• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 21 WRZ 16
    • 0
    Uczucie ciężkich nóg? Wykonaj USG Dopplera kończyn dolnych

    Uczucie ciężkich nóg? Wykonaj USG Dopplera kończyn dolnych

    Uczucie ciężkich nóg i ból towarzyszący podczas chodzenia? Po powrocie z pracy musisz położyć się aby pozwolić nogom odpocząć? Nawet podczas krótkiej przechadzki konieczne jest robienie przerw co kilkanaście metrów?  Mogą to być objawy miażdżycy żył kończyn dolnych, choroby, której nie należy lekceważyć. Jeżeli zauważyłeś u siebie jeden z tych objawów – nie zwlekaj i umów się na badanie USG Dopplera, które ustali przyczynę Twojego bólu.

    Miażdżyca zarostowa tętnic

    Jest to choroba, którą badanie USG Dopplera wykryje bez najmniejszego problemu. Co powoduje tę chorobę? Blaszki miażdżycowe znajdujące się w tętnicach z czasem zaczynają się powiększać, aż całkowicie zatkają naczynia. Przez to krew nie ma możliwości swobodnego przepływu, a my czujemy coraz większy dyskomfort związany z chodzeniem.

    Niedrożność tętnicy może również prowadzić do wielu innych poważnych chorób. Nie należy więc lekceważyć pojawiających się objawów i jak najszybciej wykonać odpowiednie badanie.

    Miażdżyca jest chorobą, której nie można wyleczyć, jednak możliwe jest jej zahamowanie oraz osłabienie. Przede wszystkim – w redukcji objawów choroby – wykorzystuje się metodę mającą na celu udrożnienie tętnicy. W takiej sytuacji konieczne może okazać się wykonanie przeszczepu naczyniowego. Inną metodą mającą za zadanie poprawienie przepływu krwi w tętnicach jest wykonanie angioplastyki, polegającej na rozszerzeniu tętnic (zazwyczaj przy użyciu stentu).

    Jeżeli miażdżyca lub niedokrwienność kończyn dolnych zostaje zdiagnozowana zbyt późno, jedyną szansą na zapobiegnięcie jej powikłaniom jest wykonanie amputacji kończyny dolnej.

    Kiedy wykonać USG Dopplera tętnic kończyn dolnych

    Badanie tego typu warto wykonać gdy odczuwamy bóle kończyn oraz ciężkość nóg.

    Objawami mogącymi świadczyć o miażdżycy w obrębie kończyn, są:

    • mrowienie,
    • skurcze,
    • przebyta wcześniej miażdżyca,
    • owrzodzenie skóry,
    • stan po urazach,
    • drętwienie.

    Odpowiednie przygotowanie do badania

    Wybierając się na badanie USG Dopplera kończyn dolnych należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Dzięki niemu uzyskane wyniki wskażą faktyczny stan Twoich tętnic.

    Aby uzyskać jak najlepszy obraz nie należy spożywać żadnych posiłków na około 6 godzin przed zabiegiem. Co więcej, dzień przed umówioną wizytą zaleca się dietę lekkostrawną. Jeżeli pacjent odczuwa wzdęcia dzień przez zabiegiem – może przyjąć Espumisan.

    Przebieg zabiegu

    Badanie USG Dopplera jest bezbolesne. Odbywa się w pozycji leżącej. Pacjent musi odsłonić jamę brzuszną oraz kończynę, która będzie podlegać badaniu. W pewnym momencie badania lekarz poprosi o nabranie powietrza oraz jego wstrzymanie. W tym momencie oceni stopień zwężenia miażdżycowego oraz określi etap zaawansowania choroby niedokrwiennej dolnej kończyny. Po dokładnym zbadaniu tętnic, lekarz stworzy opis do uzyskanego obrazu badania, tak aby następni specjaliści mogli poznać stan zdrowia pacjenta oraz wprowadzić odpowiedni plan leczenia.

    Badanie Dopplera – zadbaj o swoje zdrowie

    Wszystkim naszym pacjentom powtarzamy, że nie należy lekceważyć żadnych, nawet najmniejszych objawów schorzeń, gdyż szybkie wykrycie trwającej choroby pozwala na jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia oraz ograniczenie powikłań.

    Jakość obrazu pozyskanego z badania powinna być wysokiej jakości, tak aby kolejni specjaliści nie mieli problemów z odczytaniem wyników.

    Pracujemy na najnowocześniejszym sprzęcie, dzięki czemu obraz badań jest jasny i przejrzysty. Dodatkowo, dzięki wykwalifikowanej kadrze pracowników opisy do badań są rzetelne oraz szczegółowe. Ułatwia to pracę lekarzy prowadzących leczenie naszych Pacjentów.

Call Now Button