• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

Dr n.med. Sławomir Stawicki - Lekarz kardiolog

Wieloletni pracownik Kliniki Kardiologii WUM

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem:

  • choroby wieńcowej
  • nadciśnienia tętniczego
  • zaburzeń rytmu serca
  • niewydolności serca
  • chorymi po zawale
  • zaburzenia gospodarki lipidowej
  • chorymi ze wszczepionym stymulatorem serca i po operacjach kardiochirurgicznych

Dr Sławomir Stawicki jest Adiunktem Oddziału Kardiologii Szpitala przy ul. Banacha w Warszawie. Specjalizuje się w chorobach wewnętrznych II stopnia, jest specjalistą kardiologiem i klinicystą z wieloletnim doświadczeniem.

lekarz kardiolog

Kim jest lekarz kardiolog?

Kardiolog jest lekarzem specjalistą, zajmującym się chorobami układu krążenia, a dokładniej mówiąc schorzeniami związanymi z sercem, tętnicami i żyłami.

Najczęściej występujące choroby serca i układu krążenia, które leczy specjalista kardiolog to:

  • wrodzone i nabyte wady serca,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • miażdżyca,
  • choroby osierdzia i mięśnia sercowego,
  • choroba reumatyczna serca,
  • choroby zakrzepowo-zatorowe,
  • nowotwory serca,

Do zadań kardiologa należy także prowadzenie działalności promującej zdrowy tryb życia i prowadzenie profilaktyki związanej z chorobami serca.

Jak trafiamy do kardiologa?

Przepracowanie, permanentny stres, nadmiar zajęć i obowiązków, nałogi, niezdrowy tryb życia – oto przyczyny, dla których gwałtownie rośnie liczba osób mających problemy z sercem i układem krążenia. Statystyki są ponure – rocznie choroby te zabijają około 170 tysięcy Polaków i niestety jest to jedna z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Warto więc pamiętać, że regularne badanie się i konsultacje z lekarzem kardiologiem są najlepszym sposobem na zapobieganie chorobom serca.

Do lekarza kardiologa trafiają osoby cierpiące z powodu różnych dolegliwości i nieprawidłowości związanych z pracą serca czy układu krążenia. Najczęstsze problemy jakie zgłaszają pacjenci to wysokie lub wahające się ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, duszności związane z wysiłkiem, spadek kondycji fizycznej, uczucie nierównego bicia serca, kołatanie serca, omdlenia i zasłabnięcia.

Jeśli cierpisz na dolegliwości sercowo-krążeniowe lub właśnie wykryto u Ciebie takie problemy – nie stresuj się i nie obawiaj – jesteś w rękach znakomitego specjalisty – nasz kardiolog dr Stawicki
z Warszawy wybierze dla Ciebie najlepszy sposób terapii i zadba o twoje bezpieczeństwo!

Czego możesz się spodziewać idąc pierwszy raz do kardiologa

Choć może wydawać Ci się to dziwne – gdy przekraczasz próg gabinetu naszego specjalisty już zaczyna się proces diagnostyczny, bowiem lekarz zwraca uwagę na szereg istotnych aspektów, a więc sprawdza:

  • czy masz niedowagę, nadwagę lub otyłość, a więc w jaki sposób się odżywiasz;
  • jak się poruszasz – samodzielnie i stosunkowo sprawnie, czy może z niedowładem, za pomocą laski czy kul;
  • w jaki sposób oddychasz – niepokojący może być świszczący oddech, duszności podczas wdechu i wydechu;
  • czy drżą ci dłonie;
  • jaką barwę ma twoja skóra;
  • na jaki wiek wyglądasz – wiek biologiczny często różni się od prawdziwego, czyli metrykalnego.

Te obserwacje okazują się bardzo ważnym elementem badania lekarskiego i są jego pierwszym etapem.

Następnie kardiolog wykona wywiad, a więc badanie podmiotowe. Najpierw dowie się o powód wizyty i zada Ci szczegółowe pytania dotyczące okoliczności występowania objawów, ich częstości i czasu trwania oraz nasilenia. Dalej dopyta, jaki prowadzisz tryb życia, czy stosujesz jakieś używki (papierosy, alkohol, środki odurzające). Wykona przy tym wywiad rodzinny, czyli zada pytania dotyczące stanu zdrowia członków Twojej rodziny, np. czy u matki, ojca lub rodzeństwa występowały choroby układu krążenia, a także zgony z powodu zawału lub udaru. Zapyta Cię również o pobyty w szpitalu i zażywane leki – zarówno te przepisane przez innych lekarzy, jak i kupione samodzielnie w aptece.

