• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG mięśni kończyny dolnej i górnej - ortopedyczne

usg miesni konczyn

Jak się przygotować do USG mięśni kończyny dolnej i górnej?

USG mięśni kończyny dolnej i górnej – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania USG ortopedycznego jest doznany uraz. Dzięki USG kończyny dolnej i górnej otrzymujemy informacje o lokalizacji, stopniu i rozległości uszkodzenia poszczególnych części mięśnia. Możemy również ocenić wielkość i strukturę krwiaka pourazowego. Badanie USG ortopedyczne pozwala na monitorowanie przebiegu leczenia. USG kończyny dolnej i górnej pozwala na ocenę wszystkich mięśni w badanym obszarze ciała.

Do USG mięśni kończyny dolnej i górnej nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta.

USG mięśni kończyny dolnej i górnej – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Diagnosta prosi o podanie koniecznych danych osobowych.
  3. Następnie przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Diagnosta prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie kończyny.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki mięśni kończyny dolnej lub górnej lekarz bada po kolei stopień uszkodzenia poszczególnych mięśni, rozległość krwiaka pourazowego i inne zmiany patologiczne.
  7. Pacjent na koniec badań otrzymuje ligninę służącą do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  8. Na koniec wizyty diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna mieć ona charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG mięśni kończyny dolnej lub górnej.
  9. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
_ADW8715

W Gabinecie USG w Warszawie realizujemy szereg badań USG. Wśród nich znajdują się: USG mięśni, USG uda, USG łydki czy USG nogi. Pacjenci zgłaszają się do nas także, gdy ich problemem zdrowotnym jest naderwana powięź lub gdy wymusza to doznana kontuzja przywodziciela. Zapraszamy pacjentów chcących wykonać badanie USG mięśni kończyny dolnej i górnej, zwane USG ortopedycznym.

W gabinecie wykonujemy USG ścięgien, badamy ścięgna i więzadła oraz naciągnięte ścięgno uda. Zajmujemy się pacjentami, którzy skarżą się na naciągnięte ścięgno pod kolanem. Także naciągnięcie więzadła jest jednym z powodów, dla których pacjenci zgłaszają się na badanie USG. Innym powodem, dla którego pacjenci odwiedzają nasz gabinet jest naderwanie mięśnia brzucha czy naciągnięte mięśnie brzucha. Także naciągnięcie łydki czy naderwany mięsień łydki jest kontuzją, która zmusza pacjentów do poddania się ortopedycznej diagnostyce ultrasonograficznej. Wykonujemy również USG ścięgna Achillesa. Naciągnięty Achilles daje charakterystyczny ból w okolicy ścięgna oraz pięty, któremu może towarzyszyć obrzęk.

Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, a nasza doświadczona kadra medyczna służy fachową pomocą na każdym etapie badania. Zapraszamy do Gabinetu USG w Warszawie.

Czym jest USG mięśni kończyny dolnej i górnej?

USG mięśni kończyny dolnej i górnej jest badaniem dającym informacje na temat dokładnej lokalizacji uszkodzeń badanego mięśnia. Badanie obrazuje również stopień i rozległość występujących w mięśniu uszkodzeń, pokazuje unerwienie mięśni. Jest konieczne, gdy jest zerwany mięsień lub zerwane ścięgno, ale i gdy występuje naderwanie ścięgna czy więzadła. Wykonując USG mięśni kończyny dolnej i górnej diagnosta ocenia między innymi strukturę występujących krwiaków pourazowych oraz ich wielkość. Badanie to zalecane jest osobom, które doznały urazów mięśni kończyny i pomaga w monitorowaniu podjętego leczenia.

Co obejmuje USG mięśni kończyny dolnej i górnej?

USG mięśni kończyny dolnej i górnej obejmuje badanie uszkodzonego mięśnia oraz ścięgien i jego struktur. Badamy naciągnięte mięśnie, naderwany mięsień, naciągnięte ścięgno czy naderwane więzadło. Naszej ocenie podlega również kontuzja – naciągnięcie Achillesa, często występujące w środowisku sportowców.

Diagnosta wykonując USG ortopedyczne poddaje ocenie ścięgna otaczające mięsień wraz z przyczepami. Ponadto bada brzuśce mięśniowe, pochewki mięśni i ścięgien, a także kaletki. Badanie USG jest pomocne także w przypadku, gdy występuje zerwanie klatki piersiowej u pacjenta lub jeśli pacjent zgłasza się do nas, bo ma – w wyniku urazu – naciągnięte kolano.

Call Now Button