• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 10 LIP 20
    • 0
    Co obrazuje USG ślinianek i jakie są wskazania do wykonania badania?

    Co obrazuje USG ślinianek i jakie są wskazania do wykonania badania?

    Badanie USG pozwala na sprawdzenie, co dzieje się z naszym organizmem. Pomaga w postawieniu diagnozy oraz umożliwia szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przebadać w ten sposób można wiele części ludzkiego ciała. Jednymi z nich są ślinianki. Wykonanie badania USG jest przydatne w przypadku pojawiającego się bólu w okolicach między innymi gardła czy uszu.

    Czym są ślinianki?

    Ślinianki to gruczoły, które odpowiadają za produkcję śliny. Każdy z nas posiada trzy duże pary tych gruczołów, które są wspomagane przez setki znacznie mniejszych, rozmieszczonych w jamie ustnej, ale i gardle. Te trzy pary ślinianek to przyuszne, podżuchwowe i językowe. Już sama ich nazwa sugeruje dokładne ułożenie w organizmie. Ślinianki pełnią ważną rolę – wydzielania śliny, która jest nam potrzebna w codziennym funkcjonowaniu. Pozwala na przyjmowanie pokarmów, wpływa na rozpoczęcie trawienia cukrów, ma też właściwości bakteriobójcze. Szacuje się, że ślinianki każdego dnia produkują około litra śliny, co oznacza, że pracują cały czas, bardzo intensywnie.

    Choroby ślinianek

    Jak każda inna część ciała w naszym organizmie, również ślinianki są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia czy infekcje. Problemy ze śliniankami mogą być chorobą samą w sobie, mogą też być jedynie elementem innych schorzeń.

    Jedną z najczęściej występujących chorób w tym zakresie jest kamica ślinianek. Powstaje w wyniku wytrącania się i odkładania soli mineralnych w przewodach ślinianek. Tak powstają kamienie ślinowe, które mogą w znacznym stopniu blokować odpływ śliny. Ma to z kolei konsekwencje w postaci pojawiającego się bólu, trudności z przyjmowaniem i przełykaniem pokarmów, ale też ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego. Problemy ze śliniankami mogą występować w wyniku powikłań po różnego rodzaju chorobach, mogą być też spowodowane zmianami hormonalnymi czy schorzeniami autoimmunologicznymi.

    Kiedy zgłosić się na USG ślinianek?

    Do gabinetu USG na przebadanie ślinianek powinien zgłosić się pacjent, który odczuwa długotrwały ból, na przykład w okolicach uszu czy gardła. Wyraźnym wskazaniem do wykonania USG jest także powiększony rejon ślinianek oraz wyczuwalne zmiany w postaci guza. Może się bowiem okazać, że w wyniku powikłań pochorobowych lub innych nieprawidłowości, doszło do zmian w zakresie działania ślinianek, może się wytworzyć kamica, mogą być także powiększone węzły chłonne. Szybkie i proste badanie USG ślinianek pomoże to sprawnie ocenić i wykryć wszelkie nieprawidłowości.

    USG ślinianek – jak przebiega badanie?

    Tak jak w przypadku wielu innych badań USG, również w tym przypadku pacjent nie musi się uprzednio specjalnie przygotowywać, tj. nie musi być na czczo. Wystarczy, że przyjdzie do gabinetu na umówioną godzinę.

    Warto założyć wygodną odzież, która pozwoli na odsłonięcie szyi. W trakcie badania pacjent kładzie się na kozetce i delikatnie odchyla głowę. Diagnosta przykłada głowicę aparatu ultrasonograficznego do szyi i spokojnymi ruchami przesuwa po niej, badając w ten sposób wielkość i morfologię ślinianek. Dzięki obrazowi, który jest widoczny przez cały czas trwania badania, można w szybki sposób wykryć wszelkie nieprawidłowości.

    Podczas badania USG można ocenić czy pojawiają się guzy ślinianek, czy powstały kamienie śliniankowe oraz to, w jakim stanie są przewody ślinianek. Na obrazie z badania USG ślinianek można sprawdzić wielkość gruczołów oraz węzłów chłonnych, zbadać echogeniczność miąższu, jak również zweryfikować, czy występują w tych rejonach różnego rodzaju zmiany ogniskowe. Jeśli badanie nic nie wykryje, pacjent może ze spokojem wrócić do normalnego, codziennego funkcjonowania.

    Może się jednak okazać, że będzie konieczność umówienia się na dodatkową konsultację lub zrobienia kolejnych badań, by znaleźć przyczynę bólu i występujących zmian. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia zaleca się zrobienie kolejnego badania USG, kontrolnego. Po to, by móc ocenić jego skuteczność i zweryfikować czy należy je zaprzestać, kontynuować lub zmienić.

     

Call Now Button