• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 10 LUT 20
    • 0
    Czy USG jest dobrym badaniem w przypadku bólu kolana?

    Czy USG jest dobrym badaniem w przypadku bólu kolana?

    Rozpoznanie schorzeń układu ruchu jest możliwe przy użyciu badań diagnostycznych. W przypadku badań kości i stawów najczęściej wybierane jest prześwietlenie rentgenowskie. Jednak nie jest to badanie idealne, ponieważ wykorzystywane w nim promieniowanie, w perspektywie dłuższego leczenia, może mieć negatywny wpływ na cały organizm. Rozwiązaniem tego problemu jest badanie ultrasonograficzne. Doskonale nadaje się ono do diagnozowania różnorodnych schorzeń układu ruchu. 

    Co może oznaczać ból kolana?

    Jakikolwiek odczuwany przez nas ból jest zwiastunem problemów zdrowotnych czy stanów chorobowych. Z tego też powodu bólu nie należy lekceważyć. Bywa, że ból kolana jest wynikiem przeciążenia i znika po odciążeniu stawu oraz zapewnieniu mu odpoczynku. Jednak przedłużająca się bolesność powinna być powodem do niepokoju i wskazaniem do wizyty u specjalisty. 

    Staw kolanowy każdego dnia narażony jest na liczne przeciążenia mogące uszkodzić jego delikatną i skomplikowaną strukturę. Ponadto siedzący tryb życia, tak charakterystyczny dla współczesnego człowieka, dodatkowo pogarsza kondycję kolan. Jednak nie jest to jedyny czynnik ryzyka. Szczególnie podatne na kontuzje i schorzenia kolan są także osoby otyłe, cierpiące na chorobę reumatyczną oraz choroby z grupy autoagresji układu ruchu. Najczęściej ból kolana oznacza uszkodzenie struktur odpowiedzialnych za amortyzację obciążeń, jakim jest poddawane. Struktury te to chrząstki zwane łąkotkami. O uszkodzeniu łąkotki może świadczyć charakterystyczne przeskakiwanie stawu podczas ruchu. 

    Ból pojawia się także przy uszkodzeniu więzadeł krzyżowych kolana; są one odpowiedzialne za stabilizację stawu w płaszczyźnie rotacyjnej, strzałkowej i czołowej. Kontuzja więzadeł krzyżowych stawu kolanowego jest charakterystyczna dla sportowców i amatorów czynnie uprawiających sporty, takie jak siatkówka, koszykówka czy piłka nożna. Zarówno w przypadku uszkodzenia łąkotek, jak i więzadeł krzyżowych, badanie USG doskonale nadaje się do diagnozowania tych problemów. Odpowiednia diagnoza jest z kolei kluczem do podjęcia skutecznego leczenia. USG kolana sprawdza się także jako badanie pozwalające kontrolować postępy w leczeniu.

    Co można wykryć podczas badania USG kolana?

    Na badanie USG kolana zgłaszają się pacjenci zarówno po urazach, jak i z dolegliwościami bólowymi. Dolegliwości te mogą być ostre lub też przewlekłe. Dodatkowo ból często idzie w parze z obrzękiem stawu lub też ograniczeniem jego ruchomości. W czasie USG kolana, dzięki precyzyjnemu obrazowaniu i możliwości przeprowadzenia badania w ruchu, lekarz może wykryć wysięk w stawie, uszkodzenie mięśni, więzadeł lub ścięgien, kontuzję chrząstki na kłykciach kości udowej, uraz łąkotek, wolne ciała śródstawowe oraz zapalenie kaletek.

    Przygotowanie i przebieg badania USG stawu kolanowego

    Większość badań ultrasonograficznych, w tym badanie USG kolana nie wymaga od pacjenta zupełnie żadnego przygotowania. Dzięki temu może być ono przeprowadzone zarówno bezpośrednio po urazie, jak i jako zaplanowane badanie w przypadku długotrwałego bólu. Na badanie ultrasonograficzne kolana warto zabrać ze sobą dokumentację z wcześniejszego leczenia, jeśli takie było już prowadzone. Wgląd w pełną dokumentację ułatwi lekarzowi poprawne zdiagnozowanie przyczyn bólu kolana

    W trakcie USG kolana pacjent proszony jest o odsłonięcie stawu. W zależności od struktur, które poddawane są badaniu, przeprowadzane jest ono w pozycji leżącej na plecach, bądź też na brzuchu. Powierzchnię kolana pokrywa się specjalnym żelem, a następnie za pomocą głowicy aparatu do USG obrazuje się struktury stawu i jego okolic. W trakcie badania fale ultradźwiękowe wysyłane są w kierunku stawu, a następnie odbijane od jego struktur, odbierane i przetwarzane przez aparat ultrasonografu. Przetworzone fale ukazują się na monitorze w postaci czarno-białego obrazu. Dla pacjentów ważne jest także, że badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na organizm. Te zalety pozwalają przeprowadzać badanie USG znacznie częściej, niż badanie rentgenowskie, a ponadto jest ono bezpieczne dla małych dzieci, osób w podeszłym wieku i kobiet w ciąży.

Call Now Button