• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 18 STY 20
    • 0
    Kiedy należy zgłosić się na USG szyi?

    Kiedy należy zgłosić się na USG szyi?

    USG szyi jest badaniem obrazowym, które pomaga wykryć wiele chorób, a także właściwie ocenić stan narządów obrębie szyi oraz jamy ustnej. Badanie to jest szczególnie zalecane tym osobom, które odczuwają różnego rodzaju dolegliwości bólowe szyi oraz narządów sąsiadujących, jak również w przypadku, gdy dany specjalista podejrzewa konkretne schorzenie dotyczące tych okolic.

    USG szyi – ocena zmian w obrębie narządów szyi

    Badanie ultrasonograficzne szyi pozwala wyjaśnić, czy w obrębie ślinianek, krtani, tarczycy i innych narządów nie dochodzi do powstawania patologicznych zmian, jak również podejrzanych anomalii, które mogą być symptomem choroby nowotworowej czy przewlekłego stanu zapalnego. Urządzenie do USG w trakcie badania ustawia się na odpowiednią częstotliwość, dzięki czemu można ściśle dopasować parametry badania do różnych struktur tkanek i narządów, które różnią się od siebie stopniem pochłaniania fal ultradźwiękowych. USG szyi ma na celu diagnostykę tkanek miękkich w postaci mięśni i ścięgien, węzłów chłonnych, tarczycy, przytarczyc, krtani oraz ślinianek. To bardzo precyzyjne i wiarygodne badanie, które może wykryć przyczyny pojawiania się uporczywych oraz przewlekłych dolegliwości bólowych, opuchlizny lub też wyczuwalnego palpacyjnie nieprawidłowego powiększania się narządów, głównie tarczycy lub krtani.

    Badanie ultrasonograficzne szyi – ocena gruczołu tarczycy i pomoc w diagnostyce przewlekłych zapaleń gardła oraz powiększenia ślinianek

    Ultrasonografia tarczycy jest wskazana u osób, które od wielu lat mają typowe symptomy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu tego narządu. Przesłanką do wykonania USG szyi – w tym tarczycy – mogą być wyniki badań hormonalnych, szczególnie gdy znacznie odbiegają one od ustalonej normy. Ultrasonografia w obrębie szyi jest w stanie wyjaśnić przyczynę pojawiania się tego rodzaju dolegliwości bólowych, szczególnie u osób, które były leczone na przewlekłe zapalenie zatok lub też często chorowały na nieżyt górnych dróg oddechowych albo utrzymujący się przez wiele tygodni katar. USG szyi ocenia stan tarczycy u osób z jej niedoczynnością oraz nadczynnością i jest badaniem nieinwazyjnym, bardzo prostym do wykonania, które jednoznacznie ocenia, czy wymieniony wyżej gruczoł pracuje prawidłowo, a w jego strukturze nie dochodzi do pojawienia się niepokojących zmian.

    USG szyi wykonuje się również w przypadku odczuwania bolesności szyjnych węzłów chłonnych wraz z ich powiększeniem. Badanie ultrasonograficzne szyi jest zalecane osobom cierpiącym na uporczywy i długotrwały ból gardła oraz jamy ustnej, który nasila się w czasie przełykania, spożywania pokarmów, jak również w czasie gwałtownych zmian temperatur w jamie ustnej. USG szyi jest zalecane osobom, które cierpią na dolegliwości związane z powiększeniem ślinianek podżuchwowych i przyusznych, a także pacjentom odczuwającym ból ślinianek, głównie pod wpływem nacisku. Pacjenci, którzy powinni poddać się USG szyi, to często osoby narzekające na dolegliwości bólowe promieniujące od żuchwy w stronę uszu i skroni.

    USG szyi – pomoc w diagnozie guzków i zgrubień w obrębie szyi

    Warto dodać, że USG okolicy szyi wykonuje się także wtedy, gdy zachodzi podejrzenie pojawienia się nieprawidłowości krążeniowych w okolicy tętnic szyjnych i kręgowych. Wówczas można wykonać USG Dopplera, które jest pomocne do oceny, czy w tętnicach szyjnych nie dochodzi do patologicznych zmian miażdżycowych. Badanie USG szyi jest pomocne, gdy w trakcie palpacyjnego badania tych okolic dochodzi do wyczucia guzków oraz zgrubień. USG tego obszaru ciała wykonuje się w trakcie przeprowadzania zabiegu biopsji cienkoigłowej w celu oceny, czy guzki i zgrubienia zawierają komórki rakowe. Badanie, którym jest USG szyi, jest polecane każdemu pacjentowi odczuwającemu dolegliwości bólowe oraz jakikolwiek dyskomfort związany z tą częścią ciała.

    Wykonanie ultrasonografii szyi pomaga rozwiać wiele wątpliwości dotyczących aktualnego stanu zdrowia, a także może uchronić pacjenta przed rozwojem ciężkich i często trudnych do leczenia schorzeń dotyczących tarczycy, ślinianek, węzłów chłonnych, a także gardła oraz krtani.

Call Now Button