• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 18 SIE 15
    • 0
    Nerki pod kontrolą

    Nerki pod kontrolą

    Nerki, stanowiące trzon układu moczowego, to jeden z najważniejszych organów w ludzkim organizmie. Warto je badać, aby szybko wykryć ewentualne zmiany patologiczne, prowadzące do chorób osłabiających ich funkcjonowanie. Jedną z podstawowych metod diagnostycznych jest w tym przypadku usg.

    Nerki – dlaczego są tak ważne

    Nerki to główna część układu moczowego. Jego zadaniem jest usuwanie z organizmu toksyn oraz produktów przemiany materii. To właśnie nerki w tym układzie stanowią centralny element, który zajmuje się odfiltrowaniem z krwioobiegu trujących dla organizmu związków.

    Jednocześnie oczyszczanie krwi z produktów przemiany materii to nie jedyna rola nerek. Regulują one poziom wody i elektrolitów w organizmie. Są także producentem hormonów – między innymi erytropoetyny, która odpowiedzialna jest za sterowanie wytwarzaniem czerwonych krwinek. Nerki regulują także metabolizm białek i węglowodanów oraz mają duży wpływ na dobrą kondycję naszych kości.

    Choroby nerek – statystyki

    Przewlekłe choroby nerek występują w populacji znacznie częściej, niż dotychczas sądzono. Z przeprowadzonych końcem pierwszej dekady trzeciego tysiąclecia badaniach stwierdzono, że prawie 20% Polaków cierpi na III i IV stadium zaawansowania tej choroby. Co więcej, przeszło 4 mln osób nawet nie wie, że żyje z chorobą nerek.

    Podobne zatrważające dane pochodzą z badań epidemiologicznych prowadzonych na całym świecie. Stwierdza się w nich, że od 7 do 18% osób żyjących ma uszkodzone nerki. Wynikają one z różnego rodzaju chorób trawiących ten ważny dla życia organ. Szacuje się, że na świecie przeszło 600 mln osób cierpi na przewlekłe choroby nerek (PChN), które w różnym stopniu mogą uszkadzać ten organ.

    W Polsce stwierdzono, że częściej schorzenia nerek dotyczą mężczyzn – 20% panów po 50 i aż 1/3 mężczyzn, którzy ukończyli 70 rok życia cierpi na ich uszkodzenie.

    Najczęściej przyczyną niewydolności nerek są nefropatia cukrzycowa, nadciśnienie tętnicze oraz choroby zapalne nerek. Warto także podkreślić istotę uwarunkowań genetycznych – dotyczy to aż 8% pacjentów.

    Badania ultrasonograficzne – co pomogą zdiagnozować

    Diagnozowanie chorób nerek oraz ich wydolności zazwyczaj odbywa się przy pomocy badań laboratoryjnych. Jednakże badania usg jamy brzusznej pozwalają na wykrycie nieprawidłowości w budowie organów oraz ich pracy. Co ciekawe, umożliwiają one wykrycie takich wad u pacjentów nie uskarżających się na jakiekolwiek dolegliwości.

    Dlaczego? Ponieważ przewlekłe choroby nerek, stanowiące przyczynę niewydolności, nie powodują bólu, który nakazywałby pacjentom zgłaszanie się do lekarza oraz przeprowadzanie stosownej diagnostyki.

    Warto samodzielnie, lub na zlecenie lekarza, raz w roku przeprowadzać badane usg jamy brzusznej. Pomoże ono wykryć niewydolność w pracy nerek we wczesnym stadium, co pozwoli szybko wdrożyć terapię poprawiającą pracę tego organu oraz ustrzec, lub znacznie opóźnić ewentualne dializy czy przeszczep.

    Diagnostykę usg zawsze należy wykonywać w sprawdzonym gabinecie, który zapewni doskonałą jakość obrazu oraz przyjazną i empatyczną atmosferę podczas przeprowadzonych badań. Jeśli jesteś mieszkańcem stolicy lub okolic warto skorzystać z oferty Prywatnej Przychodni Lekarskiej przy Białobrzeskiej w Warszawie.

    Usg jamy brzusznej pomoże wykryć wiele chorób związanych z nerkami i układem moczowym. Do nich zaliczają się:

    • torbiele i guzy nerek;
    • wielotorbielowe zwyrodnienie nerek;
    • kamica nerkowa i kamica pęcherza moczowego;
    • kłębuszkowe choroby nerek;
    • cewkowo – śródmiąższowe choroby nerek;
    • choroba zakrzepowo – zatorowa nerek;
    • wodonercze;
    • choroby pęcherza moczowego ;
    • oraz choroby gruczołu krokowego (prostaty).

    Nie ulega wątpliwości, że usg układu moczowego jest drugą istotną, po badaniach laboratoryjnych, metodą diagnostyczną umożliwiającą postawienie wiarygodnej diagnozy związanej z chorobami urologicznymi i nefrologicznymi.

    W diagnostyce wykorzystuje się także usg Doppler tętnic nerkowych, które pozwala na dokładniejsze zbadanie przepływu krwi w naczyniach nerkowych i wychwycenie ewentualnych zwężeń powstałych w wyniku np. zakrzepicy.

    Jak przebiega badanie

    Usg jamy brzusznej obrazujące między innymi pracę układu moczowego, pozwala określić wszelkie odchylenia od prawidłowej budowy nerek i innych elementów układu. Pomoże wskazać lokalizację torbieli, guzów czy potwierdzi istnienie kamieni nerkowych. Niezwykłą zaletą tego rodzaju diagnostyki jest jej bezinwazyjność.

    Badane wykonywane jest za pomocą specjalnej sondy, którą przykłada się do powierzchni brzucha nasmarowanego specjalnym żelem, który usuwa z powierzchni skóry pęcherzyki powietrza zaburzające obraz przetwarzany na ekranie komputera.

    Jak przygotować się do badań

    Badanie ultrasonograficzne układu moczowego wymaga od pacjenta pewnych przygotowań. Z jednej strony musi on przystępować do badań na czczo (i przez okres co najmniej 5 godzin nie przyjmować jedzenia). Jeśli pacjent ma tendencje do wzdęć, powinien unikać dzień wcześniej potraw ciężkostrawnych i surowych. Jednocześnie zaleca się zażycie w dniu poprzedzającym oraz w dniu badania leków typu Espumisan. Pozwolą one wykluczyć z jamy brzusznej pęcherzyki powietrza, które mogą uniemożliwić prawidłowe obrazowanie.

    Dodatkowo należy najpóźniej na 1,5 godziny przed badaniem wypić co najmniej 0,5 litra płynu. Pomoże o wypełnić pęcherz, który będzie można właściwie zobrazować.

    USG jamy brzusznej to badanie całkowicie bezinwazyjne. Można je wykonywać wielokrotnie bez szkody dla organizmu. Z powodzeniem mogą mu się poddawać nawet kobiety ciężarne i małe dzieci.

Call Now Button