• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 27 STY 16
    • 0
    Odczuwasz ból nadgarstka? Zgłoś się na badanie USG

    Odczuwasz ból nadgarstka? Zgłoś się na badanie USG

    Czy kiedykolwiek obudziłeś się rano z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia w dłoniach? Podczas mycia naczyń czy pisania na komputerze czujesz ból w nadgarstku? W czasie snu drętwieją ci palce? A może odczuwasz ból przy chwytaniu przedmiotów? Jeśli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, nie zwlekaj. Jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie na badanie USG nadgarstka. Dzięki niemu poznasz przyczynę bólu i ocenisz ewentualne postępy w leczeniu.

    Najczęstsze przyczyny bólu nadgarstka – złamania, skręcenie, zwichnięcia, naciągnięcia

    Budowa anatomiczna nadgarstka jest bardzo skomplikowana. Zbudowany jest on z wielu drobnych stawów, ścięgien, mięśni, nerwów i kości, przez co narażony jest na wiele uszkodzeń, przeciążeń, zwichnięć i złamań.

    Z pewnością będziesz wiedział kiedy twój nadgarstek będzie złamany – tak silnego bólu nie da się pomylić z żadnym innym. Będziesz go odczuwał podczas dotykania, prób poruszania ręką oraz podczas przesuwania się kości względem siebie. W krótkim czasie w miejscu złamania pojawi się krwiak oraz obrzęk nadgarstka. Najczęstsze złamania nadgarstka to złamanie kości łódeczkowatej –  następuje gdy upadamy na zgięty grzbietowo i odchylony do boku nadgarstek. Jego objawy to ból i obrzęk stawu. Takie złamanie jest często trudne do zdiagnozowania, w efekcie czego może prowadzić do powstania stawu rzekomego – nieprawidłowego zrostu kości po złamania nadgarstka. Staw rzekomy objawia się bliznami, które powstają na powierzchni skóry, bóle, obrzękiem stawu oraz zmniejszeniem siły mięśniowej ręki.

    Podobne objawy do złamania możemy zaobserwować podczas zwichnięcia stawu nadgarstka – również będziesz czuł ból podczas poruszania ręką, na twoim nadgarstku pojawi się opuchlizna oraz krwiak, a obrys stawu będzie zniekształcony. W wypadku skręcenia nadgarstka poczujesz dodatkowo wzmożone ciepło skóry w pobliżu uszkodzonego stawu. Jeżeli więzadło twojego nadgarstka będzie zerwane lub naciągnięte, na zewnątrz stawu pojawi się krwiak, będziesz czuł nasilony ból podczas ruszania, nadgarstek będzie opuchnięty, a jego ruchomość ograniczona.

    Inne przyczyny bólu nadgarstka

    Jeżeli odczuwasz ból w nadgarstku, prawdopodobnie to uraz, nadwyrężenie lub złamanie jednak istnieje parę innych schorzeń, które mogą się właśnie tak objawiać.

    Najbardziej powszechne schorzenie nadgarstka to zespół cieśni kanału nadgarstka. Najczęściej cierpią na nie osoby dużo piszące na komputerach bez podparcia rąk w okolicach łokci lub wykonujące w swojej codziennej pracy powtarzalne ruchy. Większą podatność na wystąpienie tego schorzenia mają także między innymi osoby cierpiące na cukrzycę, choroby nerek, stawów, alkoholizm oraz kobiety w ciąży. Często w nocy odczuwasz ból i drętwienie w okolicy palców i nadgarstka? Po przebudzeniu czujesz w dłoniach nieprzyjemne mrowienie? To właśnie objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka. Schorzenie to często daje o sobie znać równie poprzez drętwienie i ból palców podczas wykonywania codziennych czynności, ból promieniujący od ręki aż do barku, osłabienie mięśni kciuka oraz zmniejszone czucie we wszystkich palcach.

    Inną przyczyną bólu nadgarstka może być choroba de Quervaina, do której prowadzi zapalenie kciuka. Na chorobę tę cierpią głównie osoby, które na co dzień wykonują powtarzalne czynności, czyli na przykład fryzjerzy, ekspedientki, mechanicy czy informatycy. Jeżeli odczuwasz ból w dolnych okolicach kciuka, który promieniuje na nadgarstek, w dodatku nie możesz nim ruszać ani chwytać przedmiotów, bardzo możliwe, że to właśnie objawy choroby de Quervaina.

    Odczuwasz drętwienie opuszki małego i serdecznego palca? Nie lekceważ tego, gdyż może być to objaw schorzenia nazywanego zespołem kanału łokciowego, tzw. kanału Guyona. Powstaje ono w wyniku ucisku nerwu łokciowego przez gangliona, tętniaka tętnicy łokciowej lub tłuszczaka na poziomie nadgarstka. Może prowadzić do przykurczu małego i serdecznego palca, a nawet do szponiastego ustawienia tych palców i odsunięcia palca małego.

    Badanie USG nadgarstka – pomoc w diagnozie

    Jeżeli chcesz być pewien jakie są przyczyny bólu twojego nadgarstka, pomocne może okazać się badanie USG. Umożliwia ono doskonałą diagnostykę oraz lokalizację bólu. Dzięki niemu możemy poznać rozległość uszkodzenia oraz ocenić postępy leczenia. Świetnie sprawdza się zarówno jako diagnostyka chronicznych bólów nadgarstka oraz tych pourazowych. Jeżeli ból twojego nadgarstka jest długotrwały lub ostry, zdarzają ci się zaburzenia czucia, masz problemy z ruchomością stawu, niedawno twój staw uległ urazowi, masz podejrzenie o obecności ganglionu lub podejrzenie zespołu cieśni nadgarstka, zdecydowanie powinieneś poddać się badaniu USG nadgarstka.

    Przebieg badania USG nadgarstka

    Podczas badania USG lekarz, za pomocą ultradźwięku, bada stan powierzchni kości oraz tkanek miękkich nadgarstka. W tym celu przykłada on pokrytą żelem głowicę do badanego miejsca, a na monitorze aparatu USG ukazują się obrazy, dzięki którym możliwa jest ocena stanu nadgarstka. Po skończonym badaniu pacjent otrzymuje opis badania, ze stwierdzonymi ewentualnymi nieprawidłowościami w stanie zdrowia. Badanie USG nadgarstka nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta i jest całkowicie bezbolesne.

Call Now Button