• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 18 GRU 20
    • 0
    USG stawu kolanowego – co obrazuje badanie?

    USG stawu kolanowego – co obrazuje badanie?

    Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka. Z jednej więc strony jest mocną częścią ciała, ale z drugiej – jest bardzo narażony na intensywną eksploatację. Urazy stawu kolanowego to jedne z najczęstszych, jakie się przydarzają pacjentom. A przynajmniej takie, z którymi rzeczywiście zgłaszają się do lekarza. Nie bez powodu – problemy z kolanem mogą być bardzo uciążliwe, a także w dużym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka, by móc jak najszybciej wychwycić, czym spowodowany jest ból kolan u pacjenta. Pomocne w tym zakresie jest USG stawu kolanowego.

    USG stawu kolanowego – wskazania do wykonania badania

    Pacjent powinien zgłosić się do gabinetu USG z każdą dolegliwością, która może sugerować problemy z kolanami. Im szybciej podjęte zostanie właściwe leczenie i przede wszystkim – kłopoty te zostaną w odpowiedni sposób zdiagnozowane, tym szybszy będzie możliwy powrót do pełnej sprawności. Tym bardziej, że przyczyn bólu stawu kolanowego może być wiele. Jednym z nich jest reumatoidalne zapalenie stawów, jak również choroby zwyrodnieniowe. Choć są to schorzenia na ogół kojarzone z podeszłym wiekiem pacjenta, to tak naprawdę mogą one dotyczyć również młodych osób. Nie można więc wykluczyć tego typu przyczyny w trakcie diagnostyki problemów ze stawami kolanowymi

    Pacjenci, którzy zgłaszają się na badanie do gabinetu USG najczęściej uskarżają się na długotrwały ból w obrębie stawu kolanowego, dyskomfort w trakcie chodzenia i codziennego funkcjonowania czy też ograniczenie możliwości ruchów w kolanie. Bezwzględnym wskazaniem do wykonania właściwej diagnostyki jest pojawienie się wyczuwalnych guzów w rejonie stawu kolanowego, jak również przebyty niedawno uraz.

    Co obrazuje USG stawu kolanowego?

    Lekarz ortopeda za pomocą szybkiego i sprawnego badania USG jest w stanie dokładnie określić, jakie są przyczyny problemów ze stawami kolanowymi u pacjenta. Aparatura wykorzystywana do badania jest niezwykle precyzyjna, a jednocześnie pozwala na natychmiastowe poznanie wyniku. Podczas badania USG stawu kolanowego lekarz sprawdza, czy są uszkodzone więzadła, mięśnie lub ścięgna, dokładnie bada łąkotkę, kaletki, a także weryfikuje, czy nie doszło do wysięku w stawie. Ocenia również błonę maziową, jej ukrwienie, bada, czy nie doszło do zapalenia w obrębie stawu kolanowego. W przypadku stwierdzenia wyczuwalnych guzów, diagnosta ocenia także, czy są to niegroźne torbiele, sprawdza ich dokładne umiejscowienie, jak również weryfikuje, czy będzie w tym celu konieczna dalsza diagnostyka u kolejnych specjalistów.

    Przygotowanie do badania USG stawu kolanowego 

    Badanie USG stawu kolanowego jest nieinwazyjne, a jednocześnie – całkowicie bezpieczne. Mogą do niego podchodzić zarówno dorośli, również osoby w podeszłym wieku, jak i dzieci. To badanie, z którego mogą korzystać także kobiety w ciąży oraz karmiące, oczywiście pod kontrolą lekarza. Ważne, by nie czekać z wizytą w gabinecie do porodu bądź zakończenia laktacji, jeżeli pojawią się wyraźne problemy związane ze stawem kolanowym lub dojdzie do jakiegoś urazu. Tym bardziej, że właśnie w przypadku badania USG kolana nie wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Nie trzeba być na czczo. Warto jednak pamiętać o wygodnej odzieży, ponieważ będzie potrzebne odsłonięcie nogi do poziomu nieco powyżej stawu kolanowego. Po takim badaniu można bez problemu powrócić do codziennych aktywności.

    Jak przebiega badanie USG?

    Jak w przypadku każdej wizyty lekarskiej, tak również w przypadku badania USG, na samym początku lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Już na tej podstawie jest w stanie ukierunkować swoje przypuszczenia co do tego, jaka jest przyczyna problemów ze stawami kolanowymi. Następnie pacjent kładzie się na kozetce, odsłania nogę, a lekarz przykłada głowicę aparatu USG do kolana. Bada cały staw oraz jego najbliższe okolice, a na obrazie na monitorze analizuje dokładnie, co udało się znaleźć podczas badania. Przekazuje oraz tłumaczy wynik pacjentowi. W konkretnych przypadkach może zasugerować wizytę u kolejnego specjalisty lub zalecić kontrolne USG po określonym czasie. 

Call Now Button