• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG jamy brzusznej u dzieci i niemowląt

W USG jamy brzusznej możemy ocenić stan narządów, ich wielkość i  budowę, oraz  wykryć nieprawidłowości  w ich strukturze. Możemy wykryć takie nieprawidłowości jak guzy i torbiele. Możemy wykryć  m.in. kamicę nerek lub pęcherzyka żółciowego występujące także u dzieci.

W badaniu USG jamy brzusznej możemy ocenić wątrobę, pęcherzyk żółciowy, drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, nerki, nadnercza, aortę, pęcherz moczowy.

USG jamy brzusznej to ważne badanie profilaktyczne u dzieci wykonywane najczęściej z powodu bólu brzucha. Jest to także podstawowe badanie pozwalające wykryć nieprawidłowości w układzie moczowym.

usg jamy brzusznej dzieci

Przygotowanie do zabiegu

Dzieci do lat  3 – Bez specjalnego przygotowania

Dzieci od 3 do 10 lat – W miarę możliwości dziecko powinno  nie oddawać moczu przed badaniem i nie jeść  posiłku ok. 1-2 godzin przed badaniem

Dzieci powyżej 10 lat – Około 3-4 godziny bez posiłku i w miarę możliwości wypełniony pęcherz moczowy ( dziecko napoić ok. pół godziny przed badaniem)

Badanie jest wykonywane w pozycji leżącej, należy odsłonić brzuch. Badanie jest niebolesne.

Jak przebiega badanie

  1. Lekarz prosi o podanie danych osobowych dziecka.
  2. Następnie wykonuje krótki wywiad w zakresie dolegliwości.
  3. Prowadzący badanie lekarz prosi o położenie dziecka na plecach i odsłonięcie brzucha.
  4. Odzież dziecka zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  5. Podczas diagnostyki brzucha lekarz sprawdza po kolei stan wszystkich narządów wewnętrznych zlokalizowanych w jamie brzusznej i bada:
    • wątrobę i trzustkę – na tym etapie dziecko, w zależności od wieku, proszone jest o nabranie dużej ilości powietrza, co pozwala lepiej uwidocznić te obszary;
    • aortę i obszar wokół aorty;
    • prawy płat wątroby, pęcherzyk żółciowy oraz drogi żółciowe – dziecko znów, w zależności od wieku, proszone jest o nabranie powietrza i zatrzymanie go przez chwilę, często badanie wątroby związane jest z koniecznością położenia badanego na lewym boku, co pozwala na bardziej precyzyjne obejrzenie tego organu;
    • prawa nerka i prawe pole nadnerczowe – te organy ogląda się, kiedy pacjent pozostaje w pozycji leżącej na lewym boku; także w tym położeniu, jeśli jest taska możliwość, jest on proszony o ponowne nabranie powietrza; po tym zabiegu znów kładzie się na plecach umożliwiając tym samym obejrzenie nerki z przodu;
    • śledziona, nerka lewa oraz lewe pole nadnerczowe – te organy oglądane są najpierw od przodu, a następnie w pozycji leżącej na prawym boku.
    • pęcherz moczowy – dziecko ułożone jest na wznak. Warunkiem uzyskania wiarygodnych danych jest właściwe wypełnienie pęcherza – tylko ono umożliwi zbadanie ścian organu oraz pozwoli zobaczyć ewentualne patologie;
    • zazwyczaj na końcu badania jeszcze raz przesuwa się głowicą z góry w kierunku podbrzusza.
  6. Jeśli rodzice pacjenta mają jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu ale w pozycji leżącej na wznak.
  7. Na koniec diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy wizyta powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania usg.
  8. Każdy pacjent po badaniu w kopercie otrzymuje wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian zachodzących w jamie brzusznej.
Call Now Button