• Warszawa, Białobrzeska 28
  • GABINET ZAMKNIĘTY
  • Czynne od Pon. do Pt. 9:00 - 18:00
logo

  • GABINET ZAMKNIĘTY
    • 13 LIS 15
    • 0
    USG ortopedyczne w trosce o Twój ruch

    USG ortopedyczne w trosce o Twój ruch

    Wartość USG ortopedycznego jest nieprzeceniona. Szybka diagnoza narządów ruchu może być warunkiem naszej sprawności ruchowej, która, nie trzeba podkreślać, ma ogromne znaczenie w utrzymaniu naszego zdrowia i naszej kondycji. USG ortopedyczne jest najdokładniejszym badaniem, pozwalającym na wykrycie jakichkolwiek zmian i podjęcie decyzji o ewentualnych dalszych krokach leczenia. W USG ortopedycznym bada się mięśnie, stawy i ścięgna.

    Najczęściej badania wykonujemy wtedy, gdy dokuczają nam pewne dolegliwości lub z polecenia lekarza. Rzadziej decydujemy się na profilaktyczną kontrolę swojego stanu zdrowia, a przecież narządy ruchowe wymagają szczególnej opieki. Narządy ruchowe odpowiadają za wszystkie czynności ruchowe, a więc ich sprawność jest wyjątkowo znacząca. Dlatego też cenne jest zapobiegawcze kontrolowanie stanu swojego zdrowia. Zupełnie bezpieczna i nieinwazyjna metoda badania umożliwia jego wykonywanie u każdego. Co więcej, ultrasonografię stosuje się również u noworodków w celu kontroli stawów biodrowych. Dlaczego USG ortopedyczne jest tak ważne?

    Kiedy wykonać USG ortopedyczne?

    USG ortopedyczne pozwala na badania stawów kolanowych, łokciowych, barkowych, biodrowych i rzepkowo-udowych, a także więzadeł oraz ścięgien kolana i stopy. Badanie USG wykonuje się zarówno w ciężkich stanach pourazowych, jak i w przewlekłych schorzeniach. Pozwala ono wykryć wszelkie choroby układu mięśniowo-szkieletowego, kontrolować zmiany pourazowe i stany zapalne, obserwować guzy, krwiaki, torbiele oraz wiele innych dolegliwości. Dodatkowo USG ortopedyczne wykonuje się w celu oglądu narządów po operacji i obserwacji skutków zastosowanego leczenia. Pamiętajmy jednak, że USG zalecane jest nie tylko w przypadku silnego bólu lub zauważalnych zmian. Warto zdecydować się na badanie w celu kontroli stanu zdrowia, nawet bez wyraźnych niepokojących sygnałów.

    Korzyści badania USG

    Oprócz nie inwazyjności i zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, USG ortopedyczne ma wiele innych zalet, a także daje wiele nieocenionych możliwości. Ultrasonografia, w której stosuje się fale ultradźwiękowe, jest badaniem dynamicznym, pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu w ruchu, co daje wyspecjalizowany i rzeczywisty wynik. Nowoczesna technika jest wielkim udogodnieniem w medycynie. Odtąd droga leczenia oraz samego wykrywania zagrożenia jest znacznie sprawniejsza i efektywna.

    Badanie stawu biodrowego u noworodków pozwala wykryć wady wrodzone we wczesnym stadium, dzięki czemu można szybko zastosować konieczne leczenie. Dlatego też niemal obowiązkowe są badania USG noworodków. Pozwalają zminimalizować ryzyko groźnych chorób.

    Najczęstsze schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego

    Liczne stany zapalne czy obecność ciał wolnych w stawach to tylko niektóre schorzenia, które pozwoli wykryć badanie USG ortopedyczne. Do innych należą problemy ze:

    • stawami łokciowymi, w tym tzw. łokieć tenisisty czy łokieć golfisty;
    • stawami ramiennymi, których objawami najczęściej jest ból barku albo ramienia;
    • stawami kolanowymi, w tym na przykład problemy z łąkotką;
    • stawem skokowym i stopą, w tym problemy ze ścięgnem Achillesa.

    Większość z powyższych urazów jest bardzo przykra w skutkach i wymaga długotrwałej oraz uciążliwej rehabilitacji. Im szybciej uraz zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na skuteczne jego wyleczenie.

    Inne zastosowania ultrasonografii narządów ruchu

    Badanie USG narządów ruchu jest ściśle związane z terapią chorób reumatycznych. Po pierwsze, pozwala wykryć stan zapalny stawów o podłożu reumatoidalnym. Po drugie, umożliwia to znacznie szybciej niż zapalenie wykryłoby badanie rentgenowskie. Po trzecie, poszczególne badania zezwalają na bieżącą kontrolę stanu zapalnego oraz efektów leczenia.

    Dzięki ultrasonografii terapia chorób reumatycznych jest sprawna i skuteczna.

    Zastosowań USG ortopedycznego jest wiele. Badanie jest łatwo dostępne i wskazane każdemu pacjentowi, niezależnie od wieku. Odpowiednio wcześnie wykonane badanie pozwala zdiagnozować chorobę w jej wczesnym stadium, dzięki czemu leczenie jest o wiele prostsze i skuteczniejsze. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego nie ma żadnych obaw ani przeciwwskazań przed jego wykonaniem. Warto zadbać o stan swojego zdrowia i tak ważną sprawność ruchową.

Call Now Button