• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 15 LIP 21
    • 0
    Po co wykonuje się USG u noworodka?

    Po co wykonuje się USG u noworodka?

    Noworodki w pierwszych godzinach i tygodniach swojego życia przechodzą liczne badania diagnostyczne. Są one niezbędne, by móc stwierdzić, czy rozwój prenatalny odbył się prawidłowo i czy dziecko przyszło na świat w pełni zdrowe. Wczesne wykrycie chorób pomaga w szybkim wdrożeniu leczenia, dzięki czemu wzrasta szansa na powrót do zdrowia. Jednym z badań wykonywanych u noworodków jest badanie ultrasonograficzne. Wyjaśniamy kiedy i po co wykonuje się USG u noworodka.

    Po co wykonuje się USG u noworodka?

    Malutki człowiek, dopiero przychodzący na świat, dotychczas mógł być obserwowany jedynie za pomocą aparatury do USG w łonie mamy. I choć współczesna medycyna daje możliwość wykrycia wielu chorób już w okresie prenatalnym to jednak część z nich może pozostać ukrytych aż do momentu urodzenia się dziecka. Z tego też powodu noworodki poddawane są dość szczegółowej diagnostyce. Jednym z najlepszych badań diagnostyki obrazowej jest USG.

    Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpieczne dla młodego organizmu dziecka, a ponadto bezbolesne. U noworodków, w zależności od potrzeb, można wykonać USG w zasadzie każdego narządu i organu, poczynając od USG bioderek i USG jamy brzusznej przez badanie USG przezciemiączkowe, a kończąc na badaniu USG serca. Część z tych badań wykonywanych jest profilaktycznie u każdego malca, a niektóre po zaistnieniu konkretnych wskazań. Jednak to co najważniejsze to fakt, że badania USG pozwalają szybko i bezboleśnie potwierdzić czy wykluczyć liczne schorzenia mogące powstać na etapie prenatalnym lub być wywołane przez komplikacje okołoporodowe.

    Jakie badanie USG przeprowadza się u noworodka?

    U noworodków w pierwszych dniach i tygodniach życia wykonuje się trzy podstawowe badania ultrasonograficzne. Mają one charakter przesiewowy i służą profilaktyce. Do badań tych zalicza się USG bioderek, przezciemiączkowe badanie mózgu oraz badanie jamy brzusznej.

    Każde z tych badań jest całkowicie bezbolesne dla dziecka, w większości przypadków nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań i daje dobre efekty diagnostyczne, ponieważ jest dokładne i wiarygodne. Jednak to co najważniejsze to fakt, że nie wywiera żadnego negatywnego wpływu na organizm noworodka i może być powtarzalne z dowolną częstotliwością, zgodnie z zaleceniami lekarza, w zależności od potrzeb.

    Badanie USG bioderek

    Badanie USG bioderek ma na celu wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego. Jest to najczęstsza wada wrodzona u dzieci, przy czym statystycznie częściej pojawia się u dziewczynek będących pierwszymi dziećmi. Lekarze i specjaliści wciąż nie potrafią wskazać wyraźnej i jednoznacznej przyczyny tej choroby. Badanie USG u noworodka pozwala szybko potwierdzić lub wykluczyć dysplazję stawu biodrowego, ale także umożliwia wczesne wykrycie wrodzonego zwichnięcia tego stawu. Samo badanie trwa zaledwie chwilę i przeprowadzane jest w pozycji na boku.

    Przezciemiączkowe USG mózgu

    Wykonanie przezciemiączkowego badania USG mózgu jest możliwe u noworodków z powodu anatomicznej elastyczności kości czaszki. Ponadto ciemiączko u niemowląt nie jest jeszcze całkowicie zrośnięte i pozostawia pewne “okienka”, które dają lekarzom możliwość zajrzenia do wnętrza główki. Badanie to można przeprowadzać do 18-20 miesiąca życia. Po tym czasie ciemiączko zrośnie się i nie pozwoli zbadać struktur mózgu za pomocą USG. Badanie to umożliwia wykrycie krwawienia mózgu, w szczególności u wcześniaków, śladów zakażeń i licznych wad wrodzonych. Wskazane jest przede wszystkim w sytuacji, gdy występuje powiększenie obwodu głowy niemowlęcia.

    USG jamy brzusznej

    USG jamy brzusznej dziecka to kolejne z podstawowych badań przesiewowych wykonywanych u noworodków. Za jego pomocą lekarz bada narządy wewnętrzne maluszka zlokalizowane w brzuchu. Sprawdza poziom ich rozwinięcia, kształt i umiejscowienie. Dzięki temu może zdiagnozować liczne choroby wrodzone i nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych.

    Wczesna diagnostyka jest niezwykle ważna dla procesu leczenia. Im wcześniej wykryta choroba, tym większe szanse na jej wyleczenie. Dotyczy to zarówno stawów biodrowych, struktur mózgu, jak i narządów w jamie brzusznej. Dlatego tak ważne są wszelkiego rodzaju badania profilaktyczne.

Kalendarz rejestracji online Zarejestruj się online Przycisk telefon Zadzwoń