• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 18 LUT 22
    • 0
    USG Doppler tętnic szyjnych – pomocne przy omdleniach i zawrotach głowy

    USG Doppler tętnic szyjnych – pomocne przy omdleniach i zawrotach głowy

    Badanie USG kojarzy się najczęściej z diagnozowaniem schorzeń  w obrębie jamy brzusznej czy kontrolą wykonywaną w czasie ciąży. Jednak zastosowania badania ultrasonograficznego są znacznie szersze. Wynika to również z dodatkowych możliwości, jakie daje zastosowanie efektu Dopplera w badaniu USG. Doppler tętnic szyjnych jest badaniem najczęściej wykonywanym przy diagnozowaniu przyczyn omdleń i zawrotów głowy. Wyjaśniamy na czym polega ta procedura oraz jakie schorzenia pozwala wykryć.

    Jak działa badanie USG Doppler?

    USG jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Pozwala niejako na bezinwazyjne zajrzenie do wnętrza ludzkiego ciała. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu fal ultradźwiękowych, które przenikają przez tkanki miękkie, takie jak skóra. Ich oddziaływanie na organizm człowieka jest neutralne. Dzięki temu samo badanie nie niesie ze sobą żadnego ryzyka ani skutków ubocznych, takich jak np. narażenie na szkodliwe promieniowanie, z którym mamy do czynienia przy wykonywaniu RTG. 

    Ultradźwięki wysyłane są przez głowicę aparatu. Następnie przenikają przez skórę, a w jamach organizmu odbijają się od narządów wewnętrznych, by ponownie wrócić do głowicy, która te fale wysłała. Aparatura wykorzystywana do przeprowadzenia badania USG interpretuje długość odbitych fal ultradźwiękowych i na tej podstawie tworzy obraz będący odzwierciedleniem wewnętrznych struktur ciała. Pozwala to bezboleśnie i bezinwazyjnie zobrazować wielkość i prawidłowość budowy większości narządów. Dodatkową funkcjonalnością tego badania jest efekt Dopplera. Umożliwia on śledzenie obiektów w ruchu, dzięki pomiarowi odbitych fal ultradźwiękowych. Badanie dopplerowskie stosuje się do diagnozowania układu krwionośnego i wszelkich nieprawidłowości w jego obrębie. W tym przypadku ultradźwięki odbijają się od płytek krwi. Dzięki temu w czasie badania możliwe jest określenie kierunku i tempa przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Aparatura z kolei odzwierciedla to w postaci kolorów i dźwięku. Tym samym USG Doppler jest obecnie najtańszym, najbezpieczniejszym i najszerzej dostępnym badaniem pozwalającym obserwować przepływ krwi przez narządy i naczynia krwionośne.

    Wskazania do wykonania USG Doppler tętnic szyjnych

    Wykonanie przez lekarza badania USG tętnic szyjnych ma na celu ocenę obecności zwężeń tętnic. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak każda jest spowodowana chorobą i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Do najczęstszych powodów zwężenia tętnic szyjnych zalicza się obecność blaszek miażdżycowych. Wczesna diagnostyka jest kluczowa we wdrożeniu skutecznego leczenia. Brak odpowiednich kroków w kierunku udrożnienia tętnic szyjnych przyczynia się bezpośrednio do zwiększenia ryzyka udaru mózgu. Odpowiednia drożność tętnic szyjnych jest niezwykle istotna dla zaopatrzenia mózgu w niezbędną ilość tlenu.

    Warto jednak wiedzieć, na jakie sygnały z naszego organizmu zwrócić uwagę i które z nich są istotnym wskazaniem do przeprowadzenia badania USG dopplerowskiego tętnic szyjnych. Do podstawowych i najbardziej alarmujących symptomów należą omdlenia i zawroty głowy. Są to dolegliwości świadczące o problemach neurologicznych lub nieprawidłowym dotlenieniu mózgu. Należy więc rozpocząć diagnostykę od wykonania badania USG Doppler tętnic szyjnych. Innymi dolegliwościami będącymi wskazaniem do wykonania badania tętnic szyjnych są również podwyższone ciśnienie krwi czy stan po urazie szyi. Lekarze zalecają także profilaktyczne wykonywanie badania dopplerowskiego tętnic szyjnych w przebiegu miażdżycy, cukrzycy oraz u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu.

    USG Doppler tętnic szyjnych pozwala nie tylko na wczesne wykrycie chorób układu krwionośnego, ale również na utrzymanie prawidłowego poziomu dotlenienia mózgu. I choć zawroty głowy mogą być błahostką to jednak nie warto lekceważyć tego objawu i zgłosić się na USG Doppler tętnic szyjnych. Podobnie jak w razie wystąpienia  omdleń.

Call Now Button