• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 12 LIP 15
    • 0

    USG – najważniejsze informacje o badaniu

    Zbawienna moc USG

    USG, jedno z podstawowych badań diagnostycznych, szybko i precyzyjnie przedstawia faktyczną kondycję zdrowia pacjenta. Metoda całkowicie bezpieczna i bezinwazyjna, szybko dostępna. Pozwala na postawienie precyzyjnej diagnozy, mogącej uratować jakość lub nawet ludzkie życie.

    Czym jest badanie USG?

    Wybierając się na badania zlecone przez lekarza prowadzącego często zastanawiamy się, czym one są i co najważniejsze, czy czekające nas badania są bezpieczne. Zatem czym jest badanie USG?

    Ultrasonografia (potocznie zwana USG) jest metodą zastosowania ultradźwięków do badania oraz obrazowania tkanek na potrzeby medycyny. Jest nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej, która pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanej tkanki. USG jest metodą bardzo dokładną, przy jej pomocy możliwe jest wykrywanie nawet niewielkich zmian w narządach człowieka.

    Badania USG stały się w ostatnich latach jednym z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Dostępne na rynku najnowsze aparaty ultrasonograficzne pozwalają na bardzo szczegółową diagnostykę tkanek. Przy pomocy ultrasonografu diagnozuje się szeroki wachlarz chorób i wad rozwojowych.

    Powszechnie stosowane badania ultrasonograficzne często uzupełniane są bardziej szczegółowymi, specjalistycznymi badaniami, takimi jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Jest to konieczne dla pełnego zdiagnozowania choroby i problemu zdrowotnego pacjenta. Należy pamiętać, że zawsze, także w przypadku badań USG, otrzymane wyniki powinny być odczytywane przez lekarzy specjalistów. Pełną diagnostyką oraz interpretacją wyników badań zajmuję się m.in. specjaliści

    zatrudnieni w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie. Na stronie tej placówki znajdą Państwo wszystkie niezbędne informacje dotyczące badań oraz kompetencji zatrudnianych w przychodni lekarzy specjalistów.

    USG pomocne w wykrywaniu wielu chorób

    Posiadając narzędzie jakim jest ultrasonograf, lekarze specjaliści, w łatwy i bezinwazyjny sposób mogą wykryć i prawidłowo zdiagnozować wiele chorób. Postawienie celnej diagnozy jest niezbędne do podjęcia prawidłowego leczenia pacjenta.

    Ultrasonografia pomaga wykryć i zdiagnozować miedzy innymi choroby układu moczowego czy też trawiennego. W pierwszym przypadku badaniu poddawane są osoby, u których podejrzewa się nieprawidłowości w funkcjonowaniu dróg żółciowych oraz narządów rodnych – zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Każdorazowo, kiedy wynik badania USG jest niejednoznaczny, pacjent powinien zostać skierowany na badania specjalistyczne, pozwalające dokonać właściwej, celnej diagnozy.

    Badanie USG pomaga wykryć szereg nieprawidłowości. Są nimi, między innymi, niektóre stany zapalenia jelit, czy też wyrostka robaczkowego. USG pomocne jest także w wykryciu i diagnostyce części nowotworów, zwłaszcza występujących w układzie pokarmowym.

    Badania USG pomocne są również osobom mającym kłopoty z pracą serca. Lekarze specjaliści przy diagnozowaniu pacjenta mogą skorzystać z echokardiografu, pozwalającego na sprawdzenie budowy zastawek serca i dokonania pomiaru całego badanego narządu. Dzięki temu narzędziu lekarz może wykryć wady serca oraz nowotwory mięśnia sercowego.

    Badania ultrasonograficzne, niezwykle łatwe, bezbolesne i bezinwazyjne, pomagają w wykryciu i diagnozowaniu wielu chorób. Jednym z najczęściej stosowanych i przeprowadzanych w Polsce badań jest USG jamy brzusznej.

    USG jamy brzusznej – na problemy z bólem

    Osoby cierpiące na bóle brzucha po wizycie u lekarza, z pewnością skierowane zostaną na badania specjalistyczne. Jednym z najczęściej wykonywanych badań przy użyciu ultrasonografu jest USG jamy brzusznej.

