• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY

USG stawów biodrowych u niemowląt - cena i opis badania

W Gabinecie USG w Warszawie wykonasz badanie USG stawów biodrowych u niemowląt. USG bioderek jest badaniem zalecanym noworodkom i niemowlętom. 

USG stawów biodrowych Warszawa – nasi doświadczeni lekarze traumatolodzy z przyjemnością przeprowadzą badanie stawów biodrowych u niemowląt także w przypadku Twojego dziecka. Zaufaj specjalistom i skorzystaj z profesjonalnych usług, w tym z USG stawów biodrowych w Gabinecie USG w Warszawie. O bioderka u niemowlaka trzeba dbać od pierwszych tygodni jego życia.

usg stawow biodrowych niemowlat

Czym jest USG stawów biodrowych u niemowląt?

USG stawów biodrowych jest badaniem nieinwazyjnym, bezbolesnym i nieszkodliwym dla małego pacjenta. USG bioderek to badanie wykonywane w przypadku noworodków i niemowląt. Celem badania USG bioderek Warszawa jest wczesne rozpoznanie wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka. Badanie bioderek pozwala ocenić ewentualny stopień nasilenia tej wady. 

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci jest wadą wrodzoną. Ponadto wrodzona dysplazja stawów biodrowych jest schorzeniem często występującym w populacji niemowląt. Dysplazja biodra u niemowlaka częściej dotyka noworodków płci żeńskiej niż męskiej. Charakterystyczne dla dysplazji stawu biodrowego noworodka jest zniekształceniem biodra.

Warto wziąć pod uwagę, że badanie USG bioderek noworodka jest ważne, gdyż kondycja stawów biodrowych dziecka wpływa bezpośrednio na jego przyszłość, tj. na rozwój motoryczny oraz naukę chodzenia. Leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej, by osiągnąć stan pełnego wyleczenia bioderek.

USG stawów biodrowych ma tę przewagę nad RTG, że można je wykonać wcześniej niż badanie radiologiczne oraz uzyskać obraz tkanek niedostępnych w badaniu RTG (rodziców niepokoją zwłaszcza rtg skutki uboczne czy rtg u niemowlaka zbyt często powtarzany). Badanie bioderek z wykorzystaniem aparatu USG jest, co ważne z tego punktu widzenia, pozbawione skutków ubocznych.

Lekarz od bioderek, ortopeda-traumatolog – dzięki badaniu USG bioderek – jest w stanie stosunkowo wcześnie wykryć wadę w badanym obrębie ciała dziecka. Jest nią dysplazja stawu biodrowego u niemowląt. Warto mieć na uwadze, że tylko szybkie postawienie diagnozy umożliwia podjęcie odpowiedniego i skutecznego leczenia bioderek.

Ocena przeprowadzonego badania USG stawów biodrowych u niemowląt Warszawa jest dokonywana przy pomocy specjalnego narzędzia, jest nim skala Grafa

USG bioderek cena? Po wszelkie szczegóły dotyczące samego badania oraz jego ceny, zapraszamy do kontaktu w naszym Gabinetem USG w Warszawie. Z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie związane z przebiegiem USG bioderek. Zapraszamy do naszej przychodni rodziców, wraz z małymi dziećmi, na profilaktyczne badanie USG bioderek. Jeśli konieczna jest kontrola bioderek Twojego dziecka, zgłoś się do nas!

Co obejmuje USG stawów biodrowych u niemowląt?

Celem badania USG stawów biodrowych jest szybkie wykrycie nieprawidłowości w obrębie bioderek dziecka. Badanie obejmuje diagnostykę zmierzającą do oceny, czy głowa kości udowej w prawidłowy sposób spoczywa w panewce biodrowej niemowlęcia. Traumatolog – ortopeda badający bioderka, podczas USG stawów biodrowych, ocenia ich wewnętrzne struktury.

Bioderka u noworodka oraz bioderka niemowlaka – ich stan i kondycja są istotne dla zdrowego rozwoju dziecka. Jak zadbać o bioderko maluszka? Z nieukrywaną troską rodzice pytają często lekarzy – badanie bioderek kiedy, a także USG bioderek kiedy należy wykonać? USG stawów biodrowych u niemowląt kiedy musimy zgłosić się z maluszkiem na badanie?

USG bioder niemowląt

Odpowiadamy na pytanie USG bioderek kiedy robić – otóż USG stawów biodrowych powinno być wykonane pierwszy raz około 6-12 tygodnia życia dziecka.

USG bioderek ile razy trzeba będzie wykonaćUSG bioderek kiedy drugie? Rodzice małych dzieci mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących szeregu badań zalecanych dzieciom tuż po urodzeniu. Jednym z nich jest USG bioderek. Dlatego śpieszymy z odpowiedzią – często zdarza się, że USG bioderek niemowląt należy wykonać powtórnie około 3 miesiąca życia dziecka (tj. około 12 tygodnia). Z kolei trzeci raz, gdy dziecko zacznie samodzielnie chodzić. Na badanie bioderek u niemowląt warto zgłosić się również w sytuacji, gdy zaniepokoi nas jakikolwiek inny objaw, na przykład w sposobie poruszania się dziecka.

