• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG szyi - badanie tarczycy, ślinianek i nie tylko

usg szyi

W Gabinecie USG w Warszawie realizujemy szereg specjalistycznych badań, wśród których znajduje się USG szyi. Zapraszamy pacjentów, którzy uskarżają się na dolegliwości szyi czy nieprawidłowości w obrębie ślinianek. Wykwalifikowana kadra lekarska naszego gabinetu zapewni rzetelne wykonanie badania USG szyi, które będzie pomocne w postawieniu diagnozy i wdrożeniu dalszego leczenia. Zapraszamy pacjentów z Warszawy oraz regionu.

Czym jest USG szyi?

USG szyi jest jednym z bezinwazyjnych, bezbolesnych badań obrazowych. USG szyi przeprowadza się w celu oceny kondycji narządów, jakie znajdują się w obrębie szyi i jamy ustnej człowieka. Badaniu podlega tarczyca, ślinianki oraz węzły chłonne.

W naszym gabinecie w Warszawie wykonasz między innymi USG węzłów chłonnych szyi. Zapraszamy pacjentów na badanie węzłów chłonnych szyi.

USG jest zalecane również w sytuacji, gdy pacjent uskarża się na ból węzłów chłonnych szyi i ucha czy ból szyi promieniujący do ucha. Także ból węzłów chłonnych na szyi czy powiększenie węzłów chłonnych na szyi są objawami, które powinny zaniepokoić pacjenta i skłonić go do wizyty w naszym gabinecie.

Co obejmuje USG szyi?

Podczas badania USG szyi lekarz korzysta z aparatu ultrasonograficznego, który emituje nieszkodliwe dla ludzkiego zdrowia fale ultradźwiękowe. Uzyskane podczas badania dane są przetwarzane przez komputer, a obraz badania USG szyi jest widoczny na monitorze komputera. Warto wiedzieć, że lekarz ustawia ultrasonograf na odpowiednią, dobraną do badanej struktury częstotliwość. Daje to możliwość dokładnego przebadania oraz sprawdzenia kondycji różnych tkanek i narządów. Podczas USG szyi lekarz przeprowadza badanie:

  • węzłów chłonnych (ocenia węzły chłonne na karku),
  • tkanek miękkich, tj. ścięgien i mięśni,
  • tarczycy,
  • przytarczyc,
  • ślinianek.
Badanie USG szyi

USG szyi – wskazania do wykonania badania

W jakim celu wykonuje się USG szyi czy USG węzłów chłonnych szyi? Wskazaniem do wykonania USG szyi jest najczęściej wyczuwalna zmiana guzowata w jej obrębie, asymetria szyi, a także ból węzłów chłonnych szyi. W trakcie badania oceniamy symetrię tchawicy, tarczycę, ślinianki oraz węzły chłonne szyjne. Badanie pozwala ocenić nieprawidłowości w obrębie tarczycy – guzki i torbiele. Lekarz poddaje badaniu węzły chłonne i określa ich stan. Ponadto ocenia strukturę ślinianek. USG szyi jest zalecane, gdy pacjent odczuwa ból węzła chłonnego szyi lub zauważył powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Ponadto w sytuacji powiększenia innych narządów, tj. tarczycy lub krtani. Konieczne jest wykonanie USG szyi, gdy wyniki badań hormonalnych nakierowanych na tarczycę (THS, fT3, fT4) dają nieprawidłowy wynik.

USG szyi w Warszawie

Ponadto USG szyi należy przeprowadzić, gdy pacjent zgłasza:

  • ból węzłów chłonnych na szyi oraz ich powiększenie;
  • ból umiejscowiony w obrębie gardła i jamy ustnej, który wzmaga się w trakcie przełykania;
  • powiększenie i ból ślinianek;
  • różnego rodzaju bóle, które promieniują do uszu;

w celach kontrolnych tarczycy (zwłaszcza przy nadczynności i niedoczynności tego gruczołu).

Jak się przygotować do USG szyi?

Badanie USG szyi nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania ze strony pacjenta. 

Pacjent w trakcie badania leży na plecach z lekko odchyloną głową, szyja jest pokrywana specjalnym żelem. Konieczne jest odsłonięcie szyi, a więc należy zdjąć ozdoby, na przykład łańcuszki.

USG szyi – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1.  Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Diagnosta przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Prowadzący badanie prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie szyi.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki USG szyi lekarz sprawdza po kolei i bada narządy znajdujące się w szyi:
    • węzły chłonne,
    • tarczycę,
    • ślinianki.
  7. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu.
  8. Pacjent na koniec wizyty otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  9. Po USG szyi diagnosta streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy powinna ona mieć charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG szyi.
  10. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wyniki USG wraz ze zdjęciem z printera, nawet jeśli obraz jest prawidłowy. Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
Call Now Button