• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 20 KWI 22
    • 0
    Dolegliwości ze stawem biodrowym – jak się pozbyć bólu?

    Dolegliwości ze stawem biodrowym – jak się pozbyć bólu?

    Dolegliwości bólowe, zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych, są nie tylko nieprzyjemne, ale przede wszystkim mocno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Tabletki przeciwbólowe pozwalają szybko pozbyć się bólu, jednak jest to rozwiązanie doraźne. Najlepszym sposobem na pozbycie się problemu jest znalezienie przyczyny bólu i podjęcie leczenia, które trwale usunie dolegliwość. Podpowiadamy jaką diagnostykę wybrać, aby możliwie jak najszybciej i najbardziej precyzyjnie zdiagnozować dolegliwości stawu biodrowego.

    Dlaczego warto wykonać USG stawu biodrowego przy dolegliwościach bólowych

    USG jest jednym z najlepszych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest ono cenione zarówno przez lekarzy, jak i przez samych pacjentów. Mają na to wpływ liczne zalety tego rozwiązania diagnostycznego. Przede wszystkim samo badanie jest dość krótkie, w większości przypadków nie sprawia pacjentowi żadnego bólu ani nawet dyskomfortu, nie wymaga wcześniejszych przygotowań i może być przeprowadzone w dowolnym momencie, również bezpośrednio po wystąpieniu urazu. Ponadto badanie USG jest całkowicie bezpieczne zarówno dla osób starszych, jaki dla dzieci czy kobiet w ciąży. Zasada jego działania opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które nie wywierają absolutnie żadnego negatywnego wpływu na ludzki organizm. Dzięki temu badanie USG może być powtarzane dowolną liczbę razy bez obaw o jakiekolwiek negatywne skutki czy działania niepożądane. Przy tym wszystkim badanie ultrasonograficzne jest również precyzyjne i pozwala otrzymać dokładny obraz wewnętrznych struktur ciała. 

    W odróżnieniu od badania RTG, ultrasonografia pozwala także obrazować stawy i otaczające je struktury w ruchu. Jest to szczególnie ważne w przypadku USG ortopedycznego, ponieważ daje możliwość precyzyjnego postawienia diagnozy i wdrożenia celowanego leczenia. 

    Dolegliwości bólowe są najczęstszym sygnałem organizmu o pojawiającym się problemie. Nie powinien więc być bagatelizowany. Dlatego też wykonanie USG stawu biodrowego jest najlepszą metodą na jego diagnostykę i poznanie bezpośredniej przyczyny bólu. 

    Wskazania do wykonania USG stawu biodrowego

    Jak już wspomnieliśmy, dolegliwości bólowe, niezależnie od miejsca ich występowania, są najczęściej pierwszym i najważniejszym sygnałem o pojawieniu się stanu chorobowego. Dotyczy to również stawu biodrowego. USG bioderek u niemowląt jest badaniem przeprowadzanym obowiązkowo. Procedura ta ma na celu profilaktykę i wczesne wykrywanie dysplazji stawu biodrowego u dzieci poniżej 1 roku życia. Jednak w przypadku występowania dolegliwości bólowych ze strony stawu biodrowego, warto wykonać to badanie również u dorosłych. 

    Poza bólem, istotnym wskazaniem do wykonania USG stawu biodrowego jest dyskomfort pojawiający się w trakcie chodzenia, a także odczuwalne lub słyszalne chrupanie przy stawianiu kroku czy poruszaniu nogą. Dodatkowo USG biodra sprawdza się również w ramach diagnostyki pourazowej i objawów sugerujących kontuzje mięśnia i ścięgna lub przyczepów zlokalizowanych w obrębie stawu biodrowego.

    Przebieg badania USG stawu biodrowego – co może wykryć?

    Badanie USG przeprowadzone jest w pozycji leżącej. W przypadku badania biodra, lekarz może kilkukrotnie poprosić pacjenta o zmianę pozycji, aby dokładnie zobrazować wszystkie obszary badanego stawu. W czasie badania przedniej okolicy biodra najbardziej optymalne jest ułożenie pacjenta na plecach. W tym czasie diagnosta może dokładnie obejrzeć i zbadać nie tylko sam staw biodrowy, ale również mięsień prosty uda, mięsień krawiecki, napinacz powięzi szerokiej, mięsień biodrowo-lędźwiowy oraz pęczek naczyniowo-nerwowy udowy. 

    Ocena przyśrodkowej części biodra wymaga ułożenia pacjenta na plecach, jednak z kończyną w rotacji zewnętrznej. Dzięki temu łatwiej jest uchwycić mięśnie przywodziciele. Natomiast układając pacjenta na boku przeciwnym do badanego stawu, można ocenić okolicę boczną uda wraz z mięśniami pośladkowymi. 

    Ostatnim krokiem do osiągnięcia pełnego obrazu stawu biodrowego jest badanie tylnego rejonu biodra. W tym celu pacjent zostaje poproszony o położenie się na brzuchu i utrzymywanie kończyny w pozycji neutralnej. W tej pozycji można najlepiej uchwycić mięśnie kulszowo-goleniowe wraz z nerwem kulszowym. Oprócz tego w trakcie badania ocenie i obserwacji lekarza podlegają również wszelkie wysięki i obrzęki błony maziowej w obrębie stawu biodrowego, obrąbek chrzęstny i kostny panewki, chrząstka przedniej części głowy kości udowej, zarysy kostne przedniej części głowy i szyjki kości udowej, pasmo biodrowo-piszczelowe oraz ścięgna i przyczepy. 

    Dzięki tak rozległej i kompleksowej diagnostyce, badanie USG stawu biodrowego jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości bólowych w jego obrębie.

Call Now Button