• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 23 SIE 22
    • 0
    Ból węzłów chłonnych szyi i ucha – na jakie badanie USG powinienem się zgłosić?

    Ból węzłów chłonnych szyi i ucha – na jakie badanie USG powinienem się zgłosić?

    Dolegliwości ze strony węzłów chłonnych, również promieniujące na ucho, są bardzo częstym objawem różnorodnych infekcji. To właśnie węzły chłonne są pierwszą linią frontu w walce z wirusami. Jednak nie zawsze ból węzłów chłonnych może sygnalizować zwykłą infekcję. Bywa, że jest to pierwszy objaw znacznie poważniejszych problemów ze zdrowiem. Nie warto więc czekać i najlepiej niezwłocznie poddać się diagnostyce. Podpowiadamy, jakie badanie USG wykonać w przypadku bólu węzłów chłonnych szyi i ucha.

    Na czym polega badanie USG węzłów chłonnych?

    Badanie USG jest od dawna wykorzystywane w medycynie do bezpiecznego i bezbolesnego diagnozowania. Mechanizm jego działania opiera się na wykorzystaniu ultradźwięków. Dzięki specjalistycznej aparaturze fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości wysyłane są w głąb ciała, przenikają przez tkankę skórną i odbijają się od narządów wewnętrznych, wracając do aparatury. Następnie urządzenie to mierzy długość odbitych fal i na tej podstawie tworzy na ekranie obraz będący odzwierciedleniem wewnętrznych struktur organizmu pacjenta. Obraz widoczny jest w czasie rzeczywistym oraz z możliwością dokonania pomiarów. Dzięki temu szybko i bezboleśnie można zdiagnozować wiele chorób i dolegliwości, bez konieczności stosowania bardziej inwazyjnych metod. Badanie USG węzłów chłonnych również jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne, a przy tym bardzo precyzyjne.

    Kiedy zgłosić się na USG węzłów chłonnych?

    Bezinwazyjne badania diagnostyczne, w tym również badanie USG węzłów chłonnych, bez przeszkód mogą być wykonywane okresowo w ramach profilaktyki chorób. Jednak oprócz tego istnieją ważne wskazania i objawy, które powinny skłonić do wizyty w gabinecie specjalisty. 

    W przypadku USG węzłów chłonnych czynnikiem niepokojącym z pewnością powinien być ból w obrębie szczęki, szyi i uszu. Może to bowiem zwiastować stan zapalny lub chorobowy rozwijający się w obrębie węzłów chłonnych szyjnych. 

    Węzły chłonne należą do układu limfatycznego i są rozlokowane w różnych częściach ciała. Jedne z nich, tak jak węzły chłonne szyjne, znajdują się płycej pod skórą i gdy są powiększone mogą być z łatwością wyczuwalne pod palcami. Inne natomiast, jak na przykład te znajdujące się w jamie brzusznej i śródpiersiu ulokowane są w tkankach głębokich i ich wyczucie w badaniu palpacyjnym jest niemożliwe. 

    Oprócz bólu istotnym wskazaniem do wykonania badania USG węzłów chłonnych szyi jest także ich powiększenie, bolesność przy dotyku, jak również zmiany skórne w ich obrębie, a więc na szyi, pod szczęką czy za uszami. Nie zawsze objawy te świadczą o ciężkiej chorobie w obrębie węzłów chłonnych. Może to być także objaw stanu zapalnego w organizmie, zarówno wywołanego wirusami, jak i bakteriami. Natomiast wyczuwalne pod palcami stwardnienia mogą być cystą, ropniem, torbielą lub nawet zmianą nowotworową. Badanie USG węzłów chłonnych pozwala określić rodzaj i charakter zmian. Warto więc w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłosić się na USG węzłów chłonnych.

    Jakie choroby mogą zostać wykryte za pomocą badania USG węzłów chłonnych?

    Ból i powiększenie węzłów chłonnych mogą świadczyć o mniejszej infekcji, która bez trudu zostanie zwalczona antybiotykiem. Może być jednak także symptomem dużo poważniejszych chorób, które wymagają hospitalizacji i podjęcia specjalistycznego leczenia. Jak wiadomo, choroby wcześniej wykryte są znacznie łatwiejsze do wyleczenia. W diagnostyce węzłów chłonnych szczególnie pomocne jest badanie USG. Pomaga ono zobrazować również takie nieprawidłowości układu limfatycznego i węzłów chłonnych, jak martwica czy gromadzenie się zawartości ropnej.

    Oprócz tego badanie USG węzłów chłonnych jest wykorzystywane przez lekarzy w celach diagnostycznych przy podejrzeniu takich chorób, jak:

    • mononukleoza,
    • gruźlica,
    • zakażenie wirusem HIV,
    • chłoniak,
    • białaczka.

    Choć wiele z tych schorzeń wiąże się z bardzo poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi to jednak nie należy obawiać się samego badania. Pamiętajmy, że USG węzłów chłonnych pozwala także wykluczyć ewentualne podejrzenia co do konkretnych chorób. Dodatkowo szybsza diagnoza z wykorzystaniem ultrasonografii to także szybsze leczenie i powrót do zdrowia.

Call Now Button