• Warszawa, Rydygiera 19/U17
  • +48 22 150 28 30
  • Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00. Sobota: 08:00 - 14:00
logo
    • 20 MAJ 21
    • 0
    USG tarczycy – czy kobiety częściej niż mężczyźni chorują na tarczycę?

    USG tarczycy – czy kobiety częściej niż mężczyźni chorują na tarczycę?

    Zaburzenia w prawidłowej pracy tarczycy mogą negatywnie oddziaływać na cały układ hormonalny danej osoby, jak również narządy wewnętrzne. O problemach z tarczycą słyszy się coraz częściej. Z danych szacunkowych wynika, że co piąty Polak zmaga się z dolegliwościami ze strony tego niewielkiego, ale ważnego dla organizmu gruczołu. Większa świadomość dotycząca chorób tarczycy i badań diagnostycznych w kierunku wykrycia patologicznych zmian pozwala uniknąć dalszych konsekwencji dla organizmu.

    Tarczyca – ważny gruczoł

    Tarczyca jest organem zlokalizowanym w obrębie szyi, który kształtem przypomina motyla. Głównym zadaniem tarczycy jest produkcja hormonów kluczowych do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Z tego powodu niedoczynność lub nadczynność tarczycy powoduje zaburzenie pracy narządów wewnętrznych, układu hormonalnego, a w konsekwencji całego organizmu. Pojawiają się wówczas gwałtowne wahania wagi, nadmierne wypadanie włosów, chroniczne zmęczenie, senność, uczucie zimna, problemy z prawidłowym przyswajaniem składników odżywczych czy też obniżona odporność

    Tarczyca i znajdujące się nieopodal niej przytarczyce odpowiadają także za regulację prawidłowego funkcjonowania gospodarki fosforanowo-wapniowej organizmu i biorą udział w produkcji witaminy D, mającej kluczowe znaczenie dla doskonałej kondycji oraz zdrowia, szczególnie w okresie jesieni i zimy. Zaburzenia w pracy tarczycy mogą dotyczyć nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci oraz młodzieży.

    Dlaczego kobiety częściej zapadają na choroby tarczycy?

    Według badań szacunkowych kobiety znacznie częściej skarżą się na dolegliwości tego narządu. Statystycznie kobiety zapadają na chorobę tarczycy dziewięć razy częściej niż mężczyźni. Do najczęstszych chorób zalicza się nadczynność, niedoczynność, a także chorobę Hashimoto. Zdaniem lekarzy zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem osób dotkniętych schorzeniami gruczołu tarczycowego kobiety dużo częściej zapadają na schorzenia tarczycowe, ponieważ mają bardziej skomplikowaną budowę układu hormonalnego, co może powodować komplikacje w jego prawidłowej pracy. 

    Pierwszym wskazaniem do USG tarczycy jest zaobserwowanie u siebie nieprawidłowych zmian w organizmie, związanych z działaniem tego narządu. To najważniejsze badanie stosowane w diagnostyce obrazowej gruczołu. Umożliwia uwidocznienie struktury miąższu i ewentualnych jej nieprawidłowości, określenie rozmiaru tarczycy czy lokalizacji zmian i ich echogeniczności. 

    USG tarczycy należy wykonywać nie tylko w przypadku problemów zdrowotnych, ale również profilaktycznie, co pozwala na wykrycie początkowego stadium nadczynności lub niedoczynności tego gruczołu, powodujących pierwsze wyraźne symptomy. Wykonane stosunkowo wcześnie USG tarczycy może być podstawą do podjęcia właściwego leczenia, również tego farmakologicznego. Dużym błędem pacjentów jest bagatelizowanie objawów nadczynności i niedoczynności tarczycy, które w późniejszym czasie przekształcają się w chorobę Hashimoto.

    Kto powinien wykonać USG tarczycy?

    USG tarczycy nie jest badaniem bolesnym czy inwazyjnym, dlatego też poddanie się mu nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Głowica ultrasonografu służy jako emiter fal ultradźwiękowych i ich odbiornik. Na ekranie aparatu uwidacznia się przekrój tarczycy. W czasie badania pacjent powinien położyć się na plecach i odsłonić szyję. Zmieniając kąt oraz stopień nacisku, można dokładnie zobrazować tarczycę i struktury zlokalizowane w jej obrębie. 

    USG tarczycy warto włączyć do badań profilaktycznych, głównie z powodu tego, że większość Polaków była narażona na podwyższone promieniowanie radioaktywne związane z katastrofą, jaka wydarzyła się w Czarnobylu w 1986 roku. Konieczność wykonania USG tarczycy zachodzi wówczas, gdy obserwuje się rozmaite patologie lub podejrzewa niepokojące zmiany. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość pojawienia się wola guzkowego, stwierdzenie lub podejrzenie powiększenia węzłów chłonnych czy też przypadkowe wykrycie zmian w obrębie tarczycy, które mogą rzutować na dalszy stan zdrowia. 

    USG tarczycy zaleca się, gdy zachodzi podejrzenie procesu rozrostowego w obrębie tego gruczołu. Z kolei badania profilaktyczne przeprowadza się u osób predysponowanych do wystąpienia w obrębie tarczycy nowotworów złośliwych i trudnych do leczenia, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu danego pacjenta.

    Badanie ultrasonograficzne tarczycy powinno być wykonywane u każdej osoby, która zauważyła u siebie niepokojące symptomy. Z kolei badanie profilaktyczne zaleca się pacjentom obciążonym genetycznie nowotworami w obrębie tego gruczołu.

Call Now Button