• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG stawu łokciowego – USG łokcia – ortopedyczne – USG ortopedyczne w niskiej cenie

W Gabinecie USG w Warszawie – prywatnej przychodni medycznej – wykonujemy USG stawu łokciowego (USG łokcia), jak również szereg innych badań ortopedycznych. Jeśli borykasz się z problemami zdrowotnymi w obrębie łokcia i jego stawu, zachęcamy do kontaktu z nami. Umów wizytę w naszych gabinetach i postaw na trafną diagnozę.

usg stawu lokciowego

Czym jest USG stawu łokciowego (USG łokcia)?

USG stawu łokciowego (łokcia) jest badaniem dynamicznym. Podczas badania USG stawu łokciowego (łokcia) lekarz ocenia stan tkanek miękkich, tj. ścięgien i mięśni, a także kaletek oraz nerwów. Diagnosta odnosi się do obrazu kości, a badanie przeprowadzane jest w ruchu. Jest nim zginanie, a następnie prostowanie łokcia oraz odwrócenie i nawrócenie całego przedramienia. 

Większość struktur stawu łokciowego położona jest powierzchownie, dzięki czemu USG jest dobrą metodą diagnostyczną. Wykorzystując ultrasonografię można ocenić uszkodzenie stawu, zerwanie ścięgna mięśnia, np. dwugłowego, czy poddać ocenie wysięk wewnątrzstawowy. Badaniu poddawana jest kaletka łokciowa, nadkłykcie, bada się też torbiele.

Co obejmuje USG stawu łokciowego (USG łokcia)?

Pacjenci, którzy odczuwają dyskomfort w obrębie stawu łokciowego i łokcia, tj. ból w łokciu od wewnątrz czy ból ręki w łokciu od wewnątrz, a także ból nad łokciem, powinni zgłosić się do specjalisty w celu zdiagnozowania problemu. Ponadto bezwzględnie powinni wykonać USG łokcia (USG stawu łokciowego), jeśli uraz łokcia czy ból stawów łokciowych nie przechodzą samoistnie, pomimo podjętych doraźnych działań.

Podczas badania USG stawu łokciowego (USG łokcia) ocenia się:

  • jamę stawu,
  • zarysy kości,
  • zarysy chrząstek.

Ponadto badane są:

  • ścięgna,
  • więzadła,
  • torebka stawowa łokcia.
USG stawu łokciowego

Główną przyczyną wykonywania USG stawu łokciowego (USG łokcia) są doznane urazy stawu łokciowego i urazy łokciaból w stawach łokciowych, obrzęk czy ograniczenie ruchomości. Ponadto, gdy uszkodzone są mięśnie stawu łokciowego czy nieustannie boli staw ramienno-łokciowy, również należy udać się na badanie USG.

Badanie USG łokcia

USG stawu łokciowego (USG łokcia) – wskazania do wykonania badania

Wskazaniem do wykonania USG stawu łokciowego (USG łokcia) jest ocena zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu. Ponadto wskazaniem do badania są zarówno tzw. łokieć tenisisty, jak i łokieć golfisty. Do zgłoszenia się na USG stawu łokciowego (łokcia) powinna pacjenta skłonić także  niestabilność tego stawu, wszelkie powstałe zmiany zwyrodnieniowe, wysięk ze stawu czy widoczny obrzęk. Wskazaniem do USG łokcia (USG stawu łokciowego) są również wszelkie doznane urazy i stany pourazowe. USG stawu łokciowego (łokcia) jest pomocne przy monitorowaniu efektów leczenia i gojenia urazów w drodze do uzyskania pełnej sprawności fizycznej.

Jak się przygotować do USG stawu łokciowego (USG łokcia)?

Do badania USG stawu łokciowego (łokcia) nie jest wymagane żadne wcześniejsze przygotowanie ze strony pacjenta. Podczas badania USG łokcia (USG stawu łokciowego) należy jedynie odsłonić okolice łokcia.

USG stawu łokciowego (USG łokcia) – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie koniecznych danych osobowych.
  3. Lekarz przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie stawu łokciowego.
  5. Odzież pacjenta zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas USG stawu łokciowego (łokcia) lekarz bada:
  • ścięgna i więzadła,
  • jamę stawu (wysięk, krwiaki, obrzęk błony maziowej),
  • zarysy kości ramiennej, promieniowej i łokciowej,
  • zarysy chrząstki szklistej i warstwy podchrzęstnej na powierzchni bloczka kości ramiennej,
  • nerw łokciowy (sprawdza stabilność stawu).
  1. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  2. Pacjent na koniec badań otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  3. Na koniec badania lekarz krótko streszcza jego wynik, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój.
  4. Każdy pacjent na koniec wizyty w kopercie otrzymuje wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
Call Now Button