• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG ślinianek w atrakcyjnej cenie

usg slinianek

Jak się przygotować do USG ślinianek?

Badanie USG ślinianek nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. Badania USG ślinianki przyusznej i szyi może być wykonywane o każdej porze dnia, a pacjent nie musi pozostawać na czczo. USG ślinianek wykonuje się w pozycji leżącej z lekko odchyloną głową. Do badania należy odsłonić szyję.

USG ślinianek – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania badania USG ślinianek jest między innymi odczuwany przez pacjenta i powracający ból w okolicy uszu lub powiększenie ślinianek. Podczas badania USG ślinianek lekarz ocenia wielkość i struktury miąższu wymienionych gruczołów.

Wskazaniem do przeprowadzenie USG ślinianek jest:

  • silnie odczuwany przez pacjenta, nawracający ból w okolicy uszu;
  • powiększenie ślinianek;
  • rozpoznana kamica ślinianek;
  • wyczuwalny guz w badaniu palpacyjnym.

USG ślinianek jest również ważne przy niebolesnym powiększeniu okolicy ślinianek.

Osoby, które powinny skorzystać z USG ślinianek i szyi to także te odbywające rehabilitację po operacji ślinianki przyusznej. Wskazaniem do zabiegu są również nawracające zapalenia ślinianki przyusznej lub usunięty operacyjnie guz ślinianki przyusznej czy guz mieszany ślinianki.

Wykonanie USG ślinianek jest zalecane osobom, które cierpią na zapalenie ślinianek żuchwowych lub zauważyły u siebie powiększenie ślinianek, spowodowane różnymi schorzeniami, w tym będące konsekwencją chorób układu oddechowego czy zabiegów w obrębie jamy ustnej.

Tym, co powinno skłonić pacjenta do wykonania badania USG ślinianek jest przede wszystkim powiększenie ślinianek lub zaobserwowane spuchnięte ślinianki. W trakcie wykonywania zabiegu USG ocenia się budowę anatomiczną ślinianek podżuchwowych. Wskazaniem do wykonania USG ślinianek są także przebyte w różnym okresie życia choroby ślinianek czy usunięta torbiel ślinianki przyusznej.

USG ślinianek – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Lekarz przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie szyi.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas USG ślinianek lekarz sprawdza po kolei i bada:
    • wielkość gruczołów,
    • wielkość węzłów chłonnych,
    • echogeniczność miąższu,
    • obecność zmian ogniskowych.
  7. Pacjent na koniec badań otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania USG ślinianek.
  8. Na koniec diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna mieć ona charakter pilny. Ponadto informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG ślinianek.

Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.

AdobeStock_186593014

W Gabinecie USG w Warszawie wykonujemy szereg badań, wśród których znajduje się również USG ślinianek. Na badanie USG zapraszamy pacjentów objętych rehabilitacją po przebytych zabiegach operacyjnych, jak i osoby, które zauważyły u siebie niepokojące zmiany, między innymi powiększenie ślinianek, nawracający ból czy dające się wyczuć w badaniu palpacyjnym zgrubienie w tym obrębie. Wykonanie badania USG ślinianek może okazać się pomocne przy diagnostyce i dalszym postępowaniu medycznym. Zapraszamy na USG ślinianek do Gabinetu USG w Warszawie.

Czym jest USG ślinianek?

USG ślinianek jest jednym z podstawowych badań obrazowych pozwalających na ocenę stanu ślinianek. Jest to dokładna, bezpieczna, bezbolesna oraz nieinwazyjna metoda, która pozwala na zobrazowanie stanu tych gruczołów.

Jednym z powodów wykonania badania jest powiększenie gruczołów ślinowych, wyczuwalne zmiany konsystencji ślinianek w badaniu palpacyjnym oraz odczuwana przez pacjenta bolesność w ich obrębie.

Warto wiedzieć, że USG ślinianek jest badaniem profilaktycznym, mającym na celu potwierdzenie, że w obrębie ślinianki przyusznej nie pojawia się żadna niepokojąca zmiana, w tym guz czy torbiel. Ponadto badanie ultrasonograficzne ślinianek i szyi powinno być wykonywane w przypadku, gdy pacjent przygotowuje się do innych zabiegów, w tym inwazyjnych w omawianym obrębie ciała.

USG ślinianek wykonuje się, gdy u pacjenta podejrzewa się zapalenie ślinianek żuchwowych lub inne choroby ślinianek. Badanie to może ułatwić postawienie prawidłowej diagnozy, która wyjaśni przyczyny nawracającego zapalenia ślinianki przyusznej. Na USG ślinianek powinny także zgłosić się osoby, które zauważyły powiększone ślinianki przyuszne.

Co obejmuje USG ślinianek?

USG ślinianek jest wykonywane profilaktycznie u osób, które cierpiały w przeszłości na guz ślinianki lub raka ślinianki przyusznej i obejmuje rzeczywistą ocenę stanu wymienionych gruczołów. Ponadto obrazuje wielkość oraz morfologię ślinianek przyusznych i podżuchwowych. Pozwala wykryć guzy ślinianek i uwidacznia poszerzenie przewodów ślinowych. Umożliwia zdiagnozowanie kamicy w obrębie przewodów ślinowych. Ocenia morfologię węzłów chłonnych na szyi. Badanie USG ślinianek jest istotne także przy niebolesnym powiększeniu się ich okolicy.

W przypadku osób, u których zakończono leczenie nowotworu ślinianki przyusznej, regularne korzystanie z badania USG może dać odpowiedź na pytanie czy w obrębie ślinianek nie dochodzi do ponownego pojawienia się patologicznych zmian, które mogą zagrażać bezpośrednio zdrowiu i życiu pacjenta.

Call Now Button