• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 18 MAR 22
    • 0
    Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

    Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

    USG jest jednym z najskuteczniejszych, najszybszych i najmniej inwazyjnych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Badaniu można poddać niemal każdy obszar ciała. Choć w większości przypadków do badania nie trzeba się przygotowywać, to jednak USG jamy brzusznej jest wyjątkiem od tej reguły. Wyjaśniamy więc na czym polega USG jamy brzusznej, jak przebiega i jak się do niego przygotować.

    Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej

    Badanie USG, ze względu na swój nieinwazyjny charakter, może być przeprowadzane regularnie, tj. co 2-3 lata, w ramach badań profilaktycznych. Jednak oprócz tego mamy do czynienia z wieloma wskazaniami i objawami, które bezwzględnie powinny skłonić do natychmiastowego wykonania USG jamy brzusznej. Tymi wskazaniami są:

    • wzdęcia brzucha o niejasnej przyczynie,
    • przewlekłe i ostre bóle brzucha,
    • nawracające nudności, biegunki i wymioty,
    • szybka utrata masy ciała,
    • przebycie urazu jamy brzusznej,
    • wyczuwalne guzy w jamie brzusznej,
    • krwawienia z układu pokarmowego, moczowego lub dróg rodnych,
    • podejrzenie kamicy żółciowej lub nerkowej,
    • żółtaczka.

    Każdy z tych symptomów może świadczyć o poważnym stanie chorobowym wymagającym natychmiastowego leczenia. Nie warto więc bagatelizować żadnego z objawów i bezzwłocznie zdecydować się na USG jamy brzusznej. Wszak wczesne wykrycie każdej choroby daje największe szanse na jej całkowite wyleczenie bez dodatkowego uszczerbku na zdrowiu.

    Jak się przygotować do USG jamy brzusznej?

    Badanie USG jamy brzusznej jest jednym z nielicznych badań ultrasonograficznych, które wymagają od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Jest to niezbędne w celu wyeliminowania gazów w układu pokarmowego. Bąbelki powietrza mogą bardzo skutecznie zakłócać obraz i fałszować wyniki. Badanie jest przez to niemiarodajne i niezbędne jest jego powtórzenie. Dlatego warto zastosować się do wskazówek, aby od razu móc uzyskać trafną i jednoznaczną diagnozę. 

    Jakie czynności obejmują przygotowania do USG jamy brzusznej? W dniu poprzedzającym badanie USG jamy brzusznej wskazane jest zachowanie diety lekkostrawnej i niewzdymającej. Oznacza to wyeliminowanie z diety gruboziarnistych kasz, grochu, fasoli i innych strączków. Zaleca się spożywanie ciemnego pieczywa oraz surowych warzyw i owoców. W przypadku kłopotów ze wzdęciami najlepiej jest zastosować lek typu Espumisan w dawce 3 x 2 tabletki w ciągu dnia, zarówno w dniu badania USG, jak i dzień wcześniej. Na godzinę przed badaniem USG jamy brzusznej absolutnie zabronione jest palenie tytoniu oraz żucie gumy. W dniu badania USG brzucha pacjent powinien być na czczo. Oznacza to wstrzymanie się od jakiegokolwiek jedzenia na 5-6 godzin przed badaniem USG jamy brzusznej. Godzinę przed badaniem USG najlepiej jest wypić 1 litr wody i nie oddawać moczu, aby na samo badanie zjawić się z wypełnionym pęcherzem.

    Produkty dozwolone i zakazane przed badaniem USG jamy brzusznej

    Przy komponowaniu jadłospisu, zgodnie z zasadami diety lekkostrawnej, w ramach przygotowania do USG jamy brzusznej, należy unikać potraw smażonych, zalegających w żołądku oraz wzdymających. Mogą one prowadzić do intensywnego gromadzenia gazów w jelitach. Jest to zjawisko, którego pragniemy uniknąć w czasie badania USG jamy brzusznej. Ponadto dieta lekkostrawna jest najlepszym sposobem żywienia w czasie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. 

    W ramach przygotowania do USG jamy brzusznej i stosowania jednodniowej diety lekkostrawnej należy unikać także produktów wędzonych, ostro przyprawionych i marynowanych. Dobrym pomysłem jest wprowadzenie do jadłospisu młodych warzyw, dojrzałych owoców, drobnych kasz oraz pieczywa graham. Bardzo istotna jest także częstotliwość jedzenia. Niewskazane jest objadanie się. Najlepiej zaplanować 4-5 niewielkich posiłków w regularnych odstępach czasu. Istotne jest także wypijanie dużej ilości wody, nie mniej niż 2 litry w ciągu dnia. 

    Oprócz tego co zjadamy, ważne jest także jak przyrządzone zostają potrawy. Aby posiłki były lekkostrawne i nie powodowały komplikacji w czasie USG brzucha, a także by nie zalegały nadmiernie w żołądku, najlepiej jest gotować je na wodzie lub na parze. Równie dobrym pomysłem jest pieczenie w folii, rękawie lub naczyniu żaroodpornym. Zabronione jest natomiast smażenie, grillowanie i duszenie z obsmażaniem.

Call Now Button