• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 20 LUT 17
    • 0
    USG jamy brzusznej – jak się odpowiednio przygotować do badania

    USG jamy brzusznej – jak się odpowiednio przygotować do badania

    Badania ultrasonograficzne pozwalają dokładnie ocenić stan naszych organów, a w razie zdiagnozowania choroby, wdrożyć odpowiednie leczenie. Większość z nich nie wymaga specjalnego przygotowania. Inaczej jest jednak w przypadku USG jamy brzusznej. Zobacz, jak odpowiednio przygotować się do badania i na czym ono właściwie polega.

    Na czym polega USG jamy brzusznej?

    Jama brzuszna to jedna z jam tułowia. Znajdują się w niej narządy, które odpowiadają za wiele ważnych funkcji organizmu, jak chociażby trawienie, wydalanie, oczyszczanie. W jej obrębie zlokalizowane są następujące organy: żołądek, wątroba, trzustka, śledziona, nerki, jelita, macica.

    Jeśli odczuwamy dolegliwości bólowe tych narządów lub mamy wrażenie ich powiększenia, powinniśmy zgłosić się na badanie, które pozwoli ustalić przyczynę takiego stanu. Najprostszym z nich, a przy tym całkiem nieinwazyjnym i bardzo dokładnym, jest USG jamy brzusznej. Wykonuje się je przy pomocy aparatu wyposażonego w głowicę, którą diagnosta przesuwa po określonym obszarze ciała. Wcześniej nanosi na nie niewielką ilość żelu przewodzącego. W trakcie trwania badania, pacjent leży na plecach. USG jamy brzusznej wykonywane jest w celu oceny stanu: wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, trzustki, śledziony, aorty i dużych naczyń, pęcherza, gruczołu krokowego (mężczyźni) oraz macicy i przydatków (kobiety).

    Dlaczego trzeba przygotować się do badania i jak to zrobić?

    Właściwe przygotowanie do badania nie tylko ułatwia pracę samemu diagnoście, którego zadaniem jest szczegółowe opisanie uzyskanego obrazu, ale wpływa też na komfort osoby badanej. Stanowi również gwarancję, iż badanie zostanie wykonane poprawnie i dostarczy wiarygodnych wyników. W jaki sposób przygotować się do USG jamy brzusznej? Wiele w tej kwestii zależy od tego, jaki organ będzie badany, a także czy dana osoba nie cierpi na wzdęcia. Gazy utrudniają bowiem właściwy odczyt badania.

    Dla ułatwienia podzieliliśmy przygotowania na poszczególne grupy:

    –  Zalecenia ogólne:

    Każdy pacjent, który zgłasza się na badanie powinien:

    • ubrać luźniejszy strój – w tym także bieliznę;
    • utrzymać post przynajmniej na 6 godzin przed wykonaniem badania;
    • w dniu badania, jak i w przededniu – powstrzymać się od spożywania alkoholu i nie sięgać po papierosy, kawę i gumę do żucia;
    • mieć ze sobą niezbędne dokumenty: skierowanie na badanie, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (w przypadku dziecka lub osoby uczącej się stosowna książeczka zdrowia), względnie – poprzednie wyniki, historię choroby lub wypis ze szpitala.

    – Zalecenia dla osób, które miewają problemy ze wzdęciami:

    Gazy utrudniają właściwe wykonanie badania. Ich obecność rozprasza fale USG, co powoduje niewyraźny obraz jelit, ale również znajdujących się poza nimi pozostałych narządów.

    Aby uniknąć takiej sytuacji, badany powinien przyjąć:

    • na dzień przed badaniem, jak i w dniu badania w godzinach porannych – Simetigast Forte (dawki: 1 kapsułka wieczorem oraz 1 kapsułka rano)

    lub

    • na dzień przed planowanym badaniem Espumisan (dawki: 3x dziennie po 3-4 tabletki).

    Należy też na co najmniej dwa dni wcześniej przejść na dietę lekkostrawną. Oznacza to w praktyce eliminację potraw smażonych, napojów gazowanych, a także warzyw wzdymających lub potraw zakwaszających organizm. Pacjent powinien też zrezygnować z ciemnego pieczywa oraz surowych jarzyn i owoców.

    – USG wątroby, pęcherzyka żółciowego, śledziony, trzustki:

    Na dzień przed planowanym zabiegiem, należy zrezygnować całkowicie z tłustych potraw. Ponadto pacjentowi może zostać zalecony post 8-12 godzinny.

    – USG nerek i pęcherza moczowego:

    Pacjent powinien udać się na badanie z pełnym pęcherzem. Oznacza to, że przynajmniej na godzinę przed wejściem do gabinetu powinien on wypić co najmniej 6-8 szklanek wody niegazowanej.

    USG jamy brzusznej jest badaniem diagnostycznym, które pozwala na ocenę stanu organów wewnętrznych. Jedynie odpowiednie przygotowanie stanowi gwarancję właściwego wykonania oraz odczytu. Jeśli pacjent nie dostosuje się do zaleceń, może zostać odesłany do domu i zaproszony na badanie w innym terminie.

Call Now Button