    Obecnie lekarze specjaliści zalecają, by badanie to wykonywać profilaktycznie co roku, maksymalnie z dwuletnimi odstępami czasu. USG jamy brzusznej pozwala bowiem na ustalenie przyczyn bólu w obrębie jamy brzusznej. Kierując na badanie lekarz może podejrzewać u pacjenta na przykład kamicę pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych, choroby wątroby, trzustki lub nerek. Ocenie podczas badania podlegają wątroba, śledziona, trzustka, nerki, nadnercza, aorta, drogi żółciowe, pęcherzyk żółciowy, czy też pęcherz moczowy. Spektrum badań jest więc niezwykle szerokie.

    Przeprowadzając USG tego obszaru lekarz specjalista dokonuje oceny stanu narządów wewnętrznych oraz może wykryć wszelkie nieprawidłowości w strukturze badanych narządów.

    USG dróg moczowych – co warto wiedzieć o tym badaniu?

    Powszechnie wykonywanym badaniem jest także USG układu moczowego . Powodem, dla którego badanie jest zalecane przez lekarza do wykonania ,są dolegliwości układu moczowego, nerek, bóle przy oddawaniu moczu, czy też częste oddawanie moczu. USG układu moczowego koniecznie należy wykonać przy krwiomoczu oraz przy kolce nerkowej.

    Podczas badania ultrasonograficznego wykorzystywane są fale ultradźwiękowe do obrazowania narządów w ciele człowieka. W urologii wykorzystuje się fale o częstotliwości 3,5 – 5 MHz. Fale te, które rozchodzą się w tkankach ulegają między innymi zjawisku odbicia. Taka fala ultradźwiękowa , która jest odbita na granicy dwóch ośrodków o różnej oporności akustycznej, stanowi źródło informacji na temat danego narządu wewnętrznego.

    Badania USG są całkowicie bezpieczne, nie mają skutków ubocznych i mogą być wykonywane wielokrotnie.

    USG tarczycy – badanie dla kobiet w każdym wieku

    Lekarze specjaliści zatrudnieni w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie zajmuję się również wykonywaniem USG tarczycy. Istnieją wskazania medyczne do przeprowadzenia takiego badania, miedzy innymi nieprawidłowy wynik badania laboratoryjnego – podwyższony lub obniżony poziom TSH, bądź też powiększenie obwodu szyi. Wskazaniem do USG tarczycy są również wyczuwalne zmiany w obrębie samej tarczycy. Lekarze badając pacjenta oceniają wielkość tarczycy, budowę i strukturę tkanek narządu, mogą wykryć guzki, zwapnienia i torbiele tego narządu.

    Diagnozując niedoczynność i nadczynność tarczycy wykonanie badanie ultrasonograficznego tego

    narządu jest czynnością konieczną. Współczesna medycyna zaleca kobietom wykonywanie badań profilaktycznych tarczycy co 1-2 lata. Badaniu temu powinny poddawać się głównie kobiety, najczęściej borykające się z problemami związanymi z tym narządem.

    Badanie tarczycy można wykonać w Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie, a o szczegółach dotyczących samego badania, jak i sposobu rezerwacji terminu badania przeczytają Państwo na stronie www.gabinetusg.com.pl.

    USG ślinianek i USG szyi – przebadaj się!

    Choroby mogą dotknąć każdy narząd ludzkiego ciała. Dlatego konieczna jest stała obserwacja organizmu oraz idąc za zaleceniem lekarskim, odpowiednia i szybka diagnostyka występującego problemu zdrowotnego.

    Jeśli pacjent odczuwa bóle w okolicach ślinianki, bądź też cierpi na powiększenie tej okolicy, jeśli wyczuwalny jest guz, niezwłocznie należy wykonać USG ślinianek.

    Lekarz przeprowadzi badanie oceniające wielkość i morfologię w obrębie ślinianek przyusznych i podżuchwowych oraz morfologię węzłów chłonnych umiejscowionych na szyi pacjenta.

