• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG Dopplera tętnic kończyn dolnych - cennik usług

Informujemy, że nie wykonujemy badań Doppler do odwołania.

Gabinet USG w Warszawie, w ramach świadczonych usług, wykonuje m.in. USG Dopplera tętnic kończyn dolnych. Jest to jedno z podstawowych badań służących precyzyjnej diagnostyce chorób układu krążenia.

Doppler tętnic kończyn dolnych - wskazania do wykonania badania

Najczęstszym wskazaniem do wykonania badania USG Dopplera tętnic kończyn dolnych jest ból nóg (przykładowo, podczas chodzenia pojawia się ból zmuszający pacjenta do odpoczynku). Z kolei częstym powodem pojawiającego się bólu w tym obrębie ciała jest miażdżyca zarostowa tętnic. Oznacza to, iż blaszki miażdżycowe zarastają tętnice aż do całkowitej niedrożności naczyń. Jak pokazują badania, miażdżyca jest przyczyną około 70% przypadków niedrożności i zwężenia tętnic.

Pacjent powinien zgłosić się na badanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych w sytuacji, gdy odczuwa:

  • bóle kończyn
  • uczucie ciężkości nóg
  • mrowienie, drętwienie
  • skurcze
  • owrzodzenie skóry podudzi

Ponadto, gdy:

  • posiada rozpoznaną miażdżycę
  • w stanach po urazach kończyn

Czym jest badanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych?

To metoda ultrasonograficzna wykorzystująca tzw. zjawisko Dopplera do oceny przepływu krwi w tętnicach. Polega na wysyłaniu – z wykorzystaniem specjalnej głowicy – fali ultradźwiękowej, która następnie odbija się od krwinek i powraca do głowicy. Wszelkie uzyskane informacje dotyczące zmian tej fali pozyskane z głowicy, zamieniane są następnie przez aparat USG w graficzny przepływ krwi, jaki odbywa się w badanych tętnicach.

Jak się przygotować do USG Dopplera tętnic kończyn dolnych?

Podczas badania dopplerowskiego ocenie podlegają tętnice biodrowe. Zgłaszając się na USG Dopplera tętnic kończyn dolnych pacjent powinien być około 5-6 godzin bez posiłku, a w dniu poprzedzającym badanie zalecana jest dieta lekkostrawna.

W razie wzdęć – w dniu, w którym wykonuje się USG Dopplera tętnic kończyn dolnych oraz w dniu je poprzedzającym – należy przyjąć Espumisan (3 razy dziennie po 2 kapsułki). Nie jest potrzebny pełny pęcherz moczowy.

USG Doppler tętnic kończyn dolnych jest wykonywane w pozycji leżącej. Podczas badania należy odsłonić całą kończynę. Ocenia się i opisuje tętnicĘ udową wspólną, powierzchniową, głęboką, podkolanową, piszczelową przednią, tylną, strzałkową oraz grzbietową stopy. Ponadto zwężenia, spektrum przepływu i prędkość przepływu.

Badanie dopplerowskie tętnic kończyn dolnych jest nieinwazyjne, niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonywania.

Badanie USG Dopplera tętnic kończyn dolnych - na czym polega?

USG Dopplera tętnic kończyn dolnych, dzięki zmianom w charakterze i szybkości przepływu krwi w naczyniach, pozwala na ocenę stopnia powstałego zwężenia i precyzyjne zlokalizowanie jego miejsca. USG Dopplera tętnic kończyn dolnych umożliwia wczesne wykrycie niedrożności w ich obrębie. Ponadto pozwala na lokalizację powstałych tętniaków.

USG Dopplera tętnic kończyn dolnych jest dokładne, za jego pomocą lekarz ocenia wydolność tętnic oraz może wskazać obszary chorobowe, w tym także powstałe zatory. Badanie USG Dopplera pozwala wykryć wszelkie zwężenia czy miejsca niedrożne.

USG Dopplera tętnic kończyn dolnych - przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Pacjent wchodzi do gabinetu.
  2. Lekarz prosi o podanie danych osobowych.
  3. Diagnosta przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości, na które uskarża się pacjent.
  4. Pacjent proszony jest o położenie się na leżance i odsłonięcie badanej kończyny.
  5. Odzież badanego zabezpiecza się ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem.
  6. Podczas diagnostyki USG Dopplera tętnic kończyn dolnych lekarz okresowo zaleca nabranie i zatrzymanie powietrza w płucach, by móc ocenić między innymi:
  • stopień zwężenia miażdżycowego naczyń
  • etap zaawansowania choroby niedokrwiennej
  1. Jeśli pacjent ma jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące stanu zdrowia, przeprowadza się badanie wskazanego narządu.
  2. Pacjent na koniec wizyty w Gabinecie USG otrzymuje ligninę do usunięcia pozostałości żelu wykorzystywanego do badania.
  3. Na koniec diagnosta krótko streszcza wynik badania, wskazuje ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój oraz sugeruje wizytę u lekarza prowadzącego, określając czy wizyta powinna mieć charakter pilny. Dodatkowo, informuje pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG Dopplera tętnic kończyn dolnych.
  4. Każdy pacjent po wykonaniu badania Dopplera w kopercie otrzymuje jego wynik oraz zdjęcie z printera. Wyniki będą mogły, przy następnym USG Dopplera tętnic kończyn dolnych, posłużyć do określenia ewentualnych zmian.
usg-kolana
Call Now Button