• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 12 LIP 15
    • 0

    USG tarczycy – najważniejsze informacje o badaniu usg

    USG tarczycy – nie bójmy się przebadać

    Nadczynność tarczycy, niedoczynność tarczycy czy Hashimoto to choroby znane choć ze słyszenia większości ludzi na świecie. Te jednostki chorobowe coraz częściej odpowiedzialne są za szereg dysfunkcji organizmu spowodowanych zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Jak je skutecznie i szybko diagnozować?

    Choroby tarczycy są stosunkowo powszechne w populacji – szacuje się, że cierpi na nie aż 300 mln osób na całym świecie, z czego połowa nie uświadamia sobie swojej choroby. Dla skuteczności leczenia ważne jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie właściwej jednostki chorobowej. Warto o tym pamiętać i korzystać z dostępnych powszechnie badań – także usg tarczycy, którego wyniki pomogą zastosować odpowiednia terapię.

    Jak wygląda USG tarczycy?

    USG tarczycy to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe do uzyskania obrazu badanego organu. Jest jednocześnie najprostszą metodą badania tarczycy. Nie wymaga żadnego przygotowania. Jego zaletą jest bezinwazyjność oraz całkowita bezbolesność. Zazwyczaj zlecane jest przez lekarzy jako jedno z podstawowych badań tarczycy. Warto je wykonać nie tylko przy zagrożeniu nadczynnością czy niedoczynnością tarczycy, ale także podczas podejrzenia występowania choroby Hashimoto. Jest ona stosunkowo często występującym schorzeniem, które bardzo łatwo wykryć właśnie podczas badania usg tarczycy.

    Do badania warto przynieść wcześniej wykonane badania usg oraz wyniki poziomu hormonu TSH, na podstawie których będzie można uchwycić ewentualny kierunek zachodzących w tarczycy zmian” radzi dr Sylwia Pietrzyk endokrynolog udzielający porad lekarskich w Prywatnej Przychodni Lekarskiej położonej w Warszawie przy ul. Białobrzeskiej.

    Wskazania do badań USG:

    • choroby tarczycy (a szczególnie nadczynność, niedoczynność i Hashimoto);
    • nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych.

    Co pokaże badanie usg tarczycy?

    Badanie usg tarczycy jest zazwyczaj jednym z pierwszych badań wykonywanych przy podejrzeniu wystąpienia problemów z funkcjonowaniem tego gruczołu. Ten rodzaj diagnostyki jest niezwykle precyzyjny – dotyczy to szczególnie takich organów jak tarczyca, które położone są powierzchniowo, co gwarantuje łatwy i niezakłócony dostęp.

    Przeprowadzając badanie lekarz dokonuje pomiaru rozmiarów gruczołu, jego kształtu, położenia oraz struktury. W ten sposób otrzymuje niezwykle dokładne dane – znacznie bardziej precyzyjne niż wykonane za pomocą badania palpacyjnego czy scyntygrafii. Z powodzeniem w ten sposób zdiagnozuje na przykład chorobę Hashimoto, która często przez wiele lat przebiega bezobjawowo.

    Pomimo bardzo precyzyjnego obrazowania gruczołu badanie usg nie pozwala na jednoznaczną ocenę zezłośliwienia zmian zdiagnozowanych. Jednocześnie umożliwia ono wyłuskanie elementów wykazujących cechy , które mogą wskazywać na nowotwór, dlatego też jest ono doskonałym wskaźnikiem do przeprowadzenia dalszych badań np. biopsji, które jednoznacznie potwierdzą lub zaprzeczą wystąpieniu nowotworów” przekonuje endokrynolog dr Sylwia Pietrzyk.

    Usg tarczycy nie daje jednoznacznej diagnozy w przypadku zmian nowotworowych, ale jest skuteczne prawie w 100% w odniesieniu do wykrywania zmian torbielowatych. Pozwala także w sposób jednoznaczny określić, czy pacjent choruje na Hashimorto.

    Wykryj przyczyny i dolegliwości

    Wszelkie choroby tarczycy, począwszy od Hashimoto, po nadczynność i niedoczynność mogą powodować zaburzenia w produkcji hormonów regulujących pracę całego organizmu. Ciało, jeszcze przed zdiagnozowaniem choroby u lekarza, często wysyła bardzo wyraźne sygnały, które mogą wskazywać na zaburzenia w pracy tego gruczołu. Warto zatem uważnie słuchać sygnałów płynących z organizmu i zwrócić się do lekarza, kiedy zauważymy wahania wagi – szczególnie, kiedy nie zmieniliśmy nic w swoim trybie życia, przyśpieszone tętno, chroniczne zmęczenie, senność, drżenie rąk, kołatanie serca, pocenie się, łzawienie oczu, złą tolerancję na niskie lub wysokie temperatury oraz zaburzenia w menstruacji czy wypróżnieniach.

    Niezwykle ważnym jest odpowiednio wczesne zdiagnozowanie choroby. Pozwoli to na wyrównanie poziomu hormonów i przywrócenie właściwego funkcjonowania organizmu. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy oraz zapalenia tarczycy – takie jak Hashimoto wpływają bardzo negatywnie na cały organizm. Wczesna diagnoza umożliwia podjęcie odpowiedniego leczenia, które zakończy się sukcesem i nie będzie powodować konieczności przyjmowania hormonów do końca życia.

    „Przyczyną zmian pracy gruczołu może być na przykład guzek, który zasadniczo zaburzy produkcję hormonów. Jego pojawienie się może być spowodowane różnymi czynnikami – na przykład nieprawidłową dietą, trybem życia czy przebytymi chorobami. Na szczęście diagnozowanie, dzięki usg w takich przypadkach jest bardzo proste” tłumaczy dr Sylwia Pietrzyk endokrynolog z Prywatnej Przychodni Lekarskiej przy Białobrzeskiej w Warszawie.

Call Now Button