Istotne jest, abyś na pierwszą wizytę u kardiologa zabrał również aktualne i dawne wyniki badań – morfologia i mocz zlecone przez lekarza rodzinnego oraz poprzednie, dla porównania. Jest to bardzo ważne, gdyż pozwala oddzielić indywidualne tendencje od nieprawidłowości.

I najważniejsza zasada – bądź z lekarzem szczery – nie ukrywaj żadnych faktów i szczegółów, gdyż nawet najdrobniejsze uwagi mogą się okazać dla naszego specjalisty istotne i pomocne w diagnostyce!

Jakie badania może wykonać kardiolog?

Następną częścią wizyty u kardiologa jest badanie ciała, czyli tak zwane badanie przedmiotowe. Lekarz zbada ciśnienie krwi na obu rękach (dopuszczalna różnica pomiaru to 10mmHg). Następnie osłucha serce i płuca, dzięki czemu dowie się jak funkcjonuje Twój układu krążenia. Serce osłuchuje się w specjalistyczny sposób, w konkretnych miejscach z przodu klatki piersiowej. Wynik tego badania może wykazać miarową pracę serca, zbyt wolną (poniżej 50 uderzeń na minutę) albo zbyt szybką (90-100/min). Podczas tego badania lekarz koncentruje się również na przerwach w pracy serca, jego tonach, akcentacji, głośności oraz szmerach w punktach osłuchiwania zastawek (skurczowe/rozkurczowe – ich głośności oraz promieniowaniu). Te obserwacje stanowią często podstawę rozpoznania wady serca. Osłuchując z kolei płuca nasz specjalista rozpoznaje stan układu oddechowego, który ma bezpośredni wpływ na wydolność układu krążenia i wzajemnie. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że niewydolność serca może objawiać się w postaci zmian słuchowych w płucach.

Następnym badaniem jest sprawdzenie tętna na tętnicach obwodowych kończyn górnych, dolnych oraz szyjnych. Niepokojącymi objawami świadczącymi o niedrożności albo znacznym zwężeniu danej tętnicy jest brak tętna w określonym miejscu lub szmer. Są to poważne objawy, które mogą mieć podłoże miażdżycowe.

W trakcie badania nasz kardiolog przyjrzy się również zabarwieniu Twojej skóry palców, płatków uszu i ust, a także sprawdzi czy nie masz obrzęków na kończynach dolnych. Trzeba wiedzieć, że obrzęki mogą się pojawiać z powodu niewydolności serca, żył lub problemów z układem limfatycznym.

Czy lekarz kardiolog może Cię skierować na dodatkowe badania?

Przeprowadzeniu szczegółowych badań i analizie ich wyników, lekarz podejmie decyzję odnośnie dalszego postępowania. Wnioski wyciągnięte zarówno podczas badania podmiotowego, jak i przedmiotowego mogą być dalej podstawą do skierowania Cię na ewentualne dodatkowe badania pozwalające ustalić prawidłowe rozpoznanie choroby. Wykonać je może sam lekarz albo zleci je innym specjalistom. Jeśli jakikolwiek wynik będzie dla naszego kardiologa niepokojący, może nam polecić następujące badanie: ekg, test wysiłkowy, echo serca, holter.

Po uzyskaniu wyników dodatkowych badań specjalista dokona całościowej analizy Twojego przypadku i wybierze najwłaściwszą metodę leczenia nadzorując cały proces terapii. Warto wspomnieć, iż jeśli Twój stan i schorzenie są na tyle poważne, po serii badań i diagnostyce nasz kardiolog może zakwalifikować Cię do specjalistycznego zabiegu jak np. koronarografia, angioplastyka wieńcowa, implantacja układów stymulujących serce. Sam zabieg wykona już kardiochirurg, zaś kardiolog będzie sprawował nad Tobą opiekę pooperacyjną oraz nadzór nad rehabilitacją po zabiegu.

Call Now Button