    Wskazaniem do wykonania USG szyi są wszelkie nieprawidłowości związane z narządami w jej obrębie, włącznie z wyczuwalnymi zmianami guzowatymi i asymetrią szyi. Lekarze specjaliści przeprowadzając takie badanie wskazują na nieprawidłowości tarczycy, wszelkiego rodzaju guzy i guzki oraz torbiele, badają również węzły chłonne. USG pozwala na szybkie i bezbolesne zdiagnozowanie występującego problemu zdrowotnego i szybkie włączenie prawidłowych medykamentów.

    Echokardiograf na problemy z sercem

    Wielu Polaków boryka się z problemami związanymi z nieprawidłową pracą serca, funkcjonowaniem układu krwionośnego oraz z będącym obecnie chorobą społeczną i cywilizacyjną, nadciśnieniem tętniczym. Dolegliwości te związane są z niezdrowym trybem życia oraz fatalnym odżywianiem się produktami o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i szkodliwych substancji konserwujących. W świecie pełnym tempa i stresu, jedzenie typu fast food, jakim zdominowane są miejskie punkty gastronomiczne, niekorzystnie wpływa na organizm współczesnego człowieka.

    Lekarze w diagnozowaniu pacjentów z problemami serca i układu krwionośnego korzystają z echokardiografu.

    USG serca (badanie Echo serca) jest niezwykle precyzyjną metodą, która w głównej mierze opiera się na rejestracji przepływu krwi w jamach serca i w naczyniach krwionośnych. Podczas badania USG rejestruje ruchy mięśnia sercowego oraz zastawek tego mięśnia. Lekarz podczas badania ocenia stopień zwężenia i niedomykalność zastawek oraz kurczliwość serca. USG serca pomaga także na przykład w wykryciu płynu w worku osierdziowym.

    Pacjent zostaje skierowany na wykonanie tego badania, kiedy lekarz podejrzewa u niego wady serca, jeśli posiada nadciśnienie tętnicze, choroby układu krążenia, choroby niedokrwienne serca, zapalenie wsierdzia oraz zapalenie mięśnia sercowego. Powodem wykonania USG serca są także zapalenie mięśnia sercowego, przerost tego mięśnia oraz wszelkie zaburzenia rytmu serca. Badanie to pozwala zdiagnozować oraz ocenić wady serca, umożliwia również na wydanie oceny wydolności krążeniowej serca.

    Łatwe w wykonaniu badanie, nie wymagające żadnego przygotowania ze strony pacjenta, pozwalające na niezwykle szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie prawidłowego leczenia.

    Badanie Dopplera – pomocne w ratowaniu ludzkiego zdrowia

    Wszelkiego rodzaju omdlenia, zawroty głowy, zamroczenia, szumy w uszach, zaburzenia pamięci, przebyty w przeszłości udar mózgu, zaburzenia w utrzymaniu równowagi, nadciśnienie tętnicze, czy też częste bóle głowy, są czynnikami predysponującymi pacjenta do wykonania badania Dopplera, czyli innymi słowy USG tętnic szyjnych i kręgowych.

    Dzięki temu badaniu lekarz ocenia stopień zwężenia tętnic, może również zlokalizować dokładne miejsca ich zwężenia. Badanie bardzo cenne i szybkie, pozwalające na specjalistyczne leczenie i diagnozowanie pacjentów z tego typu schorzeniami. Niezwykle pomocne w ratowaniu ludzkiego zdrowia, a nawet życia.

    USG – gdy masz problemy ze stawami

    Niezwykle przydatnym w diagnostyce schorzeń jest również USG ortopedyczne, w skład którego wchodzą badania wykonane metodą USG: stawu łokciowego, ramiennego, kolanowego, skokowego, ścięgna Achillesa, stawu biodrowego i nadgarstka. Szczególnie istotne dla osób żyjących aktywnie oraz sportowców zawodowo uprawiających dyscypliny sportowe.

    Także w obrębie stawów, diagnostyka z wykorzystaniem ultrasonografii jest bezinwazyjną, bezbolesną metodą wykrywania nieprawidłowości w obrębie tych narządów. Niezwykle pomocna w szybkiej ocenie stanu stawów oraz umożliwiająca natychmiastowe leczenie i rehabilitację, co w przypadku dotkniętych kontuzją sportowców jest bezcenne.

