• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 27 LUT 18
    • 0
    Badania wieku niemowlęcego – USG bioderek

    Badania wieku niemowlęcego – USG bioderek

    Jednym z obowiązkowych badań jakie należy wykonać swojemu dziecku w wieku niemowlęcym, jest USG stawów biodrowych. Kiedy należy je przeprowadzić i co może wykazać? Na te pytanie odpowiadamy poniżej.

    USG bioderek – dla ustalenia prawidłowego ich rozwoju

    Pierwsze badanie USG bioderek wykonywane jest bezpośrednio po urodzeniu się dziecka. Lekarz sprawdza stan stawów biodrowych noworodka i jeśli nie pojawiają się żadne niepokojące obrazy, to badanie należy powtórzyć po ukończeniu przez dziecko 6 tygodni, jednak nie później niż przed ukończeniem przez nie 12 tygodni. Służy ono ocenie rozwoju stawów biodrowych małego pacjenta. Podczas badania (wykonuje je ortopeda), lekarz sprawdza obecność objawów niestabilności czy ograniczeń w odwodzeniu nóżek. Dokonuje również oceny czy kończyny dolne są tej samej długości.

    Nie każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym badaniem jest USG bioderek u niemowląt. Staw biodrowy człowieka zbudowany jest z panewki i głowy kości udowej, która wchodzi w tę panewkę. U noworodków stawy i kości są jeszcze bardzo delikatne i zdarza się, że dochodzi do zniekształcenia panewki. Z kolei zniekształcenie takie, nazywane dysplazją stawów biodrowych, niezauważone lub odpowiednio nie leczone, może w przyszłości powodować wiele bolesnych dolegliwości i poważnych problemów zdrowotnych, między innymi skutkować nieprawidłowościami w rozwoju, brakiem stabilności stawów, a nawet zwichnięciami (prawidłowe natomiast jest centralne ułożenie głowy kości udowej w panewce stawowej).

    USG stawów biodrowych niemowląt – precyzyjna metoda wykrywania nieprawidłowości

    Badanie USG jest niezwykle skuteczne. Należy do badań diagnostyki obrazowej i pozwala łatwo oraz precyzyjnie zobrazować miękkie i delikatne stawy noworodków. Ponadto jest  całkowicie bezbolesne, bezpieczne i bezinwazyjne, dlatego pozwala dziecku uniknąć stresu i nerwów związanych z wizytą u lekarza. Ponadto poprzez badanie USG dziecko nie jest narażone na duże dawki szkodliwego promieniowania, co jest niebywałą jego zaletą.

    Przebieg badania również jest bardzo prosty. Co więcej sama diagnostyka nie trwa długo. Przed badaniem nie są wymagane żadne przygotowania. Dziecko kładzie się bez pieluszki na plecach, bądź na boku na specjalnym stole do badania. W okolicach stawu biodrowego lekarz rozprowadza żel i za pomocą głowicy ultrasonografu bada dokładnie budowę stawu biodrowego.  Najczęściej trwa to kilkanaście minut, a rodzice poznają wynik zaraz po jego zakończeniu.

    Przyczyny dysplazji stawów biodrowych u najmłodszych

    Dysplazja stawów biodrowych u niemowląt nie jest niczym rzadkim, a prawidłowo i odpowiednio wcześnie rozpoznane może być skutecznie leczone. Jednak jakie są przyczyny jej powstawania? Otóż czasami należy upatrywać przyczyn w predyspozycjach genetycznych. Istnieje zwiększona szansa na wystąpienie dysplazji stawu biodrowego, jeśli występuje historia tej choroby w najbliższej rodzinie. Czasem dysplazja jest powodowana przez niewłaściwe ułożenie dziecka w łonie matki. Zdarza się też, że dysplazja stawów biodrowych pojawia się u dzieci o nieprawidłowej masie, albo spowodowana jest nieodpowiednią i niewłaściwą pielęgnacją noworodka.

    Dobrą profilaktyką na co dzień jest jak najczęstsze kładzenie dziecka na brzuchu, aby nogi były lekko podkurczone oraz tak zwane szerokie pieluchowanie. Od lat doskonale sprawdzają się do tego celu pieluchy z flaneli, jednak w sklepach dostępne są również gotowe rożki, które pomogą ułożyć nóżki maluszka w odpowiedniej pozycji. Dobrze jest też umożliwić dziecku częste „fikanie” nóżkami.

    W sytuacjach bardzo poważnej dysplazji stawów biodrowych, kiedy samo szerokie pieluchowanie nie wystarczy, konieczne jest zastosowanie specjalnego aparatu – ortezy. Pomaga ona doprowadzić staw biodrowy do prawidłowego stanu i ułożenia. Jego główną funkcją jest utrzymywanie nóg dziecka w odwiedzeniu na boki oraz zgięciu w stawach biodrowych i kolanowych. Takie ułożenie powoduje, że główka kości udowej ulokowana jest dokładnie w środku panewki i pozwala stawowi prawidłowo się formować. Aparat zdejmowany jest tylko do kąpieli. Nie jest to rozwiązanie komfortowe, jednak niebywale skuteczne w leczeniu dysplazji stawów biodrowych u noworodków.

Call Now Button