• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 22 LIP 22
    • 0
    USG Dopplera żył kończyn dolnych – jakie są wskazania do wykonania badania?

    USG Dopplera żył kończyn dolnych – jakie są wskazania do wykonania badania?

    Badanie Dopplera może być wykorzystane do oceny kondycji naczyń krwionośnych znajdujących się w kończynach dolnych. Za pomocą aparatu USG można ocenić przepływ krwi w żyłach oraz tętnicach. Pozwala to na wykrycie niedrożności tętnic i żył. Badanie Dopplera żył kończyn dolnych umożliwia także wykrycie niebezpiecznych dla zdrowia i życia tętniaków.

    Ocena kondycji żył i tętnic w kończynach dolnych

    Sposobem na ocenę stanu naczyń krwionośnych jest USG Dopplera tętnic i żył kończyn dolnych. To jedno z podstawowych badań prowadzących do oceny stanu naczyń krwionośnych znajdujących się w kończynach dolnych. Bez tego badania lekarz specjalista, w tym chirurg naczyniowy, nie jest w stanie obiektywnie ocenić struktury ścian zarówno naczyń, jak i zastawek. 

    USG Dopplera tętnic i żył kończyn dolnych jest podstawowym badaniem wykonywanym w trakcie wizyty u lekarza flebologa. Pozwala ono na wykrywanie groźnej dla zdrowia i życia zakrzepicy żylnej. Wiele osób zastanawia się, po co robi się USG dopplerowskie. To nieinwazyjne badanie diagnostyczne, za pomocą którego można ocenić kondycję tętnic i żył, wykrywając ich niedrożność spowodowaną licznymi zmianami miażdżycowymi. Ponadto USG Dopplera żył kończyn dolnych jest zalecane u osób genetycznie obciążonych zakrzepicą żylną bądź też mających tendencję do powstawania żylaków. Zmiany te zaczynają się ujawniać po ukończeniu 20. lub 30. roku życia, kiedy na nogach można zauważyć drobne pęknięcia, zwane popularnie pajączkami. Są one pierwszym symptomem rozwijającej się choroby, czyli żylaków kończyn dolnych.

    Dlaczego warto wykonywać USG Dopplera żył kończyn dolnych?

    USG dopplerowskie żył kończyn dolnych jest konieczne do przeprowadzenia w przypadku toczącej się choroby zatorowo-zakrzepowej lub zaburzeń w obrębie prawidłowego krążenia krwi w żyłach i tętnicach znajdujących się w kończynach dolnych. Należy pamiętać, że wszelkiego typu problemy dotyczące naczyń krwionośnych w nogach determinują nieprawidłowe ukrwienie kończyn dolnych. Jest to podstawą do podjęcia leczenia schorzeń naczyń i nóg. Niezbędny do postawienia prawidłowej diagnozy, a także rozpoczęcia leczenia jest USG Doppler żył kończyn dolnych. To rodzaj badania ultrasonograficznego, w którym głowica aparatu USG wysyła falę dźwiękową. Przenika ono przez ciało. Odbierany sygnał jest przekazywany do aparatu USG. To urządzenie rejestruje częstotliwość fali i przedstawia ją w formie graficznej. 

    Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych umożliwia szczegółową ocenę kierunku i prędkości przepływu krwi, a także aktualnego stanu i funkcjonalności naczyń krwionośnych kończyn dolnych. Za pomocą USG Dopplera żył kończyn dolnych można zobrazować nawet małe żyły i tętnice. Badanie dopplerowskie żył kończyn dolnych jest bezbolesne, nieinwazyjne i całkowicie nieszkodliwe dla pacjenta. Może być powtarzane tak często, jak zachodzi taka potrzeba.

    Jakie schorzenia i nieprawidłowości wykrywa USG Dopplera żył kończyn dolnych?

    Osoba, która ma zamiar przygotować się do USG Dopplera żył kończyn dolnych, nie musi poświęcać na tę czynność wiele czasu. Nie jest wymagane stawienie się na badanie na czczo. Wystarczy odsłonić kończyny dolne. Diagnosta posługuje się głowicą aparatu USG, przesuwając nią po kończynach dolnych na odcinku od pachwin do kostek. Osoba poddająca się badaniu musi być w pozycji leżącej na plecach i na brzuchu. Niekiedy USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonuje się także w pozycji siedzącej bądź stojącej. Badanie, którym jest Doppler USG żył kończyn dolnych, trwa od 15 do 30 minut. Należy poddać ocenie obie kończyny, aby móc w pełni zweryfikować aktualny stan żył i tętnic. Celem USG Dopplera żył kończyn dolnych jest wykrycie takich patologii, jak niedrożność lub zwężenie tętnic, a także żył, występowanie przepływu wstecznego krwi, tak zwanego refluksu, jak również wszelkiego typu nieprawidłowości w budowie ściany naczyń krwionośnych. Ponadto USG Dopplera żył kończyn dolnych jest zalecane przy obecności przetok tętniczo-żylnych, a także malformacji naczyniowej. Jest to wrodzona wada rozwojowa naczyń krwionośnych. 

    USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonywane jest także przed klasyfikacją danego pacjenta do zabiegu chirurgicznego obejmującego naczynia krwionośne. Osoby, które powinny zgłosić się na to badanie, to te odczuwające bóle kończyn dolnych, mające obrzęk i drętwienie czy mrowienie tych części ciała, a także uczucie ciężkości nóg. USG Doppler żył kończyn dolnych zalecane jest także przy nieprawidłowym gojeniu się ran, w stanach po urazach, a także w trakcie zabiegu odbudowy naczyń lub wszczepienia graftu.

    USG Dopplera żył kończyn dolnych wykonywane jest przed planowanymi zabiegami związanymi z unieruchomieniem pacjentów ortopedycznych. To wsparcie w szerokiej diagnostyce obejmującej wyjaśnienie przyczyn owrzodzenia podudzi, uczucia ciężkości nóg, a także ryzyka pojawienia się zakrzepicy żylnej czy zatorów. 

     

Kalendarz rejestracji online Zarejestruj się online Przycisk telefon Zadzwoń