    Wszystkie niezbędne informacje dotyczące badania z wykorzystaniem ultrasonografu znajdą Państwo na stronie internetowej Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie, www.gabinetusg.com.pl.

    Jak przygotować się do badania USG?

    Badania USG są bezbolesne, jednak przed przystąpieniem do niektórych z nich, pacjent musi być odpowiednio przygotowany. Tak jest na przykład w przypadku badania

    USG jamy brzusznej i układu moczowego.

    Oto konieczne warunki do spełnienia przed przystąpieniem do badania: w dniu badania pacjent powinien być na czczo przez około 5 godzin. Jeśli borykamy się z problemem wzdęć, należy w dniu poprzedzającym badanie i w dniu badania unikać potraw ciężkostrawnych i surowych. Należy również zastosować leki typu Espumisan. Ponadto należy powstrzymać się od palenia papierosów na godzinę przed badaniem. Dodatkowo, w przypadku badania USG układu moczowego na około 1 godziny przed badaniem należy wypić około 1 litra niegazowanej wody mineralnej. Bezwzględnie konieczne jest zatrzymanie moczu w pęcherzu do tego stopnia, że pacjent powinien odczuwać parcie.

    Nie wszystkie badania ultrasonograficzne wymagają od pacjenta szczególnego przygotowania. Do badań bez konieczności przygotowania należą USG tarczycy, ślinianek i szyi, echo serca, badanie Dopplera, czy USG ortopedyczne. Bezboleśnie, bez konieczności dodatkowych, specjalnych przygotowań, badania te szybko wykrywają nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych narządów.

    Nie tylko osoby dorosłe poddawane są badaniom ultrasonograficznym.

    Badania USG niezwykle powszechne są również w diagnozowaniu chorób dziecięcych. USG pediatryczne w bezbolesny, bezinwazyjny sposób pomaga lekarzowi specjaliście w stwierdzeniu co dziecku dolega, na co cierpi i co najważniejsze, poprzez postawienie celnej diagnozy, pozwala szybko pomóc na przykład w uśmierzeniu dokuczliwego bólu i wyleczeniu dolegliwości.

    USG pediatryczne – dzieci też potrzebują pomocy specjalisty

    Nierzadko mali pacjenci, zarówno niemowlęta, jak i dzieci, kierowani są przez lekarzy na badania specjalistyczne, na przykład USG jamy brzusznej. Podczas badania oceniane są stan narządów, wielkość organów i ich budowa. Lekarze są również w stanie wykryć wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie narządów – torbiele i guzy. Najczęściej dzieci kierowane są na USG jamy brzusznej z powodu powtarzającego się bólu brzucha.

    Czy dzieci muszą zostać przygotowane do badania USG?

    Dzieci do lat 3 mogą przystąpić do badania bez koniecznego przygotowania, w wieku 3-10 lat dziecko powinno nie spożywać posiłków przez 1-2 godziny przed badaniem i w razie badania układu moczowego, nie oddawać moczu przed badaniem. Natomiast dzieci w wieku powyżej 10 lat nie powinny spożywać posiłków przez 3-4 godzin i mieć w miarę możliwości napełniony pęcherz. W tym celu na pół godziny przed badaniem powinno się napoić dziecko.

    Noworodki i niemowlęta – wczesna pomoc poprawia jakość zdrowia

    Rutynowo, noworodki i niemowlęta poddawane są ważnemu badaniu, USG bioderek, które pozwala wykryć dysplazję dziecięcych stawów biodrowych. Badanie to jest bezinwazyjne i bezpieczne dla dzieci. Całkowicie pozbawione skutków ubocznych. Ponadto badanie pozwala wykryć wady we wczesnym okresie rozwoju dziecka, co niewątpliwie przyśpiesza okres powrotu do pełnego zdrowia.

    Do prawidłowego wykonania USG bioderek dziecka potrzebna jest pomoc drugiej osoby dorosłej, na przykład matki dziecka. Dziecko powinno zostać rozebrane do połowy, ułożone na boczku ze zgiętymi pod katem około 30 stopni nóżkami w stawach biodrowych i w kolanach. Badane okolice ciała smarowane są specjalnym żelem. Lekarz przykłada głowicę prostopadle do stawu biodrowego i wykonuje najpierw badanie statyczne, a następnie dynamiczne, podczas ruchów dziecka.

