• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 14 MAJ 19
    • 0
    USG mózgu – kiedy należy je wykonać i kto może się mu poddać?

    USG mózgu – kiedy należy je wykonać i kto może się mu poddać?

    USG przezciemiączkowe jest badaniem bezpiecznym dla wcześniaków, jak również urodzonych w terminie noworodków i niemowląt. Jest to badanie nieinwazyjne, które pozwala dokładnie ocenić wybrane struktury mózgu nowonarodzonego dziecka.

    Do kiedy można wykonać USG przezciemiączkowe i dlaczego jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne dla małego dziecka?

    USG przezciemiączkowe jest podstawowym badaniem mózgu, które można wykonać u noworodków. Zdaniem specjalistów, u dzieci z nie zarośniętym ciemiączkiem możliwe jest również przeprowadzenie rezonansu magnetycznego. Jednak, mimo iż jest to badanie bardziej szczegółowe, to jednak z uwagi na cały proces przygotowania do jego wykonania, można nazwać je – w pewnym stopniu – inwazyjnym. USG przezciemiączkowe nie wymaga podawania żadnego znieczulenia oraz innego typu leków, zaś rezonans warunkuje tego typu działanie. Ponadto, USG przezciemiączkowe można wykonywać w asyście rodzica lub opiekuna dziecka, który podtrzymuje, uspokaja i co ważne – czuwa nad dzieckiem, przez cały czas trwania badania. W przypadku rezonansu magnetycznego nie ma takiej możliwości.

    Dlaczego warto wykonywać badanie USG przezciemiączkowe?

    Istotnymi zaletami, wyróżniającymi USG przezciemiączkowe spośród innych badań, jest jego  dostępność, jak również możliwość przeprowadzenia badania także w warunkach domowych czy w wybranych placówkach opiekuńczych. USG przezciemiączkowe zazwyczaj wykonuje się jednak w gabinecie przystosowanym do tego typu diagnostyki. Samo badanie trwa stosunkowo krótko oraz nie powoduje żadnych perturbacji zdrowotnych u dziecka. Ponadto, nie wykazano żadnych szkodliwych działań fal ultradźwiękowych na obszar mózgu oraz głowy małego dziecka. USG przezciemiączkowe jest niezwykle bezpiecznym badaniem, które można wykonywać nawet u dzieci urodzonych przed terminem (wcześniaków), jak również obciążonych innych schorzeniami czy niemowląt, u których pragnie się obejrzeć struktury mózgu. Badanie USG przezciemiączkowe nie powoduje żadnych dolegliwości bólowych. Ponadto USG przezciemiączkowe jest znacznie tańszym rozwiązaniem niż inne, dość inwazyjne metody badania struktur mózgu – na przykład rezonans magnetyczny. Pozwala to na wykonanie tego typu badania, bez potrzeby zapisywania się do państwowych placówek czy wydłużonego czasu oczekiwania.

    USG przezciemiączkowe – czym charakteryzuje się to badanie i kto się na nie kwalifikuje?

    USG przezciemiączkowe jest badaniem ultrasonograficznym, dzięki któremu można zbadać struktury mózgu niemowlęcia, poprzez niezarośnięte ciemiączko. W ogromnej większości przypadków badanie to jest wykonywane przez tak zwane ciemiączko przednie, ale istnieje również możliwość wykonania go przez ciemiączko tylne. W trakcie badania dokonuje się oceny poziomu ciśnienia wewnątrzczaszkowego, jak również funkcjonowania naczyń wewnątrz mózgu. Ponadto USG przezciemiączkowe dokonuje oceny struktur anatomicznych względem sposobu ich ułożenia, ogólnej wielkości, echogeniczności czy echostruktury.

    USG przezciemiączkowe wykrywa guzy mózgu, zmiany ogniskowe, krwawienia, jak również odchylenia w wielkości i kształcie układu komorowego, a także przestrzeni płynowej, znajdującej się na sklepistości mózgu. Do badania kwalifikują się dzieci z bardzo niską masą urodzeniowa, noworodki niedotlenione przy porodzie, dzieci obciążone schorzeniami  neurologicznymi, noworodki z podejrzeniem wodogłowia, dzieci, u których ciemiączko jest twarde i wystaje, a także noworodki i niemowlęta, u których podejrzewa się zapalenie opon mózgowych. USG przezciemiączkowe należy wykonać także przy każdym urazie głowy.

    Badanie USG głowy u noworodka i niemowlęcia można wykonać do czasu, aż ciemiączko nie ulegnie zarośnięciu; można je przeprowadzać wielokrotnie. USG przezciemiączkowe nie wymaga specjalnych przygotowań. Ważne jest też, że dziecko w czasie badania nie odczuwa żadnego dyskomfortu, nadmiernego stresu, ani nie czuje się zagrożone nieobecnością rodziców czy opiekunów.

Call Now Button