• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 15 CZE 21
    • 0
    Jak prawidłowo przygotować się do USG jamy brzusznej?

    Jak prawidłowo przygotować się do USG jamy brzusznej?

    Zarówno wizyta u lekarza, jak i różnego rodzaju badania bywają stresujące. Badanie USG nie powinno budzić naszego strachu. Najczęściej obawiamy się tego, czego nie znamy. Dlatego chcielibyśmy przybliżyć, jak wygląda i przebiega badanie USG jamy brzusznej, a także jak prawidłowo się do niego przygotować. Garść cennych informacji sprawi, że do samego badania podejdziemy spokojniej i bardziej pewnie.

    Na czym polega badanie USG jamy brzusznej i jak przebiega?

    Badanie USG jest badaniem ultrasonograficznym. Oznacza to, że technologia wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, czyli ultradźwięki. Konsola do USG to jednocześnie nadajnik i odbiornik tych fal. Ultradźwięki są wysyłane do wnętrza organizmu, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i powracają do głowicy aparatury do USG. Na podstawie długości odbitej fali na ekranie aparatury tworzy się czarno-szary obraz wyobrażający wnętrze ciała.

    W jamie brzusznej mieszczą się różne narządy. Dlatego też podczas badania USG brzucha można zbadać wiele organów. Badanie jest zupełnie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Odbywa się poprzez wodzenie głowicą aparatu do USG po badanym obszarze ciała. W przypadku USG jamy brzusznej ocenie lekarza podlega wątroba wraz z pęcherzykiem żółciowym i drogami żółciowymi, śledziona, trzustka, nerki oraz nadnercza wraz z układem wyprowadzającym, pęcherz moczowy, a także narządy miednicy mniejszej, do których zaliczają się macica i jajniki u kobiet, a prostata u mężczyzn.

    Lekarz przeprowadzający badanie prosi pacjenta o położenie się na plecach. Następnie na badany obszar nanosi specjalny żel zapewniający ostrość otrzymywanego obrazu. Rozpoczyna się właściwe badanie, podczas którego lekarz wodzi głowicą po powierzchni brzucha i kolejno ogląda poszczególne narządy wewnętrzne. W czasie badania USG pacjent może zostać poproszony o wzięcie głębokiego wdechu i zatrzymanie powietrza. Oprócz tego wykonujący badanie może poprosić o zmianę pozycji, odwrócenie się na prawy bądź lewy bok, a nawet na brzuch, a lepiej uwidocznić nerki i układ moczowy.

    Jak przygotować się do USG jamy brzusznej?

    Większość badań USG nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Sytuacja w przypadku USG jamy brzusznej wygląda nieco inaczej. Badanie ściśle wiąże się z działaniem układu pokarmowego i moczowego. Dlatego też przygotowanie do USG brzucha obejmuje zadbanie o obydwa te układy. Lekarze proszą o wstrzymanie się od posiłków na 6-8 godzin przed badaniem, a jeśli wizyta odbywa się rano, pacjent powinien być na czczo. Można bez ograniczeń pić wodę, wskazane jest także, aby na godzinę przed badaniem wypić jej większą ilość i nie oddawać moczu.

    Stawienie się na badanie USG z pełnym pęcherzem pozwoli lepiej ocenić pęcherz moczowy i cały układ. Zabronione jest żucie gumy i palenie papierosów na dobę przed badaniem. Zaleca się także wprowadzenie lekkostrawnej i niewzdymającej diety przez dwa dni poprzedzające badanie. Jeśli ocenie będą podlegać przede wszystkim śledziona, trzustka, wątroba i pęcherzyk żółciowy, to wskazana jest dieta niskotłuszczowa, również przez dwa dni przed badaniem. Lepiej w tym czasie zrezygnować z kapusty, fasoli, grochu i napojów gazowanych.

    Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG jamy brzusznej?

    Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania USG jamy brzusznej. Badanie jest całkowicie bezpieczne i zupełnie bezbolesne. Może być przeprowadzane u każdego pacjenta, niezależnie od wieku i płci. Jest dozwolone zarówno u osób w podeszłym wieku, jak i u niemowląt. Przeciwwskazaniem nie są również choroby czy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Badanie USG to jedno z najlepszych i zdecydowanie najmniej inwazyjnych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Dlatego też może być powtarzane dowolną liczbę razy bez konieczności zachowania odstępu czasowego pomiędzy kolejnymi badaniami.

Call Now Button