraz regeneracja organizmu po wzmożonym wysiłku fizycznym. Biegacze każdorazowo powinni rozciągać mięśnie po przebytym dystansie.

    Zadbaj o ścięgna Achillesa

    Lekarze ortopedzi oraz fizjoterapeuci ostrzegają przed lekceważeniem pojawiającego się bólu ścięgien oraz nabytych mikrourazów. Mówią o prostej zasadzie: jeśli pojawi się ból – należy rozpocząć pracę nad jego niwelacją pod okiem lekarza, a następnie fizjoterapeuty. W przypadku bowiem, gdy dojdzie do zerwania ścięgna, konieczne będzie zawieszenie uprawiania sportu na okres minimum trzech miesięcy.

    Przy pojawiającym się bólu ścięgien Achillesa można rozpocząć smarowanie tych miejsc specjalną maścią przeznaczoną dla sportowców, jak również wykonywanie zimnych okładów z Altacetu, jednak przede wszystkim należy skorzystać z fachowej porady lekarza ortopedy.

    Ścięgno Achillesa – częste kontuzje, zapalenia oraz zerwania

    Częste bóle ścięgna Achillesa spowodowane są jego zapaleniem (sytuacja ta dotyczy także przyczepu ścięgnistego) oraz zmianami zwyrodnieniowymi występującymi w obrębie tkanki. Ból najczęściej jest odczuwalny przez sportowca następnego dnia po ekstremalnym wysiłku fizycznym. Bywa, iż występuje po infekcji – zwłaszcza grypowej lub w wyniku nieprawidłowo wykonywanych ćwiczeń.

    Nie należy ignorować bólu ścięgien Achillesa, gdyż sportowiec jest narażony na liczne komplikacje, w tym kostnienie w obrębie ścięgna i jego przyczepu, czego następstwem może być tworzenie się w pięcie ostrogi.

    Charakterystyczny miejscowy ból odczuwany przy uciskaniu i rozciąganiu, jak również bóle występujące przy obciążaniu, skrócenie mięśnia brzuchatego w obrębie łydki i mięśnia płaszczkowatego, mogą świadczyć o zapaleniu ścięgna Achillesa.

    Jest ono również najczęściej zrywanym ścięgnem występującym w dolnych kończynach człowieka. Zerwanie następuje w wyniku uprawiania sportu bądź przy upadku – jest całkowitym przerwaniem ciągłości włókien ścięgnistych, których zadaniem jest łączenie mięśni z kością.

    Tego typu uraz może powstać podczas gwałtownego skurczu mięśnia – na przykład po wykonanym skoku czy przy dynamicznym starcie do biegu. Najbardziej narażone na takie kontuzje są osoby po 39. roku życia, zwłaszcza mężczyźni. Charakterystyczny dźwięk – chrupnięcie lub trzask – sygnalizuje zerwanie ścięgna, po czym następuje silny, narastający przy każdym kolejnym kroku, ból.

    W konsekwencji takiego stanu następuje całkowite unieruchomienie uszkodzonego ścięgna. Miejsce, w którym nastąpiło zerwanie, jest spuchnięte, widać też podskórne wybroczyny. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza specjalisty, który dla postawienia trafnej diagnozy wykona USG oraz zdjęcia RTG.

    Wskazaniem do wizyty u lekarza ortopedy oraz wykonania badania USG jest również ograniczenie w obrębie stawu oraz obrzęk i krwawe wybroczyny. Wykonywane w naszym Gabinecie USG w Warszawie badanie USG ścięgna Achillesa, ocenia jego strukturę, stan kaletki, jak również jej zarysy kostne.

    Uniknij kontuzji – trenuj z głową!

    Bieganie wciąga i uzależnia. Jednak w sytuacji, gdy sportowiec odczuwa ból w kończynach dolnych, zwłaszcza w okolicach ścięgna Achillesa, powinien zrezygnować z treningów do czasu uzyskania diagnozy i wyleczenia dolegliwości.

    Istnieją ćwiczenia, które zapobiegają tego typu urazom; są nimi: rozciąganie – przed rozpoczęciem treningu biegacza, rzetelnie przeprowadzona rozgrzewka oraz stretching po odbytym treningu, wraz z przebieżkami, z ich wzrastającą prędkością.

Call Now Button