USG stawów biodrowych u niemowląt – wskazania do wykonania badania

USG bioderek jak wygląda? USG stawów biodrowych u niemowląt jest badaniem profilaktycznym. Służy ocenie poprawności rozwoju stawów biodrowych niemowlęcia. Obecnie zaleca się, by zgłosić się z dzieckiem do poradni preluksacyjnej prowadzonej w naszym Gabinecie USG w Warszawie na badanie bioderek noworodka nawet wówczas, jeśli lekarz nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości.

Należy jednak pamiętać, że wskazaniami do wykonania USG stawów biodrowych są:

  • objaw Barlowa, czyli wyważenie stawu. Jak zaobserwować tę nieprawidłowość? Należy położyć dziecko na placach i wykonać odwodzenie uda niemowlęcia wraz z jednoczesną rotacją na zewnątrz. Rodzica powinno zaniepokoić przemieszczanie się główki kości udowej poza panewkę stawu biodrowego, a następnie powrót owej główki kości do panewki;
  • objaw Ortolaniego, czyli przeskakiwanie bioderka. Jak wykryć nieprawidłowość? Trzeba położyć dziecko na plecach, a następnie – nacisnąć na zgięte uda, zachowując maksymalne odwodzenie ud. Niepokojące przy tym objawie jest przeskakiwanie głowy kości udowej;
  • nieprawidłowe, czyli nienaturalne bądź niesymetryczne ułożenie nóżek niemowlęcia;
  • wyraźnie odczuwalny opór podczas poruszania kończyną dolną dziecka;
  • widoczne różnice w długości nóżek maluszka;
  • dające się zauważyć niesymetryczne fałdki między pośladkami a udami niemowlęcia.
USG stawów biodrowych u niemowląt

Jak przygotować dziecko do USG bioderek?

USG bioderek jak się przygotować? Śpieszymy z odpowiedzią, iż przygotowanie niemowlęcia do badania USG bioderek nie jest potrzebne. Rodzice/opiekunowie dziecka powinni być obecni przy badaniu. Niemowlę należy jedynie rozebrać do połowy. 

Podczas USG stawów biodrowych dziecko układane jest na boku, jego nóżki są zgięte pod kątem około 30 stopni w stawach biodrowych i kolanowych. Do kontrolowania ułożenia dziecka wymagana jest pomoc drugiej osoby (np. rodzica/opiekuna dziecka).

Jak lekarz bada dziecko? Bioderka niemowlaka smarowane są żelem. Ortopeda przykłada głowicę sondy do ciała dziecka, ustawiając ją prostopadle do stawu biodrowego. W czasie pierwszej części badania USG bioderek, tj. w trakcie badania statycznego, zmieniane jest położenie sondy dla uzyskania obrazu stawu biodrowego w różnych płaszczyznach.

Druga część USG bioderek noworodka jest badaniem dynamicznym – lekarz obserwuje obraz USG w czasie wykonywania ruchów w stawie biodrowym dziecka. Badanie USG stawów biodrowych jest nieszkodliwe i nieinwazyjne dla małych pacjentów. Można je przeprowadzać i powtarzać wielokrotnie.

USG stawów biodrowych u niemowląt – przebieg wizyty w Gabinecie USG w Warszawie

  1. Lekarz prosi rodziców/opiekunów niemowlęcia o podanie danych osobowych dziecka.
  2. Następnie z rodzicami/opiekunami dziecka przeprowadza krótki wywiad w zakresie dolegliwości noworodka.
  3. Prowadzący badanie lekarz prosi o rozebranie dziecka i położenie na leżance w gabinecie.
  4. Podczas badania USG stawów biodrowych lekarz bada oba stawy biodrowe dziecka, a otrzymane wyniki ocenia według skali Grafa.
  5. Jeśli rodzice małego pacjenta mają jakiekolwiek pytania lub wątpliwości przeprowadza się kolejne badanie konkretnego narządu niemowlęcia.
  6. Na koniec ortopeda krótko streszcza wynik badania, wskazuje na ewentualne elementy, które mogą wywoływać niepokój. Informuje rodziców niemowlęcia o wskazaniach do wykonania kontrolnego badania USG bioderek.
  7. Po badaniu rodzice lub opiekunowie dziecka, w kopercie otrzymują wynik badania oraz zdjęcie z printera (nawet jeśli obraz jest prawidłowy). Wyniki będą mogły przy następnym badaniu posłużyć do określenia ewentualnych zmian zachodzących w obrębie bioderek dziecka.
Call Now Button