• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 12 LIP 15
    • 0

    Badanie dopplerowskie – co należy o nim wiedzieć?

    Badanie dopplerowskie – informacje dla pacjenta

    Choroby układy naczyniowo – sercowego stanowią jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Ich powszechność oraz wysoka śmiertelność sprawia, że niezwykle istotnym jest szybkie wykrywanie wszelkiego rodzaju schorzeń związanych z tętnicami, żyłami czy sercem. Kluczową rolę w diagnostyce tych chorób pełni badanie dopplerowskie. Czym jest oraz jakie choroby pozwala wykryć we wczesnym stadium rozwoju ?

    Szacuje się, że blisko 50% zgonów w naszym kraju jest związanych z chorobami układu krążenia. Tak ogromna powszechność występowania oraz wysoka śmiertelność sprawia, że przez wielu uznawane są one za choroby cywilizacyjne, których występowanie wzrasta wraz ze zmianami trybu życia uzależnionego od postępu cywilizacyjnego. Zawały serca, miażdżyca, udar, nadciśnienie to tylko niektóre z tych zagrażających bezpośrednio życiu. W walce z nimi niezwykle ważną rolę pełni szybka i precyzyjna diagnostyka, którą umożliwia badanie usg metodą Dopplera.

    Badanie dopplerowskie – co to jest

    Badanie metodą Dopplera to rodzaj badania ultrasonograficznego, które pozwala zobrazować przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. W tym badaniu wykorzystuje się specjalną przystawkę do głowicy aparatu usg, która za pomocą odczytu odbicia fal ultradźwiękowych od poszczególnych części ciała, w sposób niezwykle precyzyjny umożliwia zbadanie kierunku oraz prędkości przepływu krwi w naczyniach. Analiza zmian częstotliwości fal pozwala stworzyć na monitorze czytelny dla lekarza obraz, na podstawie którego może on stwierdzić gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie się cofa. W ten sposób specjalista określa prawidłowość krążenia oraz ewentualne miejsca zmienione chorobowo.

    Dokładnym i niezwykle przydatnym w diagnostyce jest tak zwany kolorowy Doppler, który za pomocą barw przedstawia przepływ krwi w naczyniach. Dzięki takiemu obrazowaniu bardo precyzyjnie można zlokalizować zmienione chorobowo naczynia charakteryzujące się nieprawidłową budową ścianek” wyjaśnia chirurg naczyniowy dr nauk medycznych Marek Kruk pracujący w Prywatnej Przychodni Lekarskiej na Białobrzeskiej w Warszawie.

    Badanie usg dopplerowskie jest bezinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną, która jest zupełnie nieszkodliwa dla pacjenta, zatem może być wykonywane wielokrotnie bez szkody dla zdrowia.

    Wskazania do usg metodą Dopplera

    USG dopplerowskie doskonale sprawdza się w wykrywaniu zmian w niemal całym układzie sercowo – naczyniowym. Szczególnie ważne jest przy diagnozowaniu wszelkich chorób związanych z przepływem krwi w organizmie. Stosowane jest wobec pacjentów, u których podejrzewa się choroby zastawek serca (ECHO Doppler ), występowanie tętniaków aorty i naczyń brzusznych (USG Doppler aorty brzusznej tętnic biodrowych ), istnienie przetok naczyniowych. Doskonale sprawdza się także w przypadku określenia zaburzeń krążenia (USG Doppler tętnic obu rąk, USG Doppler żył obu rąk) oraz objawów niedokrwienia narządów. Standardowo przeprowadzane jest w przypadku pacjentów cierpiących na zakrzepowe zapalenie żył i przewlekłą niewydolność żylną. Badanie usg dopplerowskie jest nieocenione również w przypadku oceny funkcjonowania narządów przeszczepionych.

    To badanie wykorzystywane jest do badania przepływu krwi w:

    • tętnicach podobojczykowych, które są odpowiedzialne za ukrwienie rąk;
    • tętnicach szyjnych, których rejestrowane są tempo przepływu krwi, na podstawie którego można ustalić miejsca pojawienia się zmian miażdżycowych;
    • sercu – badanie dopplerowskie połączone jest z echem serca i pozwala ustalić jakość pracy zastawek (ECHO Doppler);
    • jamie brzusznej – w ten sposób można wykryć stany zapalne, uszkodzenia oraz niedokrwienie narządów na przykład wątroby, nerek, trzustki(Doppler tętnic nerkowych) ;
    • tętnic kończynach dolnych – w ten sposób można określić powody drętwienia nóg, badanie stosowane jest także w przypadku występowania żylaków; pomaga ono ocenić wydolność zastawek oraz wykrywa ewentualne zakrzepy;
    • badanie narządów rozrodczych – może być pomocne przy wyjaśnianiu powodów niepłodności oraz zaburzeń wzwodu;
    • badanie wszelkiego rodzaju guzków pod kątem ich zezłośliwienia.

    Wszelkie badania powinny być realizowane przez sprawdzony i wiarygodny gabinet, który zapewni odpowiednią obsługę i jakość przeprowadzonych badań – na przykład Prywatną Przychodnię Lekarską w Warszawie przy Białobrzeskiej, która dysponuje nowoczesnym sprzętem, doskonałą obsługą oraz oferuje na miejscu konsultacje z lekarzami specjalistami.

    Jak się przygotować do badania

    Badane dopplerowskie jest bezinwazyjną metodą diagnostyczną. Co więcej, jest całkowicie bezpieczne i w zasadzie nie generuje żadnych przeciwwskazań wynikających z wieku lub płci pacjenta. Przeprowadzane jest, podobnie jak wszystkie badania ultrasonograficzne, za pomogą głowicy, którą przykłada się do badanego obszaru ciała posmarowanego żelem umożliwiającym obrazowanie.

    Usg dopplerowskie nie wymaga od pacjentów żadnego przygotowana. Wyjątkiem jest diagnostyka aorty brzusznej lub tętnic trzewnych, kiedy to pacjent musi na badanie stawić się na czczo. W przypadku badania usg Doppler tętnic nerkowych przez godzinę powinien wstrzymać się od palenia i żucia gumy.

    Usg dopplerowskie jest niewątpliwie jedną z metod pozwalającą szybko diagnozować choroby związane z układem sercowo – naczyniowym, które są jednym z najczęstszych powodów zgonów. Wczesne wykrycie chorób tego układu połączone z precyzyjną diagnozą umożliwiają skuteczne zwalczanie chorób oraz dają szanse na długie i komfortowe życie. „Nie warto lekceważyć objawów związanych z przepływem krwi w organizmie i po konsultacji z lekarzem poddać się bezbolesnemu i bezinwazyjnemu badaniu, które pomoże szybko zdiagnozować ewentualne problemy zdrowotne stanowiące bezpośrednie zagrożenie życia” przestrzega dr nauk medycznych Marek Kruk – chirurg naczyniowy z Prywatnej Przychodni Lekarskiej w Warszawie .

Call Now Button