    Niemowlętom wykonuje się również ważne z medycznego punktu widzenia USG mózgu przezciemiączkowo. Także i to badanie jest bezinwazyjne i całkowicie bezpieczne dla małego pacjenta. Podczas badania lekarz wykorzystuje ciemię przednie niemowlęcia. Badający może obejrzeć przy pomocy urządzenia mózg dziecka. Jest to badanie powszechnie stosowane u dzieci urodzonych przedwcześnie, tj. do 37 tygodnia ciąży. Celem badania jest wczesne wykrycie wad rozwojowych niemowląt. Ponadto wskazaniem koniecznym wykonania badania jest podejrzenie wodogłowia u dziecka. USG mózgu przezciemiączkowe nie wymaga żadnego wcześniejszego przegotowania niemowlęcia.

    Powyższe badania z wykorzystaniem ultrasonografu są niezwykle ważne dla zdrowia i dalszego życia małego pacjenta. Lekarze specjaliści z Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie, na swojej stronie internetowej – www.gabinetusg.com.pl przedstawiają szereg wykonywanych w placówce badań diagnostycznych z wykorzystaniem ultrasonografii.

    USG podczas ciąży – badaniem koniecznym

    Bezinwazyjne badanie, jakim jest USG, w czasie ciąży wykonywane jest co najmniej trzykrotnie. Badanie to jest całkowicie bezpieczne. To dzięki niemu kobieta może zobaczyć swoje dziecko jeszcze zanim się urodzi. Ponadto zarówno lekarz, jak i ciężarna upewniają się, że ciąża przebiega prawidłowo i bez komplikacji.

    W dzisiejszych czasach ultrasonografia jest standardem. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, USG w ciąży fizjologicznej, tj. przebiegającej prawidłowo, powinno wykonać się trzykrotnie. Pierwsze pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, drugie między 18 a 22 tygodniem i trzecie po 30 tygodniu ciąży. W przypadku kiedy ciężarna cierpi na cukrzycę lub nadciśnienie, lub jest w ciąży bliźniaczej, badanie ultrasonograficzne wykonuje się częściej. Można je wykonywać nawet co kilka dni.

    USG – bezpieczeństwo to podstawa

    Badania ultrasonograficzne w dzisiejszych czasach są metodą niezwykle dostępną, nieinwazyjną i bezbolesną. Opierają się na ultradźwiękach, czyli falach akustycznych o wysokiej częstotliwości, które są zupełnie niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Podczas badań wykorzystywane są fale o częstotliwości w zakresie 2-50 MHz, o różnej mocy, która z kolei mierzona jest w Watach. Ultrasonograf, najczęściej wykorzystywany w diagnostyce medycznej, działa na zasadzie echa, czyli wytwarza, wysyła, odbiera i obserwuje rozkład sygnałów falowych, które odbijają się od ciała. Obraz podczas badania USG powstaje w wyniku wystąpienia różnic w możliwości pochłaniania fal ultradźwiękowych przez narządy i tkanki podlegające badaniu.

    Ultrasonografia jest metodą bezpieczną, niezwykle przydatną i wiarygodną. Stanowi nowoczesny sposób badania i diagnozowania schorzeń, wad i chorób. Wykonywanie badań USG nie pociąga za sobą żadnego ryzyka, do tej pory nie są znane skutki uboczne związane z zastosowaniem ultrasonografii w medycynie. W ciąży jest to jedno z podstawowych badań, jakie wykonuje się dla sprawdzenia stanu rozwoju płodu oraz potwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży. Dzięki zbawiennej mocy USG lekarze specjaliści szybko i skutecznie mogą diagnozować nieprawidłowości w funkcjonowaniu i budowie ludzkich narządów. Dzięki USG są w stanie celnie stawiać diagnozy, włączać w proces leczenia odpowiednio dobrane leki i w konsekwencji dbać o kondycje i zdrowie pacjentów.

    O metodach oraz rodzajach prowadzonych badań z zastosowaniem ultrasonografu przeczytać mogą Państwo na stronie www.gabinetusg.com.pl Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie.

Call Now Button